Postanowienie KIO 835/25 z 28 marca 2025
Przedmiot postępowania: Budowa drogi krajowej na odcinku Lubiatowo - droga ekspresowa S6. Zadanie 1: Lubiatowo - droga wojewódzka nr 213
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Skarb Państwa - Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad reprezentowany przez Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku ul. Subisława 5, 80-354 Gdańsk
- Powiązany przetarg
- orzeczenie nie wskazuje numeru postępowania
- Główna podstawa PZP
- art. 568 pkt 1 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Konsorcjum: POLIMEX INFRASTRUKTURA Sp. z o.o. – Lider Al. Jana Pawła II 12, 00-124 Warszawa; POLIMEX MOSTOSTAL S.A. - PARTNER Al. Jana Pawła II 12, 00-124 Warszawa; MOSTY ŁÓDZ S.A. – PARTNER ul. Bratysławska 52, 94-112 Łódź
- Zamawiający
- Skarb Państwa - Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad reprezentowany przez Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku ul. Subisława 5, 80-354 Gdańsk
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 835/25
POSTANOWIENIE Warszawa dnia 28 marca 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Renata Tubisz Protokolant: Oskar Oksiński po rozpoznaniu na posiedzeniu z udziałem stron w dniu 28 marca 2025r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 7 marca 2025 r. przez odwołującego: Konsorcjum: POLIMEX INFRASTRUKTURA Sp. z o.o. – Lider Al. Jana Pawła II 12, 00-124 Warszawa; POLIMEX MOSTOSTAL S.A. - PARTNER Al. Jana Pawła II 12, 00-124 Warszawa; MOSTY ŁÓDZ S.A. – PARTNER ul. Bratysławska 52, 94-112 Łódź w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Skarb Państwa - Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad reprezentowany przez Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku ul. Subisława 5, 80-354 Gdańsk
- Umorzyć postępowanie odwoławcze
- Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 18.000 zł 00 gr (słownie: osiemnaście tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej przez odwołującego: Konsorcjum: POLIMEX INFRASTRUKTURA Sp. z o.o. – Lider Al. Jana Pawła II 12, 00-124 Warszawa; POLIMEX MOSTOSTAL S.A. - PARTNER Al. Jana Pawła II 12, 00-124 Warszawa; MOSTY ŁÓDZ S.A. – PARTNER ul. Bratysławska 52, 94-112 Łódź tytułem wpisu od odwołania
- zasądza od odwołującego: Konsorcjum: POLIMEX INFRASTRUKTURA Sp. z o.o.Lider – Al. Jana Pawła II 12, 00-124 Warszawa; POLIMEX MOSTOSTAL S.A. - PARTNER Al. Jana Pawła II 12, 00-124 Warszawa; MOSTY ŁÓDZ S.A. – PARTNERul. Bratysławska 52, 94-112 Łódź kwotę 3.600 zł 00 gr (słownie: trzy tysiące sześćset złotych zero groszy) na rzecz zamawiającego: Skarb Państwa - Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad reprezentowany przez Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku ul. Subisława 5, 80354 Gdańsk koszty poniesione z tytułu wynagrodzenia pełnomocnika zamawiającego Na orzeczenie - w terminie - 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych
- Przewodniczący
- ………………………………..
UZASADNIENIE
Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego dotyczy budowy drogi pod nazwą: „Budowa drogi krajowej na odcinku Lubiatowo - droga ekspresowa S6. Zadanie 1: Lubiatowo - droga wojewódzka nr 213" (nr postępowania: O.Gd.D3.2411.08.2024).
Ogłoszenie o zamówieniu w Dz.Urz.U.E.S:154/2024;data publikacji 08/08/2024;Numer publikacji ogłoszenia: 4777332024.
Na posiedzeniu Izby w dniu 28 marca 2025r. odwołujący cofnął do protokołu odwołanie.
Zgodnie z art. 520 ust.1 i ust. 2 Pzp odwołujący może cofnąć odwołanie, aż do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa Pzp wiąże z wniesieniem odwołania. Stosownie do art. 568 pkt 1 Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania. Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit. b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437) w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy - odwołującemu zwraca się 90% wpisu. W związku z powyższym odwołujący spełnił warunki do zwrotu wpisu. Izba orzekła o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości i skoro odwołujący uiścił wpis w wysokości 20.000,00 zł., to do zwrotu pozostała kwota 18.000,00 zł. o czym orzeczono w pkt. 2 sentencji postanowienia. W związku z tym, że pełnomocnik zamawiającego wniósł o zasądzenie kosztów zastępstwa procesowego i złożył fakturę vat, Izba zasądziła jak w pkt 3 Postanowienia na mocy § 9 ust. 1 pkt. 3 lit. b) w. w. rozporządzenia.
- Przewodniczący
- ………………………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3114/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3248/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3135/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3064/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3305/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 2603/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 2853/26umorzono23 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3369/26umorzono22 lipca 2026Modernizacja dostępu drogowego do Portu w Szczecinie: przebudowa układu drogowego w rejonie Międzyodrza - część mostowaWspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 2943/26oddalono27 lipca 2026ten sam składZakup urządzeń drukujących
- KIO 3026/26umorzono27 lipca 2026ten sam składBudowa instalacji odnawialnych źródeł energii na potrzeby budynków użyteczności publicznej w Gminie Lipowa
- KIO 3079/26umorzono27 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2796/26uwzględniono20 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2880/26uwzględniono20 lipca 2026ten sam składBudowa kwatery numer 13 na odpady inne niż niebezpieczne i obojętne wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na składowisku odpadów w m. Kozodrza Gmina Ostrów (2)
- KIO 2590/26uwzględniono9 lipca 2026ten sam składO unieważnieniu postępowania o udzielenie zamówienia zamawiający zawiadamia równocześnie wykonawców, którzy złożyli oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub zostali zaproszeni do negocjacji - podając uzasadnienie faktyczne i prawne.