Postanowienie KIO 4233/24 z 28 listopada 2024
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Politechnikę Gdańską
- Powiązany przetarg
- TED-508680-2024
- Główna podstawa PZP
- art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Aksiom Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Zamawiający
- Politechnikę Gdańską
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 4233/24
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 28 listopada 2024 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodnicząca
- Elżbieta Dobrenko po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 28 listopada 2024 r.
Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu w 1 3 listopada 2024 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: Aksiom Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie oraz Intaris Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez Politechnikę Gdańską przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – wykonawcy Infomex Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Żywcu
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- znieść wzajemnie koszty postępowania odwoławczego i nakazać Urzędowi Zamówień Publicznych zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty15 000,00 zł (piętnaście tysięcy złotych zero groszy) na rzecz wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: Aksiom Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie oraz Intaris Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, stanowiącej wpis od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………….…………
- Sygn. akt
- KIO 4233/24
U ZAS AD N I E N I E Politechnika Gdańska, dalej: „Zamawiający” prowadzi, na podstawie ustawy z dnia 1 1 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, dalej: „ustawa Pzp”, postępowanie o udzielenie zamówienia, którego przedmiotem jest: „Dostawa sprzętu informatycznego dla Politechniki Gdańskiej”, dalej jako: „Postępowanie”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej dniu 26 sierpnia 2024 r., pod nr 508680-2024. w W dniu 13 listopada 2024 r. wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zmówienia: Aksiom Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie oraz Intaris Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, dalej: „Odwołujący” wniósł odwołanie od następujących czynności Zamawiającego:
- czynności odrzucenia oferty Odwołującego w części B – komputery stacjonarne i przenośne,
- czynności wyboru oferty złożonej przez wykonawcę Infomex Sp. z o.o. jako najkorzystniejszej w części B – komputery stacjonarne i przenośne.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
- art. 16 pkt 1 i 2 ustawy Pzp w zw. z naruszeniem art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp poprzez odrzucenie oferty złożonej przez Odwołującego, pomimo że jej treść jest zgodna z warunkami zamówienia,
- art. 253 ust. 1 pkt 2) ustawy Pzp poprzez podanie uzasadnienia odrzucenia oferty bez wskazania faktycznych niezgodności oferty z warunkami zamówienia,
- art. 239 ust. 1 i 2 ustawy Pzp poprzez bezpodstawne dokonanie wyboru oferty wykonawcy Infomex Sp. z o.o. oraz poprzez zaniechanie dokonania wyboru oferty najkorzystniejszej z uwzględnieniem oferty Odwołującego.
Odwołujący żądał:
- uwzględnienia niniejszego odwołania,
- unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej w części B – komputery stacjonarne i przenośne,
- unieważnienia czynności odrzucenia oferty Odwołującego,
- dokonania ponownego badania i oceny ofert z uwzględnieniem oferty Odwołującego
w części B – komputery stacjonarne i przenośne,
- zasądzenia od Zamawiającego na rzecz Odwołującego zwrotu kosztów postępowania odwoławczego, w tym zwrotu kosztów wynagrodzenia pełnomocnika.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje.
Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.
Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego zgłosił wykonawca Infomex Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Żywcu, dalej: „Przystępujący”.
Zgłoszenie przystąpienia spełniało przesłanki określone w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp.
W odpowiedzi na odwołanie – piśmie z 18 listopada 2024 r. Zamawiający oświadczył, ż e uwzględnia w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu i wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron.
Przystępujący oświadczył (pismo z 25 listopada 2024 r.), że nie wnosi sprzeciwu wobec uwzględnienia przez Zamawiającego w całości zarzutów podniesionych w odwołaniu.
Mając na uwadze powyższe okoliczności, Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu na podstawie art. 522 ust. 2 ustawy Pzp. Zgodnie z przywoływanym przepisem, jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu. w Stosownie do art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, formie postanowienia, w przypadku, o którym mowa w art. 522. w W związku z powyższym Izba, działając na podstawie art. 522 ust. 2 i art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, postanowiła jak w pkt 1 sentencji.
Izba orzekła o wzajemnym zniesieniu kosztów postępowania odwoławczego oraz nakazała zwrot Odwołującemu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania, stosownie do przepisu § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. sprawie szczegółowych kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania w wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości koszty, o których mowa § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu. w Uwzględniając powyższe, postanowiono jak w sentencji.
- Przewodnicząca
- ………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3240/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 528 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3298/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 525 ust. 1 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3406/26umorzono27 lipca 2026Zabudowa paneli fotowoltaicznych, magazynu energii oraz systemu zarządzania energiąWspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 525 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3303/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3385/26umorzono27 lipca 2026Remont drogi wojewódzkiej nr 311 w m. DębienkoWspólna podstawa: art. 525 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3322/26umorzono23 lipca 2026usługi doradztwa w zakresie zamówień realizowanych zgodnie z ustawą PZP i z zasadą konkurencyjności oraz usługi kontroli zamówień w podziale na dwie części.Wspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2690/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 528 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2802/26oddalono27 lipca 2026Budowa stadionu lekkoatletycznego w Pruszczu – II etapWspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 528 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Politechnika Gdańska oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 4277/24umorzono2 grudnia 2024ten sam zamawiający
- KIO 2891/24oddalono6 września 2024ten sam zamawiającySukcesywna dostawa środków chemii gospodarczej dla jednostek organizacyjnych Politechniki Gdańskiej
- KIO 3198/26umorzono24 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3116/26uwzględniono22 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3054/26umorzono21 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3080/26umorzono20 lipca 2026ten sam skład