Postanowienie KIO 3441/25 z 2 października 2025
Przedmiot postępowania: Dostawa oprogramowania biurowego i antywirusowego dla Jednostek Administracji Państwowej
Cofnięcie odwołania przez wykonawcę przed zamknięciem rozprawy, zgodnie z art. 568 pkt 1 Pzp, skutkuje umorzeniem postępowania i zwrotem 90% wpisu.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Centralnego Zamawiającego – Centrum Obsługi Administracji Rządowej
- Powiązany przetarg
- TED-109301-2025
- Główna podstawa PZP
- art. 568 pkt 1 Pzp
Cofnięcie odwołania przez wykonawcę przed zamknięciem rozprawy, zgodnie z art. 568 pkt 1 Pzp, skutkuje umorzeniem postępowania i zwrotem 90% wpisu.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- GALAXY Systemy Informatyczne spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Zamawiający
- Centralnego Zamawiającego – Centrum Obsługi Administracji Rządowej
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3441/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 2 października 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodnicząca
- Beata Konik N.K.
M.M.
Protokolantka: Aldona Karpińska po rozpoznaniu na posiedzeniu z udziałem stron i uczestników postępowania odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 14 sierpnia 2025 r. przez wykonawcę GALAXY Systemy Informatyczne spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą z siedzibą w Zielonej Górze, w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego – Centralnego Zamawiającego – Centrum Obsługi Administracji Rządowej z siedzibą w Warszawie, uczestnik postepowania po stronie Zamawiającego - Perceptus spółka z ograniczona odpowiedzialnością z siedzibą w Zielonej Górze,
- Umorzyć postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp.
- Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzeczodwołującego GALAXY Systemy Informatyczne spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą z siedzibą w Zielonej Górze kwoty 13 600 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy sześćset złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………….……. ………….……. ………….…….
- Sygn. akt
- KIO 3441/25
UZASADNIENIE
Odwołujący, tj. GALAXY Systemy Informatyczne spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zielonej Górze, 1 października 2025 r., tj. przed rozprawą, cofnął odwołanie wniesione do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 14 sierpnia 2025 r. w postępowaniu o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Dostawa oprogramowania biurowego i antywirusowego dla Jednostek Administracji Państwowej”, nr postępowania:
WIP.261.4.2025.OM.
Przedmiotowe postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest prowadzone na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), dalej: „ustawa Pzp”.
Szacunkowa wartość zamówienia jest wyższa od kwot wskazanych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy Pzp.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z 18 lutego 2025 r. nr publikacji 109301-2025, nr wydania 34/2025.
Do przedmiotowego postępowania przystąpienie po stronie Zamawiającego skutecznie zgłosił wykonawca Perceptus spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zielonej Górze.
Izba uznała, że zgłoszenie przystąpienia przez wykonawcę P.O. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą P.O. EUPOL z siedzibą w Środzie Wielkopolskiej po stronie Odwołującego nie było skuteczne, z uwagi na utratę statusu wykonawcy na dzień zgłoszenia przystąpienia.
W postępowaniu tym GALAXY Systemy Informatyczne spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zielonej Górze (dalej: „Odwołujący”) 14 sierpnia 2025 r. złożył odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wobec czynności Zamawiającego podjętych w postępowaniu o zamówienie.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
- art. 16 pzp w związku z prowadzeniem Postępowania z naruszeniem zasady równości wykonawców i zasady uczciwej konkurencji w trakcie oceny i badania ofert.
- art. 226 ust. 1 pkt 5 pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty Perceptus Sp. z o. o, która jest niezgodna z warunkami zamówienia.
- art. 255 pkt 2 poprzez zaniechanie unieważnienia postępowania ze względu na fakt, że wszystkie złożone oferty podlegały odrzuceniu.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu ponowne badanie i ocenę ofert, w konsekwencji odrzucenie wszystkich ofert i unieważnienie postępowania.
W zgłoszeniu przystąpienia wykonawca Perceptus wniósł o odrzucenie odwołania.
W złożonej pismem z 29 września 2025 r. odpowiedzi na odwołanie, Zamawiający wniósł o odrzucenie obu odwołań jako wniesionych przez podmioty nieuprawione.
Z uwagi na to, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy, jego cofnięcie, zgodnie art.
568 pkt 1 ustawy Pzp oraz § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 31 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą, (Dz.U. poz. 2453) oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu.
Ponadto Izba wskazuje, że jak wynika z treści art. 520 ust. 2 ustawy Pzp cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu wysokości wpisu od odwołania (Dz. U. poz. 2437), Izba orzekła o dokonaniu zwrotu na rzecz Odwołującego z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych 90% kwoty uiszczonej tytułem należnego wpisu od odwołania.
- Przewodnicząca
- …………………… .......... …………………… ……………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3305/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 3 ust. 3 Pzp, art. 520 ust. 2 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3163/26uwzględniono28 lipca 2026W ramach realizacji zadania zostaną wykonane: 1. Roboty budowlane w zakresie demontaży: 1.1.Demontaż opraw oświetleniowych ze słupów istniejących linii napowietrznych nN 1.2.Demontaż przewodów energetycznych linii nN 1.3.Demontaż słupów linii energetycznych linii nN 2.Roboty budowalne elektryczne w zakresie budowy oświetlenia ulicznego: 2.1.Budowa nowych linii kablowych oświetlenia ulicznego 2.2.Montaż słupów oświetleniowych 2.3.Montaż opraw oświetleniowych 3.Roboty drogowe (odtworzenie konstrukcji i nawierzchni chodników i jezdni w rejonie wykonywania prac).Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2241/26oddalono27 lipca 2026Wykonanie, dostawa, montaż i uruchomienie wystawy stałej dlaWspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3248/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 2 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3064/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 2 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3245/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 3 ust. 3 Pzp, art. 520 ust. 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2884/26oddalono28 lipca 2026Oferowana cena za wykonanie przedmiotu zamówienia stanowić będzie wynagrodzenie ryczałtowe i obejmować będzie wszelkie koszty związane z kompleksowym wykonaniem przedmiotu zamówienia.Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3244/26oddalono27 lipca 2026Zakup drukarek oraz skanerów na potrzeby jednostek organizacyjnych prokuraturyWspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 3 ust. 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Centrum Obsługi Administracji Rządowej.
- KIO 645/26umorzono18 marca 2026ten sam zamawiającyZakup usługi dostępu do Internetu dla Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa
- KIO 3657/25oddalono17 października 2025ten sam zamawiającyW opinii wykonawcy Suntar, stanowisko to znajduje potwierdzenie w konstrukcji dokumentacji przetargowej opracowanej przez zamawiającego, który w treści załącznika nr 2 do SW Z odnosi się do
- KIO 3437/25oddalono13 października 2025ten sam zamawiający
- KIO 3650/25umorzono10 października 2025ten sam zamawiający
- KIO 3669/25umorzono10 października 2025ten sam zamawiający
- KIO 2538/25oddalono31 lipca 2025ten sam zamawiający