Izba umorzyła postępowaniepostanowienie

Postanowienie KIO 4089/25 z 16 października 2025

Najważniejsze informacje dla przetargu

Rozstrzygnięcie
umorzono
Zamawiający
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku
Powiązany przetarg
TED-502588-2025
Główna podstawa PZP
art. 137 ust. 6 Pzp

Strony postępowania

Odwołujący
Duna Polska Spółka Akcyjna
Zamawiający
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku

Przetarg, którego dotyczył spór

Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:

TED-502588-2025
Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 226 - ul. Chopina w Pruszczu Gdańskim – Etap I
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku· Gdańsk· 31 lipca 2025

Treść orzeczenia

Sygn. akt
KIO 4089/25

POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 16 października 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Beata Pakulska-Banach po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 26 września 2025 r. przez wykonawcę Duna Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Krakowie w postępowaniu prowadzonym przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku

postanawia:
  1. Umorzyć postępowanie odwoławcze.
  2. Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Duna Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Krakowie kwoty 20 000 zł (słownie: dwadzieścia tysięcy złotych), uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca
……………….…………………
Sygn. akt
KIO 4089/25

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, zwany dalej: „zamawiającym”, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r.

Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1320, ze zm.), zwanej dalej: „ustawą Pzp”, na realizację zadania pn.: Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 226 – ul. Chopina w Pruszczu Gdańskim –Etap I,numer referencyjny:

47/WZP/2025/PN/WUDiM.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 31 lipca 2025 r., numer publikacji ogłoszenia: 502588-2025, numer wydania Dz.U. S: 145/2025. Wartość zamówienia przekracza wartość progów unijnych, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy Pzp.

Wykonawca – Duna Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Krakowie (zwana dalej: „odwołującym”) w dniu 26 września 2025 roku wniosła odwołanie wobec treści ogłoszenia o zamówieniu oraz treści dokumentów zamówienia, zarzucając zamawiającemu naruszenie art. 137 ust. 6 ustawy Pzp wskutek zaniechania przedłużenia terminu składania ofert o niezbędny, dodatkowy czas, pozwalający starannie działającemu wykonawcy na rzetelną wycenę i sporządzenie oferty, zważywszy na zakres zmian w treści ogłoszenia o zamówieniu i treści dokumentów zamówienia dokonanych w dniu 18 września 2025 r.

W oparciu o powyższe odwołujący wnosił o nakazanie zamawiającemu wyznaczenia terminu składania ofert na dzień przypadający nie wcześniej niż 17 października 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:

W dniu 26 września 2025 roku zamawiający opublikował treść odwołania na platformie zakupowej zamawiającego oraz przekazał drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy zakupowej wykonawcom, którzy złożyli wnioski o wyjaśnienie treści Specyfikacji Warunków Zamówienia.

Żaden z wykonawców nie zgłosił przystąpienia do postępowania odwoławczego.

W dniu 30 września 2025 roku zamawiający złożył do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej oświadczenie o uwzględnieniu zarzutu przedstawionego w odwołaniu i jednocześnie poinformował, że zgodnie z wnioskiem odwołującego, przedłuża termin składania ofert do dnia 17.10.2025 r. do godz. 9:00. Oświadczenie zostało podpisane

przez osobę prawidłowo umocowaną do reprezentowania zamawiającego.

Zgodnie z art. 522 ust. 1 ustawy Pzp w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

Stosownie do art. 568 pkt 3 ustawy Pzp Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku, o którym mowa w art. 522.

Wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutu przedstawionego w odwołaniu, a także wobec braku przystąpień do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego, Izba, mając na względzie treść powołanych powyżej przepisów ustawy Pzp, umorzyła postępowanie odwoławcze w formie postanowienia.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła stosownie do jego wyniku na podstawie art. 557 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).

Wobec powyższego Izba orzekła o dokonaniu zwrotu z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego kwoty 20 000 zł, uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Mając powyższe na uwadze Izba orzekła jak w sentencji.

Przewodnicząca
……………..….………..………

Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem

Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.

Podobne orzeczenia

Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP

Powiązane wyroki

Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku oraz orzeczenia tego samego składu.

Dane pochodzą z publicznego rejestru orzeczeń Krajowej Izby Odwoławczej (orzeczenia.uzp.gov.pl). Orzeczenia są dokumentami publicznymi w domenie publicznej (art. 4 ustawy o prawie autorskim).