Postanowienie KIO 3261/20 z 22 grudnia 2020
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Politechnika Częstochowska
- Powiązany przetarg
- orzeczenie nie wskazuje numeru postępowania
- Główna podstawa PZP
- art. 186 ust. 2 Pzp
Strony postępowania
- Zamawiający
- Politechnika Częstochowska
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3261/20
POSTANOWIENIE z dnia 22 grudnia 2020 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Jolanta Markowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 grudnia 2020 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 8 grudnia 2020 r. przez wykonawcę: Cyfrowe Systemy Telekomunikacyjne Sp. z o.o., ul. Szkotnik 2B/15, 33-100 Tarnów w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Politechnika Częstochowska, ul. Dąbrowskiego 69, 42-201 Częstochowa,
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- dokonać zwrotu kwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy: Cyfrowe Systemy Telekomunikacyjne Sp. z o.o., ul.
Szkotnik 2B/15, 33-100 Tarnów uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 198a i 198b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2019 r., poz.
1843 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej doSądu
Okręgowego w Częstochowie.
- Przewodniczący
- ………………….
- Sygn. akt
- KIO 3261/20
Zamawiający, Politechnika Częstochowska w Częstochowie prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na Dostawę i montaż wraz usługą konfiguracji cyfrowej centrali telefonicznej dla Politechniki Częstochowskiej. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych z dnia 9 października 2020 r. pod numerem 595333-N-2G20.
Zamawiający w dniu 03.12.2020 r. poinformował wykonawców o wyborze oferty złożonej przez wykonawcę Globitel Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi jako oferty najkorzystniejszej.
Wykonawca: CYFROW E SYSTEMY TELEKOMUNIKACYJNE Sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie wniósł odwołanie od niezgodnych z przepisami ustawy Pzp czynności Zamawiającego podjętych oraz zaniechanych w przedmiotowym postępowaniu, tj. od: a)czynności wyboru oferty złożonej przez wykonawcę Globitel Sp. z o.o. jako najkorzystniejszej oferty, b)zaniechania odrzucenia oferty złożonej przez wykonawcę Globitel, c)zaniechania dokonania wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej oferty.
Odwołujący zarzucił naruszenie przez Zamawiającego przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2019 r., poz. 1843 ze zm.), zwanej dalej „Pzp”: a)art. 7 ust. 1 i 3 Pzp w związku z naruszeniem art. 89 ust 1 pkt 4 Pzp w związku z naruszeniem art. 90 ust 1, 2 i 3 Pzp, poprzez zaniechanie czynności odrzucenia oferty złożonej przez Globitel, pomimo że wykonawca ten nie złożył wyjaśnień, które można by uznać za wystarczające w rozumieniu art. 90 ust. 1 Pzp, oraz nie wykazał w złożonych wyjaśnieniach, że jego oferta nie zawiera rażąco niskiej ceny; b)art. 7 ust 1 i 3 Pzp w związku z naruszeniem art. 89 ust. 1 pkt 2 Pzp, poprzez zaniechanie odrzucenia oferty złożonej przez wykonawcę Globitel, pomimo, że treść tej oferty nie odpowiada treści SIWZ; c)art. 7 ust 1 i 3 Pzp w związku z naruszeniem art 91 ust 1 Pzp, poprzez zaniechanie dokonania wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej oferty.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu, aby: a)unieważnił czynność wyboru oferty złożonej przez wykonawcę Globitel jako oferty najkorzystniejszej; b)powtórzył czynność badania i oceny ofert, w tym dokonał odrzucenia oferty złożonej przez Globitel; c)dokonał czynności wyboru oferty najkorzystniejszej spośród pozostałych złożonych ofert.
Na wezwanie Zamawiającego do przystąpienia do niniejszego postępowania odwoławczego z dnia 9 grudnia 2020 r., żaden wykonawca nie zgłosił przystąpienia trybie art. 185 ust. 2 i 3 Pzp. w W dniu 21 grudnia 2020 r. Zamawiający złożył do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej pismo z dnia 21 grudnia 2020 r. – odpowiedź na odwołanie - zawierające oświadczenie Zamawiającego, iż uwzględnia odwołanie w całości w rozumieniu art. 186 ust. 2 Pzp. Zamawiający wyjaśnił, że zarzuty przedstawione w odwołaniu okazały się uzasadnione.
Zamawiający w dniu 111 grudnia 2020 r. powziął informację, ze zaoferowana przez firmę Globitel Sp. z o.o. centrala telefoniczna nie spełnia wymaganych przez Zamawiającego w SIW Z kryteriów. Zamawiający w dniu 15 grudnia 2020 r. unieważnił wybór oferty firmy Globitel Sp. z o.o. jako najkorzystniejszej, odrzucił tę ofertę na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 Pzp i wykluczył z postępowania tego wykonawcę na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 17 Pzp. Podobnie, jeśli chodzi o ocenę wyjaśnień firmy Globitel Sp. z o.o. w zakresie ceny oferty, Zamawiający uznał je za niewłaściwe, ze względu na fakt, że do wyjaśnień przyjęto przedmiot zamówienia niezgodny z wymaganiami Zamawiającego określonymi w SIWZ.
Biorąc pod uwagę powyższe, Krajowa Izba Odwoławcza na podstawie art. 186 ust. 2 Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie.
Izba orzekła o kosztach postępowania odwoławczego stosownie do art. 186 ust. 6 pkt 1 Pzp oraz § 5 ust. 1 pkt 1 lit.a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca 2010 r. sprawie wysokości wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich w rozliczania (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 972). Izba postanowiła o zwrocie na rzecz Odwołującego kwoty uiszczonego wpisu.
- Przewodniczący
- ………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3525/20umorzono20 stycznia 2021KIO") zasadności niniejszego odwołania, a następnie po dokonaniu przez Zamawiającego żądanych czynności, Odwołujący uzyska przedmiotowe zamówienieWspólna podstawa: art. 186 ust. 2 Pzp, art. 186 ust. 6 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3506/20umorzono15 stycznia 2021Wspólna podstawa: art. 186 ust. 2 Pzp, art. 186 ust. 6 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3454/20umorzono14 stycznia 2021Wspólna podstawa: art. 186 ust. 2 Pzp, art. 186 ust. 6 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2710/26uwzględniono30 czerwca 2026Dostawa i wdrożenie systemów klasy XDR i NDR na okres 36 miesięcyWspólna podstawa: art. 89 ust. 1 pkt 2 Pzp, art. 90 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 1192/26umorzono30 marca 2026Rozwój i utrzymanie systemu telekomunikacyjnego SG. Modernizacja i utrzymanie sieci WANWspólna podstawa: art. 90 ust. 1 Pzp
- KIO 5140/25umorzono15 grudnia 2025Wymiana liczników energii elektrycznej na terenie działania TAURON Dystrybucja S.A. w latach 2026-2027Wspólna podstawa: art. 90 ust. 1 Pzp
- KIO 4387/25umorzono30 października 2025Wspólna podstawa: art. 90 ust. 1 Pzp
- KIO 2272/25umorzono30 czerwca 2025Wspólna podstawa: art. 89 ust. 1 pkt 2 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 3322/26umorzono23 lipca 2026ten sam składusługi doradztwa w zakresie zamówień realizowanych zgodnie z ustawą PZP i z zasadą konkurencyjności oraz usługi kontroli zamówień w podziale na dwie części.
- KIO 3041/26oddalono21 lipca 2026ten sam składZakup ambulansu wraz z wyposażeniem na podstawie dotacji na współfinansowanie realizacji zadania inwestycyjnego pn.:
- KIO 2924/26umorzono21 lipca 2026ten sam składKompleksowa obsługa prawna, obsługa zamówień publicznych w ramach realizacji projektu
- KIO 3294/26umorzono17 lipca 2026ten sam składKompleksowa usługa sprzątania w Centrali NIK i Delegaturach NIK w latach 2027 – 2029.
- KIO 2954/26umorzono15 lipca 2026ten sam składBudowa I etapu wschodniej obwodnicy miasta Biała Podlaska
- KIO 2891/26umorzono14 lipca 2026ten sam składWykonanie robót budowlanych, dot. realizacji zadania pn.: Budowa siedziby dla Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego na terenie nieruchomości przy ul. Wycieczkowej 86 w Łodzi.