Postanowienie KIO 596/25 z 27 lutego 2025
Przedmiot postępowania: Zakup dwóch oczyszczarek lotniskowych dla Portu Lotniczego Wrocław S.A.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Port Lotniczy Wrocław S.A.
- Powiązany przetarg
- TED-676625-2024
- Główna podstawa PZP
- art. 16 pkt 1 Pzp
Strony postępowania
- Zamawiający
- Port Lotniczy Wrocław S.A.
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 596/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 27 lutego 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Jolanta Markowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania odwoławczego w dniu 27 lutego 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczejw dniu 17 lutego 2025 r. przez wykonawcę: AEBI SCHMIDT POLSKA sp. z o.o., ul. Skrajna 80A, 25-650 Kielce w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Port Lotniczy Wrocław S.A., ul. Graniczna 190 54-530 Wrocław, przy udziale uczestnika - wykonawcy: M.B. Ltd. Aeropole 108,1530 Payerne, Szwajcaria,zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego w sprawie o sygn.. akt KIO 596/25 po stronie zamawiającego,
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazuje zwrot kwot y 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy: AEBI SCHMIDT POLSKA sp. z o.o., ul.
Skrajna 80A, 25-650 Kielce, stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- ………………………………
- Sygn. akt
- KIO 596/25
UZASADNIENIE
Zamawiający, Port Lotniczy Wrocław S.A. z siedzibą we Wrocławiu, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320), zwanej dalej „Pzp”, w przedmiocie: „Zakup dwóch oczyszczarek lotniskowych dla Portu Lotniczego Wrocław S.A.”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 6 listopada 2024 r. pod numerem 676625-2024 W dniu 7 lutego 2025 r. Zamawiający dokonał czynności wyboru oferty najkorzystniejszej – oferty złożonej przez wykonawcę M.B. Ltd. (MARCEL BOSCHUNG AG) z siedzibą w Payerne (Szwajcaria).
Wykonawca AEBI SCHMIDT POLSKA sp. z o.o.z siedzibą w Kielcach w dniu 17 lutego 2025 r. wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie wobec:
- czynności wyboru oferty wykonawcy M.B. Ltd., jako najkorzystniejszej, dokonanego w następstwie wadliwego przeprowadzenia procedury badania i oceny tej oferty, a także nieprawidłowej kwalifikacji podmiotowej tego wykonawcy, przeprowadzonej w sposób naruszający normy Pzp;
- zaniechania odrzucenia oferty M.B. Ltd., mimo że oferta tego wykonawcy jest niezgodna z warunkami zamówienia,
- zaniechania odrzucenia oferty M.B. Ltd., mimo że wykonawca ten nie wykazał spełniania warunku udziału w postępowaniu w zakresie wymaganego doświadczenia, określonego w pkt 7.1. lit. A Specyfikacji Warunków Zamówienia.
Odwołujący zarzucił naruszenie:
- art. 226 ust. 1 pkt 5) Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 Pzp, poprzez zaniechanie odrzucenia oferty M.B. Ltd., pomimo iż oferta tego wykonawcy jest niezgodna z warunkami zamówienia,
- art. 226 ust. 1 pkt 2) lit. b) Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 Pzp, poprzez zaniechanie odrzucenia oferty M.B. Ltd., pomimo iż wykonawca ten nie wykazał spełnienia warunku udziału w postępowaniu, określonego w pkt 7.1. lit. A SWZ,
- art. 239 Pzp w zw. z art. 17 ust. 2 Pzp, poprzez dokonanie wyboru jako najkorzystniejszej w postępowaniu - oferty podlegającej odrzuceniu na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5) i art. 226 ust. 1 pkt 2) lit. b) Pzp..
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty, przeprowadzenia ponownego badania i oceny ofert, a w ramach tej czynności odrzucenia oferty M.B. Ltd. w oparciu o przepisy art. 226 ust. 1 pkt 5) Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 2) lit. b) Pzp.
W dniu 26 lutego 2025 r., tj. przed otwarciem posiedzenia/rozprawy, Odwołujący – wykonawca - AEBI SCHMIDT POLSKA sp. z o.o.- złożył do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej pismo, zawierające oświadczenie Odwołującego o
cofnięciu wniesionego odwołania w całości.
W danym stanie faktycznym Izba zważyła, co następuje:
Uwzględniając oświadczenie Odwołującego z dnia 26 lutego 2025 r. o cofnięciu w całości wniesionego odwołania, Izba, działając na podstawie art. 568 pkt 1 oraz art. 553 zdanie drugie ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych, umorzyła postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 lit.a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. poz. 2437), Izba orzekła o dokonaniu zwrotu z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty stanowiącej 90% uiszczonego przez Odwołującego wpisu od odwołania.
- Przewodniczący
- ………………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2951/26oddalono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 pkt 1 Pzp, art. 17 ust. 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2627/26oddalono20 lipca 2026Opracowanie projektu wykonawczego i wykonanie robót budowlanych na odcinku LOT B1_1 Sitkówka Nowiny – Miąsowa (bez stacji) od km 196,095 do km 218,129 w ramach projektu inwestycyjnego pn.:Wspólna podstawa: art. 16 pkt 1 Pzp, art. 239 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2829/26oddalono17 lipca 2026Prace na odcinku Kościerzyna – GdyniaWspólna podstawa: art. 16 pkt 1 Pzp, art. 239 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3118/26oddalono16 lipca 2026Podlewanie młodych drzew na terenie miasta ŁodziWspólna podstawa: art. 16 pkt 1 Pzp, art. 17 ust. 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3004/26uwzględniono16 lipca 2026Budowa przydomowych oczyszczalni ściekówWspólna podstawa: art. 17 ust. 2 Pzp, art. 239 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2766/26oddalono15 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 pkt 1 Pzp, art. 17 ust. 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2775/26umorzono20 lipca 2026Usługa utrzymania oraz rozwoju systemu Cyfrowe ArchiwumWspólna podstawa: art. 17 ust. 2 Pzp
- KIO 3038/26umorzono17 lipca 2026Rewitalizacja Parku Miejskiego przy ul. Sobieskiego w GnieźnieWspólna podstawa: art. 17 ust. 2 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Port Lotniczy Wrocław S.A. oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 5132/25uwzględniono16 stycznia 2026ten sam zamawiającyUzupełnienie Wykazu osób
- KIO 3436/25uwzględniono2 października 2025ten sam zamawiającyDoświadczenie Personelu Wykonawcy
- KIO 3294/26umorzono17 lipca 2026ten sam składKompleksowa usługa sprzątania w Centrali NIK i Delegaturach NIK w latach 2027 – 2029.
- KIO 2954/26umorzono15 lipca 2026ten sam składBudowa I etapu wschodniej obwodnicy miasta Biała Podlaska
- KIO 2891/26umorzono14 lipca 2026ten sam składWykonanie robót budowlanych, dot. realizacji zadania pn.: Budowa siedziby dla Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego na terenie nieruchomości przy ul. Wycieczkowej 86 w Łodzi.
- KIO 2966/26umorzono14 lipca 2026ten sam składBudowa I etapu wschodniej obwodnicy miasta Biała Podlaska