Postanowienie KIO 4312/25 z 6 listopada 2025
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Międzygminne Składowisko Odpadów Komunalnych Sp. z o.o.
- Powiązany przetarg
- 2025/BZP 00419482
- Główna podstawa PZP
- art. 522 ust. 1 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- PLUS ENERGIA Sp. z o.o.
- Zamawiający
- Międzygminne Składowisko Odpadów Komunalnych Sp. z o.o.
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 4312/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 6 listopada 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Małgorzata Matecka na posiedzeniu bez udziału stron w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 7 października 2025 r. przez wykonawcę PLUS ENERGIA Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawiew postępowaniu prowadzonym przez Międzygminne Składowisko Odpadów Komunalnych Sp. z o.o. z siedzibą w Toniszewie
- umorzyć postępowanie odwoławcze;
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy PLUS ENERGIA Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie kwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania;
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy PLUS ENERGIA Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie kwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) uiszczonej ponad wymagany wpis od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:
- Sygn. akt
- KIO 4312/25
UZASADNIENIE
Zamawiający Międzygminne Składowisko Odpadów Komunalnych Sp. z o.o. z siedzibą w Toniszewie (dalej:
„Zamawiający”) prowadzi na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (dalej: „ustawa Pzp”), w trybie podstawowym, postępowanie o udzielenie zamówienia na dostawę energii elektrycznej.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w dniu 11 września 2025 r. w Biuletynie Zamówień Publicznych, nr 2025/BZP 00419482/01.
W dniu 7 października 2025 r. wykonawca PLUS ENERGIA Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (dalej: „Odwołujący”) wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie wobec czynności Zamawiającego polegających na odrzuceniu oferty Odwołującego i wyborze oferty najkorzystniejszej.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie następujących przepisów ustawy Pzp:
- art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp przez niezasadne uznanie, że oferta złożona przez Odwołującego jest niezgodna z warunkami zamówienia;
- art. 137 ust. 6 ustawy Pzp przez dokonanie zmiany formularza ofertowego po złożeniu oferty przez Odwołującego, na prawidłowym w momencie składania ofert formularzu, a przed terminem składania ofert, bez należytego wyznaczenia dodatkowego terminu do zmiany treści już złożonej oferty;
- art. 16 ustawy Pzp przez podejmowanie czynności naruszających zasady: uczciwej konkurencji i równe traktowanie wykonawców, przejrzystości oraz proporcjonalny.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:
-unieważnienia czynności wyboru, jako najkorzystniejszej, oferty ELEKTRA SA; -unieważnienia czynności odrzucenia oferty Odwołującego dokonanych przez Zamawiającego; -dopuszczenia oferty złożonej przez Odwołującego, jako równoważnej z wymaganiami określonymi w toku postępowania;
-ponownej oceny i wyboru ofert z uwzględnieniem oferty Odwołującego.
Pismem z dnia 4 listopada 2025 r. Zamawiający udzielił ponownej odpowiedzi na odwołanie, zawierającej oświadczenie o uwzględnieniu w całości zarzutów odwołania.
W związku z brakiem zgłoszenia przystąpienia po stronie Zamawiającego (termin na dokonanie tej czynności upłynął w dniu 13 października 2025 r.) Izba uznała, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp. W tej sytuacji Izba nie dokonuje oceny podniesionych w odwołaniu zarzutów.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia zgodnie z art. 568 pkt 3 tejże ustawy.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu. Ponadto, Izba nakazała dokonanie zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej ponad wymagany wpis od odwołania (7 500 zł 00 gr).
Przewodnicząca:
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2724/26uwzględniono15 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3312/26umorzono17 lipca 2026Świadczenie usługi w zakresie ochrony osób i mienia DCOPiH we Wrocławiu oraz w placówce zamiejscowej DCOPiH w Obornikach Śląskich ul. Dunikowskiego 2-8 na okres 2 latWspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 522 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3242/26umorzono17 lipca 2026Świadczenie usług telefonii komórkowej w kraju i za granicą wraz z funkcją nagrywania dla Banku Gospodarstwa KrajowegoWspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 522 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3072/26umorzono16 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 522 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2870/26umorzono16 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 557 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2577/26umorzono14 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 557 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2829/26oddalono17 lipca 2026Prace na odcinku Kościerzyna – GdyniaWspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 557 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3004/26uwzględniono16 lipca 2026Budowa przydomowych oczyszczalni ściekówWspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Międzygminne Składowisko Odpadów Komunalnych Sp. z o.o. oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 1179/26oddalono28 kwietnia 2026ten sam zamawiającyZakup rozrywarki do worków na linię sortowniczą odpadów zmieszanych komunalnych dla Międzygminnego Składowiska Odpadów Komunalnych Sp. z o.o. (ogłoszonego w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej nr 12983-2026 z dnia 09.01.2026 r., numer referencyjny Zamawiającego: PZP.271.2UE.2026.SG-K)
- KIO 3063/26oddalono14 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2759/26oddalono13 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2617/26oddalono3 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2345/26oddalono3 lipca 2026ten sam składBudowa Parku Wodnego (Basenu Miejskiego) w Białymstoku
- KIO 2473/26umorzono2 lipca 2026ten sam skład