Postanowienie KIO 1222/26 z 1 kwietnia 2026
Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, co skutkowało umorzeniem postępowania odwoławczego na podstawie art. 522 ust.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu
- Powiązany przetarg
- 2026/BZP 00094617
- Główna podstawa PZP
- art. 522 ust. 1 Pzp
Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, co skutkowało umorzeniem postępowania odwoławczego na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy PZP.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- Light On spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
- Zamawiający
- Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 1222/26
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 1 kwietnia 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Beata Konik po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postepowania w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu16 marca 2026 r. przez wykonawcę Light On spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego – Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu,
- Umorzyć postępowanie odwoławcze.
- Nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzeczwykonawcę Light On spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie kwoty 10 000 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych, zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………….……. ..
- Sygn. akt
- KIO 1222/26
UZASADNIENIE
Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu(dalej: „Zamawiający”), prowadzi w trybie podstawowym postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na roboty budowlane, pn. „Budowa oświetlenia na ul. Będkowskiej wraz z opracowaniem dokumentacji projektowej”, numer referencyjny: TXZ/TRPS/262/6/2026/MS.
Przedmiotowe postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest prowadzone na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), dalej: „ustawa Pzp”.
Szacunkowa wartość zamówienia jest niższa od kwot wskazanych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy Pzp.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych z4 lutego 2026 r. pod numerem 2026/BZP 00094617.
16 marca 2026 r. wykonawca Light On spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, (dalej:
„Odwołujący”) wniósł odwołanie wobec czynności i zaniechań Zamawiającego.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszanie art. 226 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 224 ust. 6 ustawy Pzp przez zaniechanie czynności odrzucenia oferty wykonawcy Telfa, podczas gdy oferta tego wykonawcy zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia, a wykonawca złożył wyjaśnienia, które nie wykazały, że oferta nie zawiera rażąco niskiej ceny.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i o nakazanie Zamawiającemu unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej; powtórzenie czynności badania i oceny ofert, a w jej ramach odrzucenia oferty wykonawcy Telfa; Z akt sprawy wynika, że żaden wykonawca nie zgłosił przystąpienia do postpowania odwoławczego w charakterze uczestnika postępowania, po stornie Zamawiającego ani po stornie Odwołującego.
Pismem z 31 marca 2026 r. Zamawiający działając na postawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp złożył odpowiedź na odwołanie, w treści której oświadczył, że uznaje wniesione odwołanie w całości. Zamawiający wyjaśnił, ze w postępowaniu odwoławczym po stronie Zamawiającego ani po stronie Wykonawcy nie przystąpił żaden wykonawca.
W związku z powyższym Zamawiający wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego jako bezprzedmiotowego.
Zgodnie z art. 522 ust. 1 Pzp – W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Izba ustaliła, że w przedmiotowej sprawie zaistniał stan faktyczny wskazany w powyższej normie prawnej, tj. zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca.
Jednocześnie Izba wskazuje, że w związku z oświadczeniem o uwzględnieniu przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, zamawiający stosownie do treści art. 522 ust. 1 ustawy Pzp wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
W związku z powyższym Izba umorzyła postępowanie odwoławcze.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437), zgodnie z którym koszty stron postępowania odwoławczego znosi się wzajemnie, a także nakazała dokonanie zwrotu odwołującemu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
- Przewodnicząca
- ………………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2977/26umorzono16 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp, art. 3 ust. 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3118/26oddalono16 lipca 2026Podlewanie młodych drzew na terenie miasta ŁodziWspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp, art. 3 ust. 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2766/26oddalono15 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp, art. 3 ust. 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3312/26umorzono17 lipca 2026Świadczenie usługi w zakresie ochrony osób i mienia DCOPiH we Wrocławiu oraz w placówce zamiejscowej DCOPiH w Obornikach Śląskich ul. Dunikowskiego 2-8 na okres 2 latWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3204/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3242/26umorzono17 lipca 2026Świadczenie usług telefonii komórkowej w kraju i za granicą wraz z funkcją nagrywania dla Banku Gospodarstwa KrajowegoWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3224/26umorzono17 lipca 2026Poprawa bezpieczeństwa powodziowego poprzez modernizację obwałowań rzeki Wisły, Gostynki i Mlecznej na terenie powiatu bieruńsko-lędzińskiego oraz miasta TychyWspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp
- KIO 3072/26umorzono16 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.
- KIO 2237/26uwzględniono1 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 1527/26umorzono7 maja 2026ten sam zamawiający
- KIO 4164/25oddalono12 listopada 2025ten sam zamawiający
- KIO 4430/25umorzono7 listopada 2025ten sam zamawiającyWykonywanie remontów bieżących w zakresie robót budowlanych w obiektach Urzędu Miejskiego Wrocławia
- KIO 4437/25umorzono7 listopada 2025ten sam zamawiającyWykonywanie remontów bieżących w zakresie robót budowlanych w obiektach Urzędu Miejskiego Wrocławia
- KIO 4115/25umorzono24 października 2025ten sam zamawiającyDostawa i montaż stojaków rowerowych na terenie Wrocławia wraz z opracowaniem dokumentacji projektowej.