Postanowienie KIO 971/23 z 14 kwietnia 2023
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Mazowiecki Zarząd Nieruchomości w Warszawie
- Powiązany przetarg
- 2023/BZP 00122752
- Główna podstawa PZP
- art. 16 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Basma Security Sp. z o. o.
- Zamawiający
- Mazowiecki Zarząd Nieruchomości w Warszawie
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 971/23
POSTANOWIENIE z dnia 14 kwietnia 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Anna Chudzik po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 14 kwietnia 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 4 kwietnia 2023 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: Basma Security Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, Cerber Ochrona Sp. z o.o. z siedzibą w Liwie, w postępowaniu prowadzonym przez Mazowiecki Zarząd Nieruchomości w Warszawie,
- umarza postępowanie odwoławcze;
- nakazuje zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty 7 500 zł 00gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U.
2022 r. poz. 1710 z późn. zm.) na niniejsze postanowienie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
- Przewodniczący
- .............................
- Sygn. akt
- KIO 971/23
....
Zamawiający – Mazowiecki Zarząd Nieruchomości w Warszawie – prowadzi w trybie podstawowym postępowanie o udzielenie zamówienia na usługę polegającą na bezpośredniej całodobowej ochronie fizycznej osób i mienia (wraz ze świadczeniem usług porządkowych – jeśli dotyczy) w obiektach położonych w Warszawie, Radomiu i Grzmiącej. Wartość zamówienia jest mniejsza niż progi unijne. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych 6 marca 2023 r. pod nr 2023/BZP 00122752.
W dniu 4 kwietnia 2023 r. Konsorcjum: Basma Security Sp. z o. o., Cerber Ochrona Sp. z o.o. wniosło odwołanie wobec wyboru w części A zamówienia oferty Konsorcjum Security Emporio Sp. z o.o. Sp.k., Emporio Sp. z o.o., Vigor Security Sp. z o.o. (dalej: Konsorcjum Emporio) i zaniechania odrzucenia oferty tego Konsorcjum jako zawierającej rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia. Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie przepisów: art. 226 ust. 1 pkt 8 i art. 224 ust. 6 oraz art. 239 ust. 1 w zw. z art. 16 ustawy Pzp i wniósł o nakazanie Zamawiającemu w zakresie części A zamówienia: unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, powtórzenia czynności badania i oceny ofert, odrzucenia oferty Konsorcjum Emporio oraz powtórzenia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej.
W dniu 12 kwietnia 2023 r. do Prezesa Izby wpłynęło oświadczenie Zamawiającego o uwzględnieniu w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu.
Zgodnie z informacją przekazaną przez Zamawiającego, kopia odwołania wraz z wezwaniem do udziału w postępowaniu odwoławczym została przekazana wykonawcom 5 kwietnia 2023 r. W związku z tym określony w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp termin na zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego upłynął 11 kwietnia 2023 r.
W terminie tym do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca.
Wobec powyższego postępowanie odwoławcze należało umorzyć, stosownie do dyspozycji art. 522 ust. 1 ustawy Pzp.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do art. 557 ustawy Pzp i § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a z 2020 r. poz. 2437), orzekając o dokonaniu zwrotu Odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
- Przewodniczący
- .............................
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3446/26umorzono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 557 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3385/26umorzono27 lipca 2026Remont drogi wojewódzkiej nr 311 w m. DębienkoWspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 525 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3298/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 525 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3223/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 557 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3114/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 3313/26umorzono28 lipca 2026Dostawa artykułów biurowych i kalendarzy oraz dostawa papieru i materiałów papierniczychWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3450/26umorzono28 lipca 2026Wsparcie rozwoju odnawialnych źródeł energii w Gminie Dobra – cz. 1Wspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 3395/26umorzono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Mazowiecki Zarząd Nieruchomości w Warszawie oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 3000/24uwzględniono11 września 2024ten sam zamawiającyModernizacja elewacji budynku przy. ul. Nowy Zjazd 1 w Warszawie (ETAP 2)
- KIO 2972/26oddalono28 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2603/26umorzono24 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2592/26umorzono17 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2946/26oddalono17 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2450/26oddalono14 lipca 2026ten sam skład