Postanowienie KIO 496/26 z 26 marca 2026
Przedmiot postępowania: Dostawa sprzętu medycznego wraz z modernizacją pomieszczeń Oddziału Kardiologii szpitala w Tucholi
Cofnięcie odwołania przez wykonawcę przed otwarciem rozprawy skutkuje umorzeniem postępowania odwoławczego.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Szpital Tucholski Spółkę z o.o.
- Powiązany przetarg
- TED-46047-2026
- Główna podstawa PZP
- art. 568 pkt 1 Pzp
Cofnięcie odwołania przez wykonawcę przed otwarciem rozprawy skutkuje umorzeniem postępowania odwoławczego.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- GE Medical Systems Polska Sp. z o.o.
- Zamawiający
- Szpital Tucholski Spółkę z o.o.
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 496/26
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 26 marca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Adriana Urbanik na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 26 marca 2026 r. w Warszawie wobec odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 2 lutego 2026 r. przez wykonawcę GE Medical Systems Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez Szpital Tucholski Spółkę z o.o.
Uczestnik po stronie zamawiającego A.wykonawca PFMS Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu zgłaszający przystąpienie do postępowania odwoławczego
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy GE Medical Systems Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie kwoty 13 500,00 zł (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90% kwoty uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga z a pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………………………….…
- Sygn. akt
- KIO 496/26
UZASADNIENIE
Zamawiający Szpital Tucholski Spółka z o.o., ul. Nowodworskiego 14-18, 89-500 Tuchola, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Dostawa sprzętu medycznego wraz z modernizacją pomieszczeń Oddziału Kardiologii szpitala w Tucholi”, nr referencyjny: ZP/3/2026.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 21 stycznia 2026 r., numer publikacji ogłoszenia: 46047-2026, numer wydania Dz.U. S: 14/2026.
Do wyżej wymienionego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320, z późn. zm.), dalej „ustawy Pzp”.
2 lutego 2026 r. wykonawca GE Medical Systems Polska Sp. z o.o., ul. Wołoska 9, 02-583 Warszawa, wniósł odwołanie zarzucając zamawiającemu naruszenie a rt. 99 ust. 1, 2 i 4 ustawy Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 i 3 ustawy Pzp poprzez dokonanie opisu przedmiotu zamówienia w części 1 w sposób nieuwzględniający wszystkich wymagań i okoliczności mogących mieć wpływ na treść oferty, a także poprzez stawianie względem przedmiotu zamówienia wymagań nieproporcjonalnych do celu zamówienia oraz w sposób utrudniający uczciwą konkurencję, poprzez dobór parametrów technicznych i preferencje określonych rozwiązań technicznych, które charakteryzują produkty konkretnego producenta, doprowadzając przy tym do wyeliminowania innych wykonawców, w tym odwołującego i jego produktów oraz w sposób, który nie prowadzi do zachowania zasady przejrzystości postępowania.
Do postępowania odwoławczego 6 lutego 2026 r. zgłosił przystąpienie wykonawca PFMS Sp. z o.o., ul. Towarowa 39/149, 61-896 Poznań.
2 marca 2026 r. zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie, w której p rzedstawił stanowisko w sprawie i wnioski.
25 marca 2026 r. odwołujący złożył pismo procesowe, w którym oświadczył, ż e cofa odwołanie i wnosi o umorzenie postępowania odwoławczego.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i stwierdziła:
Odwołanie nie zawiera braków formalnych, od odwołania uiszczono wpis.
Do postępowania odwoławczego przystąpił wykonawca PFMS Sp. z o.o., u l. Towarowa 39/149, 61-896 Poznań.
Odwołujący w piśmie z 25 marca 2026 r. oświadczył, że cofa w całości odwołanie ( z podpisem osoby umocowanej do reprezentacji odwołującego).
W tym stanie rzeczy izba umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia, na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp.
O kosztach postępowania odwoławczego izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania o raz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. ( Dz. U. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% j ego wartości z uwagi na cofnięcie odwołania przed otwarciem rozprawy.
Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.
- Przewodnicząca
- ………………………….…
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3114/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3166/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3188/26umorzono20 lipca 2026Odnowa oznakowania poziomego na drogach krajowych administrowanych przez GDDKiA Oddział w Bydgoszczy z podziałem na części: Część nr 1 – droga nr 5, 5b, 15, 15c, 25, 56, 91, 96, Część nr 2 – droga nr S10, 10, 16, 55,62, 67, 80, 95;Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3080/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3291/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3274/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 2592/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3014/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 3312/26umorzono17 lipca 2026ten sam składŚwiadczenie usługi w zakresie ochrony osób i mienia DCOPiH we Wrocławiu oraz w placówce zamiejscowej DCOPiH w Obornikach Śląskich ul. Dunikowskiego 2-8 na okres 2 lat
- KIO 3196/26umorzono16 lipca 2026ten sam składRozbudowa systemu do zarządzania sygnalizacją świetlną, koordynacją i pomiarami ruchu
- KIO 2396/26oddalono14 lipca 2026ten sam składBUDOWA DROGI DOJAZDOW EJ W RAZ Z MIEJSCAMI POSTOJOW YMI PRZY UL. O. MARIANA ŻELAZKA [POZNAŃ]
- KIO 2356/26uwzględniono9 lipca 2026ten sam składBudowa nowych kolektorów z Zakładu
- KIO 2332/26uwzględniono7 lipca 2026ten sam składŚwiadczenie usług sprzedażowo-obsługowych obejmujących prowadzenie punktu partnerskiego
- KIO 2513/26umorzono7 lipca 2026ten sam składŚwiadczenie usługi ochrony fizycznej w budynku Prokuratury Okręgowej w Kielcach oraz Prokuratury Rejonowej w Ostrowcu Świętokrzyskim