Postanowienie KIO 3312/26 z 17 lipca 2026
Przedmiot postępowania: Świadczenie usługi w zakresie ochrony osób i mienia DCOPiH we Wrocławiu oraz w placówce zamiejscowej DCOPiH w Obornikach Śląskich ul. Dunikowskiego 2-8 na okres 2 lat
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmunologii i Hematologii we Wrocławiu
- Powiązany przetarg
- 2026/BZP 00180542
- Główna podstawa PZP
- art. 16 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia Maxus Sp. z o.o.
- Zamawiający
- Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmunologii i Hematologii we Wrocławiu
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3312/26
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 17 lipca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Adriana Urbanik na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego dniu 17 lipca 2026 r. w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 7 w lipca 2026 r. przez odwołującego wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia Maxus Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi, MM Service Security Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi w postępowaniu prowadzonym przez Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmunologii i Hematologii we Wrocławiu
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego kwoty 7500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga z a pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………….…….
- Sygn. akt
- KIO 3312/26
UZASADNIENIE
Zamawiający Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, ul. Ludwika Hirszfelda 12, 53-413 Wrocław, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym, na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2026 r. poz. 793, z późn. zm.), dalej „ustawa Pzp”, pn.
„Świadczenie usługi w zakresie ochrony osób i mienia DCOPiH we Wrocławiu oraz w placówce zamiejscowej DCOPiH w Obornikach Śląskich ul. Dunikowskiego 2-8 na okres 2 lat” (numer referencyjny: ZP/TP/27/26/ET/AFS/JG).
Ogłoszenie o zamówieniu opublikowane zostało w Biuletynie Zamówień Publicznych 1 kwietnia 2026 r., numer 2026/BZP 00180542.
7 lipca 2026 r. odwołanie złożyli wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia konsorcjum: MAXUS sp. z o. o., ul. 3-go Maja 64/66n, 93- 408 Łódź, MM SERVICE SECURITY sp. z o. o., ul. 3- go Maja 64/66n, 93- 408 Łódź, wobec niezgodnej z przepisami ustawy Pzp czynności zamawiającego w postępowaniu oraz zaniechanie czynności, do której zamawiający był obowiązany na podstawie ustawy Pzp, tj. (w pkt I odwołania):
- przyznania w sposób nieprawidłowy punktacji odwołującemu w kryterium 3 – Doświadczenie Osób (D), poprzez przyznanie 0 punktów zamiast prawidłowych 10 punktów;
- wyboru jako najkorzystniejszej w przedmiotowym postępowaniu oferty złożonej przez konsorcjum w składzie Wolf II Służba Ochrony Sp. z o.o. oraz Wolf Służba Ochrony Sp. z o.o., (dalej: „Konsorcjum Wolf”) w sytuacji, w której najkorzystniejszą ofertą złożoną w przedmiotowym postępowaniu jest oferta odwołującego;
- niepoinformowania odwołującego z odpowiednim wyprzedzeniem o przyczynie zmiany decyzji zamawiającego w zakresie oceny jego oferty w zakresie kryterium nr 3 – pierwotnie zamawiający przyznał wykonawcy punktację w tym kryterium, a następnie ją zabrał.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu odnośnie pkt I.1), I.2), I.3) odwołania – naruszenie art. 239 w związku z art. 16 ustawy Pzp.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie zamawiającemu:
- unieważnienie czynności wyboru oferty Konsorcjum Wolf jako najkorzystniejszej postępowaniu; w
- ponowną ocenę oferty odwołującego;
- dokonanie ponownego wyboru oferty najkorzystniejszej w postępowaniu;
- zasądzenie od zamawiającego na rzecz odwołującego kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa wg. norm przepisanych.
Do postępowania odwoławczego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca, co izba ustaliła na podstawie przekazanych izbie elektronicznych i papierowych akt sprawy, a także oświadczenia zamawiającego w odpowiedzi na odwołanie.
16 lipca 2026 r. zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie z 15 lipca 2026 r., w której oświadczył, że uwzględnił odwołanie i wniósł o rozpatrzenie sprawy z uwzględnieniem art. 522 ust. 1 ustawy Pzp.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i stwierdziła, co następuje.
Odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania.
Izba, działając na podstawie art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3 oraz art. 553 zdanie drugie ustawy Pzp, postanowiła umorzyć postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie, ponieważ zamawiający w piśmie z 15 lipca 2026 r. oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty odwołania, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu. Złożenie oświadczenia o uwzględnieniu zarzutów w odwołaniu przez zamawiającego warunkuje zakończenie postępowania odwoławczego bez konieczności rozpoznawania zarzutów w odwołaniu i merytorycznego stanowiska izby.
Orzekając o zniesieniu kosztów postępowania odwoławczego, izba uwzględniła fakt, że przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione odwołaniu, zatem na rzecz odwołującego należało zwrócić kwotę wpisu uiszczonego w n a rachunek Urzędu Zamówień Publicznych, stosownie do art. 557 i art. 575 ustawy z dnia 1 1 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu o d odwołania (Dz. U. poz. 2437).
- Przewodnicząca
- ………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2771/26oddalono20 lipca 2026Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych powstających na terenie nieruchomości zamieszkałych, niezamieszkałych, letniskowych na terenie Gminy Lądek- ZdrójWspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 522 ust. 1 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2491/26uwzględniono20 lipca 2026Budowa obwodnicy Pisza w ciągu dróg krajowych nr 58 i 63Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 528 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2715/26oddalono20 lipca 2026Całoroczne utrzymanie dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA Oddział w Warszawie, w podziale na 2 zadania: Zadanie nr 1 — Rejon w Ożarowie Mazowieckim, drogi klasy S n a terenie miasta Warszawy. Zadanie nr 2 — Rejon w Ożarowie Mazowieckim, drogi poza granicami miasta WarszawyWspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 528 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2627/26oddalono20 lipca 2026Opracowanie projektu wykonawczego i wykonanie robót budowlanych na odcinku LOT B1_1 Sitkówka Nowiny – Miąsowa (bez stacji) od km 196,095 do km 218,129 w ramach projektu inwestycyjnego pn.:Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 528 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2683/26oddalono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 528 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2404/26oddalono20 lipca 2026Dostawa licencji bezterminowej na oprogramowanie – symulator VR umożliwiający prowadzenie oględzin kryminalistycznych wraz z wdrożeniem i sprzętem komputerowymWspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 528 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3308/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 Pzp
- KIO 2775/26umorzono20 lipca 2026Usługa utrzymania oraz rozwoju systemu Cyfrowe ArchiwumWspólna podstawa: art. 528 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.
- KIO 1481/26umorzono24 kwietnia 2026ten sam zamawiającyDostawa, instalacja i wdrożenie Centralnej Platformy Integracyjnej Szpitalnych Systemów Informatycznych (ESB) zawierającą komunikację z użyciem protokołów medycznych (HL7, FHIRE, 1 DICOM, API) wraz ze wsparciem na trzy lata
- KIO 584/26umorzono6 marca 2026ten sam zamawiającyModernizacja krytycznej infrastruktury informatycznej Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu wraz z usługami wdrożeniowymi i utrzymaniem
- KIO 5561/25umorzono26 stycznia 2026ten sam zamawiającyRozwój OnkoCWBK w Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, KPOD.07.07 - IW.07-0320/24
- KIO 5598/25umorzono21 stycznia 2026ten sam zamawiającynumer postępowania: ZP/TP/91/25/EL/JK. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w dniu 3 listopada 2025 r. w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 2025/BZP 00511511/01. Szacunkowa wartość zamówienia nie jest wyższa od kwot wskazanych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy Pzp. W dniu 15 grudnia 2025 r. odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, w przedmiotowym postępowaniu złożył wykonawca Konsorcjum Biuro Klub Sp. z o.o. (dalej:
- KIO 5054/24umorzono27 stycznia 2025ten sam zamawiającyna realizację zadania pn.: Sukcesywna dostawa sprzętu komputerowego przez okres 12 m-cy, numer referencyjny: ZP/PN/79/24/EI/JOK. Zamówienie podzielone jest na 4 części (Pakiety). Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej nr 559035-2024, numer wydania: Dz.U. S.: 182/2024 w dniu 18.09.2024 r. Wartość zamówienia przekracza progi unijne określone w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy Pzp. Wykonawca NTT Technology sp. z o.o. z siedzibą w Zakręcie (zwany dalej:
- KIO 4085/24oddalono26 listopada 2024ten sam zamawiający