Postanowienie KIO 5017/24 z 3 lutego 2025
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Powiat Lubelski
- Powiązany przetarg
- 2024/BZP 00619610
- Główna podstawa PZP
- art. 263 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- ALDUO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Zamawiający
- Powiat Lubelski
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 5017/24
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 3 lutego 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:
Anna Osiecka-Baran
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 3 lutego 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu30 grudnia 2024 r. przez wykonawcę ALDUO Spółka z
ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Powiat Lubelski
- Umorzyć postępowanie odwoławcze.
- Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcyALDUO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie kwoty 6 750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ……………………………………….
- Sygn. akt
- KIO 5017/24
UZASADNIENIE
Zamawiający – Powiat Lubelski prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym pn. Zakup i dostawa mebli na potrzeby realizacji przedsięwzięcia pn. Utworzenie Branżowego Centrum Umiejętności w Pszczelej Woli z zakresu pszczelarstwa. Postępowanie to prowadzone jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), dalej „ustawa Pzp”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 27 listopada 2024 r. pod numerem 2024/BZP 00619610/01.
W dniu 30 grudnia 2024 r. wykonawca ALDUO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie, dalej „Odwołujący”, wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie, zarzucając Zamawiającemu naruszenie: a) art. 263 ustawy Pzp przez niewłaściwe uznanie, że Odwołujący uchyla się od podpisania umowy; b) art. 263 ustawy Pzp przez wybór oferty najkorzystniejszej Wykonawcy Przedsiębiorstwo Handlowe Barć W.C., Biszcza 358, 23-425 Biszcza, zwanego dalej „PH Barć”; z ostrożności procesowej: c) art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp polegające na zaniechaniu odrzucenia oferty Wykonawcy „PH Barć”.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości oraz nakazanie Zamawiającemu unieważnienie czynności polegającej na wyborze oferty Wykonawcy „PH Barć” na podstawie art. 263 ustawy Pzp; zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego z Odwołującym; z ostrożności procesowej odrzucenie oferty Wykonawcy „PH Barć”, na podstawie art. 226 ust 1 pkt 5 ustawy Pzp.
Do postępowania odwoławczego w ustawowym terminie nie przystąpił żaden wykonawca.
W dniu 17 stycznia 2025 r. Odwołujący oświadczył, iż cofa odwołanie. Oświadczenie o wycofaniu zostało złożone przez osobę upoważnioną do reprezentowania Odwołującego i stanowi podstawę do umorzenia postępowania odwoławczego.
Izba stwierdza, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy. Cofnięcie odwołania przez Odwołującego, zgodnie z art. 568 pkt 1 ustawy Pzp oraz § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz.U.
2020 r. poz. 2453) oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 520 ust. 1 i art. 568 pkt 1 ustawy Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie art. 553 zd. 2 ustawy Pzp.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 574 i art. 575 ustawy Pzp oraz § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie wysokości szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U.
2020 r. poz. 2437), z którego wynika, że w sytuacji cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego – odwołującemu zwraca się 90% wpisu. W takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.
- Przewodnicząca
- ……………………………………….
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2884/26oddalono28 lipca 2026Oferowana cena za wykonanie przedmiotu zamówienia stanowić będzie wynagrodzenie ryczałtowe i obejmować będzie wszelkie koszty związane z kompleksowym wykonaniem przedmiotu zamówienia.Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2241/26oddalono27 lipca 2026Wykonanie, dostawa, montaż i uruchomienie wystawy stałej dlaWspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3163/26uwzględniono28 lipca 2026W ramach realizacji zadania zostaną wykonane: 1. Roboty budowlane w zakresie demontaży: 1.1.Demontaż opraw oświetleniowych ze słupów istniejących linii napowietrznych nN 1.2.Demontaż przewodów energetycznych linii nN 1.3.Demontaż słupów linii energetycznych linii nN 2.Roboty budowalne elektryczne w zakresie budowy oświetlenia ulicznego: 2.1.Budowa nowych linii kablowych oświetlenia ulicznego 2.2.Montaż słupów oświetleniowych 2.3.Montaż opraw oświetleniowych 3.Roboty drogowe (odtworzenie konstrukcji i nawierzchni chodników i jezdni w rejonie wykonywania prac).Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 575 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3092/26uwzględniono28 lipca 2026Przebudowa drogi gminnej publicznej nr 147015z – ul. Magazynowa w BobolicachWspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 575 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3223/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 575 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2690/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 575 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3114/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3430/26umorzono28 lipca 2026Zakup pierwszego wyposażenia do żłobka w celu utworzenia nowych miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat, w ramach programu AKTYW NY MALUCH 2022-2029Wspólna podstawa: art. 263 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Powiat Lubelski oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 4054/25umorzono13 listopada 2025ten sam zamawiającyCzas zawodowców
- KIO 2590/25oddalono1 sierpnia 2025ten sam zamawiającyDostawa zestawów bezzałogowych statków powietrznych z kamerą fotogrametryczną i symulatorów lotu dronem do 6 szkół ponadpodstawowych Powiatu Lubelskiego
- KIO 1215/25umorzono10 kwietnia 2025ten sam zamawiającyw trybie podstawowym pn. Zakup i dostawa mebli na potrzeby realizacji przedsięwzięcia pn.:
- KIO 1109/25umorzono8 kwietnia 2025ten sam zamawiającyw trybie przetargu nieograniczonego pn. Utworzenie oraz modernizacja cyfrowych baz danych: EGIB, BDOT500, GESUT dla potrzeb realizacji projektu
- KIO 455/25umorzono24 lutego 2025ten sam zamawiający
- KIO 2989/26oddalono24 lipca 2026ten sam skład