Postanowienie KIO 3282/24 z 10 października 2024
Przedmiot postępowania: Kampania promocyjna Warszawy on-line na dwóch rynkach zagranicznych
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Miasto Stołeczne Warszawa w imieniu którego postępowanie prowadzi: Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy we współpracy z Biurem Zamówień Publicznych Urzędu m.st. Warszawy
- Powiązany przetarg
- TED-355034-2024
- Główna podstawa PZP
- art. 239 ust. 1 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Euvic Media sp. z o. o.
- Zamawiający
- Miasto Stołeczne Warszawa w imieniu którego postępowanie prowadzi: Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy we współpracy z Biurem Zamówień Publicznych Urzędu m.st. Warszawy
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3282/24
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 10 października 2024 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:
Marek Bienias
na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 10 października 2024 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 9 września 2024 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: Euvic Media sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie oraz APLAN MEDIA sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi, w postępowaniu prowadzonym przez Miasto Stołeczne Warszawa w imieniu którego postępowanie prowadzi:
Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy we współpracy z Biurem Zamówień Publicznych Urzędu m.st.
Warszawy, przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – wykonawcy Sopexa S.A. Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: Euvic Media sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie oraz APLAN MEDIA sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90% kwoty uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie -Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- ……………………….....
- Sygn. akt
- KIO 3282/24
UZASADNIENIE
Zamawiający – Miasto Stołeczne Warszawa w imieniu którego postępowanie prowadzi: Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy we współpracy z Biurem Zamówień Publicznych Urzędu m.st. Warszawy – prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Kampania promocyjna Warszawy on-line na dwóch rynkach zagranicznych”, numer postępowania: ZP/EM/271/III-97/24.
Ogłoszenie o zamówieniu opublikowane zostało w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 17 czerwca 2024 r. pod numerem: 355034-2024.
W dniu 9 września 2024 r. wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia: Euvic Media sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie oraz APLAN MEDIA sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi wnieśli odwołanie wobec czynności i zaniechań Zamawiającego, zarzucając Zamawiającemu naruszenie następujących przepisów:
- art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1-3 Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty SOPEXA S.A.
Oddział w Polsce, dalej: „Sopexa”, mimo, iż jest ona niezgodna z dokumentami zamówienia w zakresie, w jakim wykonawca nie złożył wraz z ofertą przedmiotowego środka dowodowego w postaci harmonogramu; Ewentualnie, w przypadku oddalenia ww. zarzutu:
- art. 239 ust. 1 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 – 3 Pzp poprzez nieprawidłową ocenę oferty Sopexa w kryterium Harmonogram i media plany dla rynku włoskiego i rumuńskiego, mimo iż dokument złożony przez ww. wykonawcę nie zawiera harmonogramu, w tym podziału na etapy realizacji kampanii (pkt 10 ppkt 2 OPZ), w związku z czym, oferta Sopexa powinna otrzymać 0 pkt w ww. kryterium, ewentualnie w przypadku nieuwzględnienia ww. zarzutu 0 pkt w podkryterium Etapy harmonogramu;
- art. 239 ust. 1 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 – 3 Pzp poprzez nieprawidłową ocenę oferty Sopexa, w kryterium Strategia kampanii i wstępna koncepcja kreatywna kampanii, mimo iż dokument ww. wykonawcy zawiera niezgodną z wymaganiami ilość postów na LinkedIn oraz Instagram (pkt 10 ppkt 1 OPZ) w związku z czym, punktacja oferty ww. wykonawcy powinna zostać obniżona o co najmniej 2 pkt w podkryterium Atrakcyjność wizualna i czytelność (pkt 26.2 SWZ poz. 3 tabeli); ewentualnie art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 -3 Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty Sopexa z uwagi na jej niezgodność z dokumentami zamówienia w zakresie pkt 10 ppkt 1 OPZ;
- art. 239 ust. 1 Pzp w zw. z art. 17 ust. 2 Pzp poprzez dokonanie wyboru oferty wykonawcy w sposób niegodny z przepisami ustawy.
Opierając się na przedstawionych zarzutach Odwołujący wnosił o uwzględnienie odwołania w całości oraz nakazanie Zamawiającemu:
- unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej;
- powtórzenia czynności badania i oceny ofert z uwzględnieniem zarzutów postawionych w odwołaniu;
- odrzucenia oferty Sopexa;
- ewentualnie: a. odjęcia ofercie Sopexa co najmniej 2 pkt w podkryterium Atrakcyjność wizualna i czytelność – dot. kryterium Strategia kampanii i wstępna koncepcja kreatywna kampanii; b. przyznania ofercie Sopexa 0 pkt w kryterium Harmonogram i media plany dla rynku włoskiego i rumuńskiego do oceny w kryterium, opisanym w pkt 26.3 SWZ, a w przypadku nieuwzględnienia ww. żądania – przyznania ofercie Sopexa 0 pkt w podkryterium Etapy harmonogramu;
- dokonania wyboru oferty najkorzystniejszej.
W wyniku wniesionego odwołania przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: Euvic Media sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie oraz APLAN MEDIA sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi, Zamawiający w odpowiedzi na odwołanie z dnia 16 września 2024 r. (pismo z dnia 16 września 2024 r.) wnosił o oddalenie odwołania w całości.
Do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego skutecznie przystąpił wykonawca Sopexa S.A. Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie.
Izba stwierdziła, że wykonawca Sopexa S.A. Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie zgłosił przystąpienie do postępowania w ustawowym terminie, wykazując interes w rozstrzygnięciu odwołania na korzyść zamawiającego.
Przystępujący Sopexa S.A. Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie przy zgłoszeniu przystąpienia do postępowania odwoławczego wnosił o oddalenie odwołania w całości.
Przed otwarciem rozprawy, oświadczeniem złożonym do Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 8 października 2024 r. (pismo z dnia 9 września 2024 r.), Odwołujący cofnął odwołanie w całości wniesione w dniu 9 września 2024 r.
W konsekwencji Izba, na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie art. 553 zd. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 574 i 575 ustawy Prawo zamówień publicznych oraz § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U.
2020 r. poz. 2437), z którego wynika, że w sytuacji cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego – odwołującemu zwraca się 90% wpisu. W takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.
Z uwagi na powyższe, Izba postanowiła jak w sentencji.
- Przewodniczący
- ……………………….......
4
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2775/26umorzono20 lipca 2026Usługa utrzymania oraz rozwoju systemu Cyfrowe ArchiwumWspólna podstawa: art. 17 ust. 2 Pzp, art. 239 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3061/26oddalono20 lipca 2026Budowa budynku użyteczności publicznej przeznaczonego na cele ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa publicznego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w miejscowości UjazdWspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 239 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3202/26oddalono20 lipca 2026Przebudowa i rozbudowa drogi powiatowej nr 1098F w m. Nabłoto od km 7+500 do km 8+514Wspólna podstawa: art. 17 ust. 2 Pzp, art. 239 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2611/26oddalono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 239 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2491/26uwzględniono20 lipca 2026Budowa obwodnicy Pisza w ciągu dróg krajowych nr 58 i 63Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 239 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3007/26oddalono20 lipca 2026Dostawa naczyń i sztućców biodegradowalnych jednorazowych z podziałem na 4 zadaniaWspólna podstawa: art. 17 ust. 2 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2951/26oddalono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 17 ust. 2 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3274/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 239 ust. 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Miasto Stołeczne Warszawa.
- KIO 2346/26umorzono3 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 2710/26uwzględniono30 czerwca 2026ten sam zamawiającyDostawa i wdrożenie systemów klasy XDR i NDR na okres 36 miesięcy
- KIO 2750/26umorzono24 czerwca 2026ten sam zamawiającyWykonanie robót budowlanych oraz prac ogrodniczych związanych ze zmianą projektu zagospodarowania terenu w rejonie ul. Aptecznej w Warszawie, które finansowane jest w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji m. st. Warszawy do roku 2030
- KIO 2816/26umorzono23 czerwca 2026ten sam zamawiający
- KIO 2435/26oddalono22 czerwca 2026ten sam zamawiającyw gminnych pasach drogowych i innych terenach administrowanych przez Dzielnicę Praga-Południe m.st. Warszawy, w latach 2026-2029
- KIO 2544/26odrzucono9 czerwca 2026ten sam zamawiający