Postanowienie KIO 369/22 z 25 lutego 2022
Przedmiot postępowania: pn.: Dostawa i montaż mebli i innego wyposażenia dla budynku Zaplecza Służb Technicznych SGGW w Warszawie (znak sprawy DI.250.1.2021) - dalej
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
- Powiązany przetarg
- orzeczenie nie wskazuje numeru postępowania
- Główna podstawa PZP
- art. 525 ust. 1 Pzp
Strony postępowania
- Zamawiający
- Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 369/22
POSTANOWIENIE z dnia 25 lutego 2022 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodniczący
- Katarzyna Odrzywolska Protokolant: Rafał Komoń
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron i uczestników postępowania odwoławczego w dniu 25 lutego 2022 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 11 lutego 2022 r. przez wykonawcę: A. K. prowadząca działalność gospodarczą pod firmą: A. K. Starpol Meble z siedzibą w Puławach w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego z siedzibą w Warszawie przy udziale wykonawcy: J. P. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą PB Tenders J. P. z siedzibą w Bydgoszczy, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego
- umarza postępowanie odwoławcze;
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy: A. K. prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą: A. K. Starpol Meble z siedzibą w Puławach kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1129 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
- Przewodniczący
- ....................................
- Sygn. akt
- KIO 369/22
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego z siedzibą w Warszawie (dalej:
„zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1129 ze zm.) - dalej „ustawa Pzp” pn.: Dostawa i montaż mebli i innego wyposażenia dla budynku Zaplecza Służb Technicznych SGGW w Warszawie (znak sprawy
DI.250.1.2021) - dalej „postępowanie”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 17 listopada 2021 r. pod numerem 2021/S 223-586413.
W dniu 11 lutego 2022 r. przez wykonawcę: A. K. prowadząca działalność gospodarczą pod firmą: A. K. Starpol Meble z siedzibą w Puławach (dalej: „odwołujący”) zostało wniesione do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie od niezgodnych z przepisami ustawy Pzp czynności zamawiającego podjętych w postępowaniu, w zakresie części 1 zamówienia: Dostawa i montaż mebli biurowych, polegających na: zaniechaniu odrzucenia oferty złożonej przez J. P. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą PB Tenders J. P. z siedzibą w Bydgoszczy (dalej „PB Tenders”), a w konsekwencji czynności wyboru tej oferty jako najkorzystniejszej.
Zamawiający, zdaniem odwołującego, dopuścił się naruszenia niżej wymienionych, przepisów ustawy Pzp:
- art. 226 ust. 1 pkt 2c ustawy Pzp poprzez nieodrzucenie oferty PB Tenders mimo, że wykonawca ten nie złożył wymaganych przedmiotowych środków dowodowych (brak wymaganych atestów do tapicerek, brak zdjęć w kartach katalogowych);
- art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp poprzez nieodrzucenie oferty PB Tenders mimo, że treść jego oferty jest niezgodna z warunkami zamówienia (zaoferowanie krzeseł niespełniających wymagań zamawiającego, brak zdjęć w kartach katalogowych);
- a w konsekwencji art. 239 ust. 1 i 2 ustawy Pzp poprzez wybór oferty PB Tenders jako najkorzystniejszej mimo, że powinna ona zostać odrzucona oraz poprzez brak wyboru oferty odwołującego, jako jedynej oferty niepodlegającej odrzuceniu.
Ze względu na powyższe zarzuty, odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie zamawiającemu: odrzucenia oferty PB Tenders, powtórzenia czynności oceny ofert bez uwzględnienia oferty PB Tenders oraz dokonanie wyboru oferty odwołującego jako oferty najkorzystniejszej (jako jedynej oferty niepodlegającej odrzuceniu, a której cena mieści się w kwocie, którą zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia ogłoszonej przed otwarciem ofert).
Izba ustaliła, że w terminie określonym w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp, swoje przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego zgłosił wykonawca: J. P. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą PB Tenders J. P. z siedzibą w Bydgoszczy.
Ponadto Izba ustaliła, że swoje przystąpienie do postępowania odwoławczego, w terminie określonym w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp, zgłosił także wykonawca: Tronus Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Wykonawca ten nie wskazał w swoim piśmie strony do której przystępuje. Tym samym, mając na uwadze przepis art. 525 ust. 1 ustawy Pzp, Izba nie dopuściła tego wykonawcy do postępowania odwoławczego. Zgodnie bowiem z treścią cytowanej regulacji wykonawca może zgłosić swoje przystąpienie do postępowania odwoławczego, w terminie 3 dni od daty otrzymania kopii odwołania, wskazując stronę do której przystępuje, i interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony, do której przystępuje. Brak spełnienia tych wymogów stanowi brak formalny, skutkujący uznaniem, że złożone przystąpienie jest nieskuteczne.
W dniu 18 lutego 2022 r. zamawiający poinformował, że uwzględnia przedmiotowe odwołanie w całości.
Przystępujący po jego stronie wykonawca PB Tenders został wezwany, pismem z dnia 21 lutego 2022 r. do złożenia oświadczenia w przedmiocie sprzeciwu, w terminie 3 dni od dnia doręczenia wezwania. PB Tenders nie odpowiedział na wezwanie w wyznaczonym terminie tj. do dnia 24 lutego 2022 r.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 2 ustawy Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia, zgodnie z art. 568 pkt 3 tejże ustawy.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
- Przewodniczący
- ....................................
5
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2686/26oddalono20 lipca 2026Świadczenie na rzecz Zamawiającego usług gastronomicznych w zakresie przygotowania i dystrybucji całodziennych posiłków dla pacjentów z uwzględnieniem zaleceń dietetycznych na poszczególne całodobowe oddziały szpitalne oraz dzienneWspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp, art. 525 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3305/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 525 ust. 1 Pzp
- KIO 3240/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp
- KIO 3023/26umorzono23 lipca 2026Dostawa osprzętu urologicznego do litotrypsji i morcelacji w układzie moczowym, elektrod do resektoskopów bipolarnychWspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp
- KIO 3327/26umorzono23 lipca 2026Utworzenie nowych miejsc przedszkolnych na terenie Gminy Starogard Gdański - szansą na równy startWspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp
- KIO 3322/26umorzono23 lipca 2026usługi doradztwa w zakresie zamówień realizowanych zgodnie z ustawą PZP i z zasadą konkurencyjności oraz usługi kontroli zamówień w podziale na dwie części.Wspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
- KIO 2950/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 525 ust. 1 Pzp
- KIO 3245/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 3161/26umorzono24 lipca 2026ten sam składCyfryzacja procesów w Miejskim Zarządzie Ulic i Mostów w Katowicach - e-usługi publiczne
- KIO 3013/26oddalono24 lipca 2026ten sam składKompleksowa przebudowa obiektów Palmiarni Poznańskiej
- KIO 2988/26uwzględniono20 lipca 2026ten sam składDostawa defibrylatorów
- KIO 3068/26umorzono17 lipca 2026ten sam składUtrzymanie letnie i zimowe miasta Jastrzębie - Zdrój
- KIO 3040/26umorzono17 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2897/26oddalono17 lipca 2026ten sam skład