Postanowienie KIO 3712/25 z 29 września 2025
Przedmiot postępowania: DOSTAWA MATERIAŁÓW OPATRUNKOW YCH, W TYM OPATRUNKÓW SPECJALISTYCZNYCH I ZESTAW ÓW DO PODCIŚNIENIOW EGO LECZENIA RAN W WARUNKACH UJEMNEGO CIŚNIENIA ORAZ RÓŻNYCH W YROBÓW MEDYCZNYCH
Skuteczne uwzględnienie przez zamawiającego wszystkich zarzutów odwołania przed otwarciem rozprawy oraz brak przystąpienia wykonawców po jego stronie obligowało do umorzenia postępowania bez rozpoznania merytorycznego.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o.
- Powiązany przetarg
- TED-549077-2025
- Główna podstawa PZP
- art. 134 ust. 1 pkt 4 Pzp
Skuteczne uwzględnienie przez zamawiającego wszystkich zarzutów odwołania przed otwarciem rozprawy oraz brak przystąpienia wykonawców po jego stronie obligowało do umorzenia postępowania bez rozpoznania merytorycznego.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- Skamex S.A.
- Zamawiający
- Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o.
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3712/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 29 września 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Anna Wojciechowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 29 września 2025 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 1 września 2025 r. przez wykonawcę Skamex S.A. z siedzibą w Łodzi w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o. z siedzibą w
Gdańsku przy udziale uczestnika po stronie odwołującego – wykonawcy Neomed Polska sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie
- umorzyć postępowanie odwoławcze;
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Skamex S.A. z siedzibą w Łodzi kwoty 15 000 zł 00 gr (piętnaście tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- ……………………………..
- Sygn. akt
- KIO 3712/25
UZASADNIENIE
Zamawiający – Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku - prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz. U. 2024 r., poz. 1320 z późn. zm. – dalej „ustawa pzp”), pn.
„DOSTAWA MATERIAŁÓW OPATRUNKOW YCH, W TYM OPATRUNKÓW SPECJALISTYCZNYCH I ZESTAW ÓW DO PODCIŚNIENIOW EGO LECZENIA RAN W WARUNKACH UJEMNEGO CIŚNIENIA ORAZ RÓŻNYCH W YROBÓW MEDYCZNYCH”, Nr sprawy: D10.251.67.G.2025.
Ogłoszenie o zamówieniu opublikowane zostało w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu22 sierpnia 2025 r. Numer publikacji ogłoszenia: 549077-2025, numer wydania Dz.U. S: 160/2025.
W dniu 1 września 2025 r. odwołanie wniósł wykonawca Skamex S.A. z siedzibą w Łodzi – dalej Odwołujący.
Odwołujący wniósł odwołanie wobec treści dokumentów zamówienia w zakresie opisu przedmiotu zamówienia dotyczącego pakietu 60.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
- art. 16 pkt 1 i 3 w zw. z art. 17 ust. 1-2 ustawy pzp przez zastosowanie w postępowaniu parametrów granicznych wyłączających konkurencyjność w postępowaniu i równe traktowanie wykonawców, a także niezapewniających najlepszej jakości uzasadnionej charakterem zamówienia i nieprowadzących do uzyskania najlepszych efektów zamówienia w stosunku do poniesionych nakładów, bowiem na rynku funkcjonują produkty równoważne, które przez opis równoważności Zamawiającego nie są możliwe do zaoferowania, a faktycznymi jedynymi produktami dopuszczonymi są poszczególne produkty konkretnego producenta.
- art. 99 ust. 2 ustawy pzp przez sporządzenie SW Z w zakresie opisu przedmiotu zamówienia (w zakresie parametrów dotyczących produktu) w sposób utrudniający i ograniczający uczciwą konkurencję, przez taki ich dobór, które uniemożliwiają złożenie Odwołującemu konkurencyjnej oferty, bowiem ofertę można skonstruować wyłączenie w oparciu o produkt jednego producenta.
- art. 99 ust. 4 i 5 ustawy pzp przez opisanie parametrów produktów w sposób ograniczający możliwość zaoferowania produktów różnych producentów, w tym również w zakresie określenia równoważności co przy uwzględnieniu treści SW Z powoduje brak możliwości realnego ubiegania się o przedmiotowe zamówienie Odwołującemu, który oferuje produkt o parametrach w pełni spełniających przeznaczenie danego produktu.
- art. 134 ust. 1 pkt 4 ustawy pzp przez wadliwe sporządzenie specyfikacji warunków zamówienia w części dotyczącej opisu przedmiotu zamówienia („OPZ”).
- art. 3 ust. 1 i art. 15 ust. 1 pkt 3 i 5 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji poprzez opisanie przedmiotu zamówienia w sposób, który utrudnia uczciwą konkurencję a jednocześnie „sam w sobie” stanowi czyn nieuczciwej konkurencji polegający na zróżnicowanym traktowaniu klienta oraz wymuszaniu na klientach wyboru określonego kontrahenta oraz wymuszaniu zakupu u określonego przedsiębiorcy.
W oparciu o wyżej wskazane zarzuty Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu: zmiany opisu przedmiotu zamówienia w sposób umożliwiający złożenie oferty przez Odwołującego, a zatem przez dopuszczenie produktów i rozszerzenie opisu o rozwiązania opisane poniżej odpowiednio:
Pozycja 1- Strzykawka o pojemności 3 ml przeznaczona do przepłukiwania dostępów naczyniowych, fabrycznie napełniona izotonicznym roztworem 0,9% NaCl. Zawartość strzykawki sterylna i niepirogenna.
Pozycja 2- Strzykawka o pojemności 5 ml przeznaczona do przepłukiwania dostępów naczyniowych fabrycznie napełniona izotonicznym roztworem 0,9% NaCl. Zawartość strzykawki sterylna i niepirogenna.
Pozycja 3- Strzykawka o pojemności 10 ml przeznaczona do przepłukiwania dostępów naczyniowych fabrycznie napełniona izotonicznym roztworem 0,9% NaCl. Zawartość strzykawki sterylna i niepirogenna. Przeznaczona do zabiegów w polu sterylnym - strzykawka sterylna na zewnątrz.
Wymagania zamawiającego do poz. 1 – 3 Wyrób medyczny klasy III reguła 14 lub klasy IIb Każda strzykawka zapakowana w opakowanie indywidualne. Data ważności znajduje się bezpośrednio na opakowaniu jednostkowym.
Instrukcja użycia IFU w każdym opakowaniu. Strzykawka o średnicy cylindra odpowiadającej strzykawce o pojemności 10 ml.
Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:
Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym zdefiniowanym w Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, tj. odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła, że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania.
Do postępowania odwoławczego po stronie Odwołującego, zachowując termin ustawowy oraz wskazując interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść Odwołującego zgłosił skuteczne przystąpienie wykonawca Neomed Polska sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie.
W dniu 24 września 2025 r. wpłynęło do Krajowej Izby Odwoławczej oświadczenie Zamawiającego o uwzględnieniu wniesionego odwołania w całości. Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że pismo uwzględniające odwołanie zostało złożone prawidłowo i podpisane przez osobę umocowaną, w konsekwencji czego uznała, że odwołanie zostało skutecznie uwzględnione przed otwarciem rozprawy.
Krajowa Izba Odwoławcza uznała, iż zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art.
522 ust. 1 ustawy pzp, zgodnie z którym w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu. Taka sytuacja zaistniała w przedmiotowym postępowaniu odwoławczym.
Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty odwołania, natomiast po jego stronie nie przystąpił w terminie do postępowania odwoławczego żaden wykonawca, co wyczerpuje dyspozycję ww. przepisu i obliguje Izbę do umorzenia postępowania odwoławczego. Powyższe powoduje zakończenie postępowania odwoławczego bez merytorycznego rozpoznania zarzutów odwołania.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na postawie art. 557 i 575 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r., poz. 2437 ze zm.), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.
- Przewodniczący
- ……………………..
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3312/26umorzono17 lipca 2026Świadczenie usługi w zakresie ochrony osób i mienia DCOPiH we Wrocławiu oraz w placówce zamiejscowej DCOPiH w Obornikach Śląskich ul. Dunikowskiego 2-8 na okres 2 latWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 528 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3204/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3242/26umorzono17 lipca 2026Świadczenie usług telefonii komórkowej w kraju i za granicą wraz z funkcją nagrywania dla Banku Gospodarstwa KrajowegoWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3072/26umorzono16 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3196/26umorzono16 lipca 2026Rozbudowa systemu do zarządzania sygnalizacją świetlną, koordynacją i pomiarami ruchuWspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 3001/26umorzono15 lipca 2026Wysokość kary umownej (K)Wspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 2577/26umorzono14 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3226/26umorzono14 lipca 2026Montaż paneli fotowoltaicznych na obiektach oświatowych i użyteczności publicznej Gminy KrzyżanowiceWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 2468/26oddalono8 lipca 2026ten sam składŚwiadczenie usług całodziennego żywienia pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Marii Skłodowskiej — Curie w Zgierzu
- KIO 2514/26umorzono6 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2552/26uwzględniono6 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2233/26umorzono2 lipca 2026ten sam składDostawa platform sprzętowych do realizacji szkoleń specjalistycznych realizowanych w zakresie podstawowym - 22 szt.
- KIO 2209/26oddalono30 czerwca 2026ten sam skład
- KIO 1716/26oddalono25 czerwca 2026ten sam skład