Postanowienie KIO 3921/25 z 10 października 2025
Przedmiot postępowania: Zaprojektowanie i budowa parkingu wielopoziomowego uzupełniającego Nową Siedzibę Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Szpital Uniwersytecki w Krakowie
- Powiązany przetarg
- TED-313163-2025
- Główna podstawa PZP
- art. 568 pkt 2 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- NDI S.A.
- Zamawiający
- Szpital Uniwersytecki w Krakowie
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3921/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 10 października 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodnicząca:
Emilia Garbala Elżbieta Dobrenko
Danuta Dziubińska na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 10 października 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 15 września 2025 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie: NDI S.A., ul. Powstańców Warszawy 19, 81-718 Sopotoraz
NDI SOPOT S.A., ul. Powstańców Warszawy 19, 81-718 Sopot, w postępowaniu prowadzonym przez: Szpital Uniwersytecki w Krakowie, ul. Kopernika 36, 31-501 Kraków, przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego: Budimex S.A., ul. Siedmiogrodzka 9, 01-204 Warszawa,
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie: NDI S.A., ul. Powstańców Warszawy 19, 81-718 Sopot oraz NDI SOPOT S.A., ul. Powstańców Warszawy 19, 81-718 Sopot, kwoty 20 000,00 zł (słownie: dwadzieścia tysięcy złotych zero groszy), tytułem uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ……….……..…....… ……………………… ………………………
- Sygn. akt
- KIO 3921/25
Zamawiający – Szpital Uniwersytecki w Krakowie, ul. Kopernika 36, 31-501 Kraków, prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego, postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Zaprojektowanie i budowa parkingu wielopoziomowego uzupełniającego Nową Siedzibę Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie”, numer referencyjny:
DFP.271.91.2025.AB. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 15.05.2025 r., nr 93/2025 313163-2025.
W dniu 15.09.2025 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie: NDI S.A., ul. Powstańców Warszawy 19, 81-718 Sopot oraz NDI SOPOT S.A., ul.
Powstańców Warszawy 19, 81-718 Sopot (dalej: „Odwołujący”), w którym Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
- art. 108 ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 110 ust. 2 oraz ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz.
1320 ze zm.), zwanej dalej: „ustawą Pzp”, poprzez zaniechania wykluczenia Budimex z postępowania pomimo tego, że podjęte przez Budimex środki zaradcze celem samooczyszczenia nie potwierdzają jego rzetelności,
- art. 108 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty Budimex z postępowania pomimo tego, że Zamawiający powinien stwierdzić, na podstawie wiarygodnych przesłanek, że wykonawca ten zawarł z innymi wykonawcami porozumienie mające na celu zakłócenie konkurencji, w szczególności jeżeli należąc do tej samej grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy z dnia 16.02.2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów, wykonawcy złożyli odrębne oferty, oferty częściowe lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, chyba że wykażą, że przygotowali te oferty lub wnioski niezależnie od siebie.
W związku z tym Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu:
- unieważnienia czynności wyboru oferty Budimex jako najkorzystniejszej,
- przeprowadzenia ponownego badania oraz oceny ofert z uwzględnieniem oferty Odwołującego,
- odrzucenie oferty Budimex z postępowania na podstawie art. 108 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 110 ust. 2 oraz ust. 3 ustawy Pzp oraz art. 108 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp.
Pismem z dnia 19.09.2025 r. wykonawca Budimex S.A., ul. Siedmiogrodzka 9,01-204 Warszawa zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego. Izba stwierdziła, że przystąpienie zostało dokonane skutecznie.
W dniu 26.09.2025 r. Odwołujący poinformował, że w dniu 18.09.2025 r. Zamawiający unieważnił czynność
wyboru najkorzystniejszej oferty i dołączył pismo Zamawiającego informujące wykonawców o powyższym.
W dniu 09.10.2025 r. Zamawiający poinformował, że uwzględnia odwołanie w całości, a także że unieważnił czynność wyboru najkorzystniejszej oferty, odrzucił ofertę Przystępującego i unieważnił postępowanie o udzielenie zamówienia, jak też dołączył pisma skierowane do wykonawców w tej sprawie.
Zgodnie z art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.
Unieważnienie przez Zamawiającego czynności wyboru najkorzystniejszej oferty (a następnie odrzucenie oferty Przystępującego i unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia) oznacza, że czynność, wobec której odwołanie zostało wniesione, przestała istnieć. Tym samym nie istnieje tzw. substrat zaskarżenia, niezbędny do tego, aby Izba mogła rozpoznać odwołanie merytorycznie i stwierdzić, czy Zamawiający dopuścił się naruszenia przepisów ustawy Pzp, czy nie. Sytuacja taka stanowi podstawę umorzenia postępowania odwoławczego, jako zbędnego, w oparciu o art.
568 pkt 2 ustawy Pzp.
Sytuacja ta jednocześnie powoduje, że nie ma podstaw do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 3 ustawy Pzp i do wzywania Przystępującego do złożenia oświadczenia w sprawie ewentualnego sprzeciwu, ponieważ bez względu na uwzględnienie odwołania przez Zamawiającego, przesądzające znaczenie ma fakt, że unieważnił on czynność wyboru najkorzystniejszej oferty, co czyni postępowanie odwoławcze zbędnym.
Zgodnie z § 9 ust. 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437), w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości ze względu na stwierdzenie, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne, zgodnie z art. 568 pkt 2 ustawy, koszty znosi się wzajemnie.
Dlatego Izba umorzyła postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp i nakazała zwrócić Odwołującemu kwotę uiszczonego wpisu od odwołania.
- Przewodnicząca
- ……..…....…………… ……………………….. ………………………..
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Graf orzeczniczy
Powiązania z innymi wyrokami KIO — cytowane precedensy oraz orzeczenia, które się do tego wyroku odwołują.
Cytowane w (1)
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2739/26oddalono13 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3294/26umorzono17 lipca 2026Kompleksowa usługa sprzątania w Centrali NIK i Delegaturach NIK w latach 2027 – 2029.Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 2592/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 108 ust. 1 pkt 5 Pzp
- KIO 3242/26umorzono17 lipca 2026Świadczenie usług telefonii komórkowej w kraju i za granicą wraz z funkcją nagrywania dla Banku Gospodarstwa KrajowegoWspólna podstawa: art. 568 pkt 3 Pzp
- KIO 3204/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 3 Pzp
- KIO 3227/26umorzono16 lipca 2026Dostawa i wdrożenie oraz utrzymanie zintegrowanego systemu informatycznego klasy ERP wraz z niezbędną infrastrukturą informatyczną dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A.Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 2870/26umorzono16 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3278/26umorzono16 lipca 2026Rozbudowa drogi krajowej nr 22 na odcinku Malbork - KrólewoWspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Szpital Uniwersytecki w Krakowie oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 3659/25umorzono9 października 2025ten sam zamawiający
- KIO 941/25uwzględniono28 marca 2025ten sam zamawiającyDostawa materiałów opatrunkowych i higienicznych
- KIO 2667/24oddalono14 sierpnia 2024ten sam zamawiający
- KIO 2405/24umorzono16 lipca 2024ten sam zamawiającyDostawa materiałów aptecznych
- KIO 3002/26umorzono2 lipca 2026ten sam składWykonanie robót budowlanych na odcinku Wejherowo – Choczewo w ramach projektu pn.: Zapewnienie dostępu kolejowego do elektrowni jądrowej Lubiatowo – Kopalino
- KIO 2974/26umorzono2 lipca 2026ten sam składDostawa materiałów eksploatacyjnych do urządzeń drukujących