Postanowienie KIO 5603/25 z 15 stycznia 2026
Przedmiot postępowania: Świadczenie całodobowej ochrony osób i mienia w systemie zmianowym realizowanym przez specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne (SUFO)
Uwzględnienie zarzutów odwołania przez zamawiającego przed rozprawą skutkuje umorzeniem postępowania odwoławczego na podstawie art. 522 ust.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- 33 Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu (ul. Powidz – Osiedle 6, 62-430 Powidz)
- Powiązany przetarg
- TED-667009-2025
- Główna podstawa PZP
- Brak w danych
Uwzględnienie zarzutów odwołania przez zamawiającego przed rozprawą skutkuje umorzeniem postępowania odwoławczego na podstawie art. 522 ust. 1 Pzp.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia Konsorcjum: Stekop S.A., Stekop – Ochrona sp. z o.o.
- Zamawiający
- 33 Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu (ul. Powidz – Osiedle 6, 62-430 Powidz)
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 5603/25
Warszawa, 15 stycznia 2026 r.
POSTANOWIENIE
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca: Aneta Mlącka po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 15 stycznia 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 15 grudnia 2025 r. przez Odwołującego: Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia Konsorcjum: Stekop S.A., Stekop – Ochrona sp. z o.o. (ul.
Mołdawska 9, 02-127 Warszawa) w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego 33 Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu (ul. Powidz – Osiedle 6, 62-430 Powidz) przy udziale uczestnika postepowania odwoławczego po stronie Odwołującego: Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia Konsorcjum: Defence Services sp. z o.o., Impel Defender sp. z o.o., Impel Provider sp. z o.o., Impel Facility Services sp. z o.o. (A. Słonimskiego 1, 50-304 Wrocław)
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz OdwołującegoWykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia Konsorcjum: Stekop S.A., Stekop – Ochrona sp. z o.o. (ul. Mołdawska 9, 02-127 Warszawa) kwoty 15000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ….……………………………
- Sygn. akt
- KIO 5603/25
Zamawiający 33 Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu ograniczonego, którego przedmiotem jest: „Świadczenie całodobowej ochrony osób i mienia w systemie zmianowym realizowanym przez specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne (SUFO)".
Ogłoszenie o zamówieniu ukazało się 10 października 2025 roku w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem 667009-2025.
15 grudnia 2025 roku Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia Konsorcjum: Stekop S.A., Stekop – Ochrona sp. z o.o. wnieśli odwołanie, w którym zarzucili Zamawiającemu naruszenie: art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy Prawo zamówień publicznych w zw. z art. 128 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych w zw. z art. 395 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy Prawo zamówień publicznych w zw. z art. 405 ust. 4 i 5 w zw. z art. 411 ust. 10 w zw. z § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów lub oświadczeń, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy poprzez zaniechanie odrzucenia wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu złożonego przez Konsorcjum Ekotrade, w sytuacji gdy Konsorcjum Ekotrade nie przedłożyło - na wezwanie Zamawiającego - informacji z Krajowego Rejestru Karnego dotyczącej członka zarządu EKOTRADE sp. z o.o. - M.P. potwierdzającej brak podstaw wykluczenia na dzień nie późniejszy niż dzień składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, co doprowadziło do niezgodnej z ustawą Prawo zamówień publicznych oceny wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu i zaproszenia Konsorcjum Ekotrade do złożenia oferty.
Odwołujący wnieśli o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności oceny wniosków o dopuszczenia do udziału w postępowaniu i zaproszenia do składania ofert, powtórzenia czynności badania i oceny wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, odrzucenia wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu Konsorcjum Ekotrade w częściach 1 - 4.
30 grudnia 2025 roku Zamawiający przesłał pismo, w którym oświadczył, że uwzględnił w całości zarzuty zawarte w odwołaniu.
W związku z powyższym postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych. Jednocześnie Izba wskazuje, że powyższy przepis zobowiązuje Zamawiającego do wykonania, powtórzenia lub unieważnienia czynności zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Wobec faktu, że uwzględnienie zarzutów przez Zamawiającego nastąpiło przed otwarciem posiedzenia i rozprawy, o kosztach postępowania orzeczono na podstawie §9 ust. 1 pkt 2a) Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30
grudnia 2020 roku w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania. Izba orzekła o dokonaniu zwrotu Odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.
- Przewodnicząca
- ………………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego 33 Baza Lotnictwa Transportowego oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 3582/25oddalono6 października 2025ten sam zamawiający
- KIO 482/25oddalono7 marca 2025ten sam zamawiającyŚwiadczenie usług utrzymania czystości powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych administrowanych przez 33. Bazę Lotnictwa Transportowego w Powidzu
- KIO 2712/23uwzględniono28 września 2023ten sam zamawiającyRozbiórka budynku nr 4/4204
- KIO 2867/26uwzględniono27 lipca 2026ten sam składModernizacja oraz utrzymanie wraz ze wsparciem technicznym Systemu Pobyt (w tym Krajowego Systemu Konsultacyjnego) oraz portalu (Moduł Obsługi Spraw)
- KIO 3065/26oddalono27 lipca 2026ten sam składOdbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych w zakresie obiektów użyteczności publicznej na terenie Gminy Pakosławice
- KIO 2832/26inne21 lipca 2026ten sam składOpracowanie projektu wykonawczego i wykonanie robót budowlanych na odcinku LOT - B1_2 Miąsowa - Jędrzejów od km 218,129 do km 233,150 oraz opracowanie projektu wykonawczego i wykonanie robót budowlanych na odcinku LOT - B2_1 Jędrzejów (bez stacji) - Sędziszów od km 233,150 do km 252,800 w ramach projektu inwestycyjnego pn.