Postanowienie KIO 4052/24 z 18 listopada 2024
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Gminę Rymanów w Rymanowie
- Powiązany przetarg
- 2024/BZP 00536944
- Główna podstawa PZP
- art. 568 pkt 3 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Moje Bambino sp. z o.o. w Łodzi
- Zamawiający
- Gminę Rymanów w Rymanowie
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 4052/24
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 18 listopada 2024 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Przemysław Dzierzędzki po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania odwoławczego w dniu 18 listopada 2024 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 4 listopada 2024 r. przez wykonawcę Moje Bambino
sp. z o.o. w Łodzi w postępowaniu prowadzonym przez Gminę Rymanów w Rymanowie
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- znieść wzajemnie koszty postępowania odwoławczego i nakazać Urzędowi Zamówień Publicznych zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty7.500,00 zł (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy Moje Bambino sp. z o.o. w Łodzi, stanowiącej wpis od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- ………….…………
- Sygn. akt
- KIO 4052/24
Gmina Rymanów w Rymanowie, zwana dalej „zamawiającym”, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz.
- , zwanej dalej „ustawą Pzp” lub „Pzp”, którego przedmiotem jest dostawa wraz z montażem wyposażenia do pomieszczeń biurowych oraz sal lekcyjnych w szkole w m. Sieniawa, Gmina Rymanów.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych 9 października 2024 r., nr 2024/BZP 00536944.
Wobec czynności i zaniechań zamawiającego w ww. postępowaniu 4 listopada 2024 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wniósł odwołanie wykonawca Moje Bambino s p. z o.o. w Łodzi, zwany dalej „odwołującym”.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:
- art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp przez jego niewłaściwe zastosowanie i nieodrzucenie oferty Nowa Szkoła Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi oraz oferty P.H.– P. Akma Z.P., pomimo że treść tych ofert jest niezgodna ze specyfikacją warunków zamówienia;
- art. 253 ust 1 pkt 1 ustawy Pzp przez nieprawidłową ocenę przez zamawiającego złożonych przedmiotowych środków dowodowych przez wykonawcę Nowa Szkoła sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi, co w konsekwencji doprowadziło do wyboru tej oferty jako najkorzystniejszej pomimo, że ofertą jest niezgodna ze specyfikacją warunków zamówienia.
Odwołujący wniósł o nakazanie zamawiającemu:
- unieważnienia czynności wyboru oferty wykonawcy Nowa Szkoła sp. z o.o. w Łodzi;
- powtórzenia czynności badania i oceny ofert;
- odrzucenia oferty Nowa Szkoła Sp. z o.o. w Łodzi oraz oferty P.H.–P. Akma Z.P.;
- wyboru swej oferty jako najkorzystniejszej spośród ważnych ofert złożonych przez wykonawców.
Ustalono także, że do prezesa izby w ustawowym terminie nie wpłynęło żadne zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego.
Ustalono także, że 15 listopada 2024 r., zamawiający przesłał prezesowi izby oświadczenie, iż uwzględnia zarzuty przedstawione w odwołaniu w całości.
Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje.
Zamawiający uwzględnił zarzuty przedstawione w odwołaniu w całości. Do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego nie zgłosił przystąpienia w ustawowym terminie żaden wykonawca. Mając na uwadze powyższe okoliczności faktyczne Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp. Zgodnie z przywoływanym przepisem, W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do
postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca.
Stosownie do art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku, o którym mowa w art. 522.
W związku z powyższym Izba, działając na podstawie art. 522 ust. 1 i art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, postanowiła jak w pkt 1 sentencji.
Izba orzekła o wzajemnym zniesieniu kosztów postępowania odwoławczego oraz nakazała zwrot odwołującemu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania, stosownie do przepisu § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), W przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, - w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
- Przewodniczący
- ………….…………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3242/26umorzono17 lipca 2026Świadczenie usług telefonii komórkowej w kraju i za granicą wraz z funkcją nagrywania dla Banku Gospodarstwa KrajowegoWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3204/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3072/26umorzono16 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3181/26umorzono14 lipca 2026Dostawa agregatu wody lodowej wraz z montażem na potrzeby funkcjonowania lodowiska o wymiarach 60m x 30mWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2771/26oddalono20 lipca 2026Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych powstających na terenie nieruchomości zamieszkałych, niezamieszkałych, letniskowych na terenie Gminy Lądek- ZdrójWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3312/26umorzono17 lipca 2026Świadczenie usługi w zakresie ochrony osób i mienia DCOPiH we Wrocławiu oraz w placówce zamiejscowej DCOPiH w Obornikach Śląskich ul. Dunikowskiego 2-8 na okres 2 latWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 2977/26umorzono16 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 3 Pzp
- KIO 3001/26umorzono15 lipca 2026Wysokość kary umownej (K)Wspólna podstawa: art. 568 pkt 3 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Gmina Rymanów oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 3917/24uwzględniono14 listopada 2024ten sam zamawiającyModernizacja istniejącego oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Rymanów
- KIO 3337/24umorzono27 września 2024ten sam zamawiający
- KIO 2759/22uwzględniono3 listopada 2022ten sam zamawiającyBudowa części lekkoatletycznej wraz z bieżnią w ramach przebudowy (modernizacji) stadionu Ośrodka Kultury Fizycznej w Rymanowie
- KIO 2882/26umorzono15 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2606/26oddalono10 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2851/26umorzono7 lipca 2026ten sam skład