Postanowienie KIO 3246/26 z 27 lipca 2026
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Stalowowolskie Centrum Usług Wspólnych
- Powiązany przetarg
- TED-439274-2026
- Główna podstawa PZP
- art. 522 ust. 3 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Immitis sp. z o.o.
- Zamawiający
- Stalowowolskie Centrum Usług Wspólnych
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3246/26
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 27 lipca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Robert Siwik po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 27 lipca 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczejw dniu 6 lipca 2026 r. przez wykonawcę Immitis sp. z o.o. z
siedzibą w Bydgoszczy w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Stalowowolskie Centrum Usług Wspólnych z siedzibą w
Stalowej Woli
- Umorzyć postępowanie odwoławcze.
- Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz O dwołującego: wykonawcy Immitis sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy kwotę 15 000 zł (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy), stanowiącą uiszczony wpis od odwołania.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodniczący:
………………………………………
Sygn. akt: KIO 3246/26
UZASADNIENIE
W dniu 6 lipca 2026 r. wykonawca Immitis sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy („Odwołujący” ) wniósł na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.) – dalej także jako „Pzp” – odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczejw postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na: „Modernizacja informatyczna Miasta Stalowej Woli - Zakup komputerów stacjonarnych i stacji graficznych na potrzeby Urzędu Miasta Stalowej Woli oraz jednostek podległych Gminie Stalowa Wola” (numer referencyjny: ZP–III.261.150.2026.AB, dalej jako: „Postępowanie”).
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 26 czerwca 2025 r., nr publikacji ogłoszenia 439274-2026.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie: „art. 99 ust. 1- 2 i 4 PZP w zw. z w zw. z art. 16 pkt 1) i 3) PZP w zw. z art. 17 ust. 1 PZP, w tym również w związku z art. 101 ust. 1 pkt 2 i 3 PZP, poprzez dokonanie opisu przedmiotu zamówienia w sposób nieprzejrzysty i niejednoznaczny, z naruszeniem zasady proporcjonalności i w sposób mogący utrudniać uczciwą konkurencję, określenie wymogów co do specyfikacji komputerów stacjonarnych i dostarczanego wraz z nimi oprogramowania kwestionowanych niniejszym odwołaniem nieznajdujących uzasadnienia w realnych potrzebach Zamawiającego, nieproporcjonalnych do przedmiotu zamówienia i związanych z nim wymagań Zamawiającego oraz celów, jakie chciałby osiągnąć Zamawiający, a w efekcie- ograniczenie dostępu do udziału w postępowaniu Wykonawcom zainteresowanym udziałem w postępowaniu zdolnym do zaoferowania sprzętu odpowiadającego uzasadnionym potrzebom Zamawiającego, powodujący ich nierówne traktowanie.”
Odwołujący wnosił o:
„1. merytoryczne rozpatrzenie oraz uwzględnienie niniejszego odwołania w całości;
- nakazanie Zamawiającemu zmiany kwestionowanych postanowień rozdziału III SW Z – OPZ oraz odpowiadających im postanowień załącznika numer 1 do SW Z – OPZ/ Formularz rzeczowo- cenowy (pomocniczy) poprzez:
- 1 zmianę zapisów dot. wymagań stawianych BIOS komputerów stacjonarnych obu typów i stacji graficznych zgodnie z poniższym:
„BIOS zgodny ze specyfikacją UEFI, wyprodukowany przez producenta komputera lub na jego zlecenie, zawierający logo producenta komputera lub nazwę producenta komputera. Pełna obsługa BIOS za pomocą klawiatury i myszy oraz samej myszy. Możliwość, bez uruchamiania systemu operacyjnego z dysku twardego komputera, bez dodatkowego oprogramowania z zewnętrznych i podłączonych do niego urządzeń zewnętrznych odczytania z BIOS
informacji o: (…)”; 2.2 zmianę zapisów dot. wymagań stawianych systemowi diagnostycznemu komputerów stacjonarnych obu typów i stacji graficznych zgodnie z poniższym:
„Zaimplementowany w UEFI BIOS system diagnostyczny z graficznym interfejsem użytkownika dostępny z poziomu szybkiego menu boot umożliwiający jednoczesne przetestowanie w celu wykrycia błędów zainstalowanych komponentów w oferowanym komputerze bez konieczności uruchamiania systemu operacyjnego. Działający nawet w przypadku uszkodzenia dysku twardego. System obsługiwany za pomocą myszy lub klawiatury, umożliwiający wykonanie minimum następujących czynności diagnostycznych:
- Wykonanie testu komponentów w zakresie przyspieszonym lub rozszerzonym z możliwością wyboru algorytmów testowania oraz liczby cykli testowych do przeprowadzenia. System diagnostyczny powinien umożliwiać wykonanie testu następujących komponentów: - pamięci ram, - procesora, - pamięci masowej, - płyty głównej
- Identyfikację (poprzez system diagnostyczny lub bezpośrednio w UEFI BIOS) jednostki i jej komponentów w następującym zakresie: - urządzenie (producent, model, numer seryjny), - bios (wersja oraz data wydania), - procesor (nazwa, taktowanie, ilości pamięci L1, L2, L3, liczba rdzeni), - pamięć ram (ilość zainstalowanej pamięci ram, producent oraz numer seryjny), - dysk twardy (producent, model, numer seryjny, pojemność), - płyta główna (liczba złącz USB, liczba złącz PCI); 2.3 usunięcie wymogu, aby dedykowany portal techniczny producenta komputera dla komputerów stacjonarnych obu typów oraz stacji graficznych wyposażony był w funkcję automatycznej identyfikacji urządzenia; 2.4 zmianę zapisów dot. wymagań stawianych płycie głównej komputerów stacjonarnych typu 2 zgodnie z poniższym:
„Płyta główna: Zaprojektowana i wyprodukowana przez producenta komputera lub na jego zlecenie, trwale oznaczona nazwą producenta komputera (na etapie produkcji). (…)”;
- zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującego zwrotu kosztów postępowania odwoławczego, w tym zwrotu kosztów wynagrodzenia pełnomocnika – jeżeli wystąpią, zgodnie z rachunkiem, który zostanie przedłożony na rozprawie.”
Odwołujący wskazywał, że posiada interes we wniesieniu odwołania, bowiem: „Sposób skonstruowania dokumentów zamówienia, w tym OPZ czyni jednak powyższą zdolność iluzoryczną i uniemożliwia mu złożenie w niniejszym postępowaniu oferty, skutkując utratą możliwości zawarcia z Zamawiającym umowy. Tym samym Odwołujący narażony jest na poniesienie szkody majątkowej w postaci utraty korzyści, jakie osiągnąłby z realizacji uzyskanego ewentualnie zamówienia. Uwzględnienie odwołania umożliwi z kolei Odwołującemu złożenie oferty i udział w postępowaniu, a w dalszej kolejności- uzyskanie zamówienia i zawarcie umowy z Zamawiającym.”
Do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden z wykonawców.
Pismem z dnia 16 lipca 2026 r. Zamawiający uwzględnił część zarzutów odwołania, natomiast Odwołujący w swoim stanowisku z dnia 23 lipca 2026 r. oświadczył: „cofam odwołanie wniesione w powyższej sprawie w części nieuwzględnionej przez Zamawiającego i wnoszę o umorzenie postępowania w całości oraz dokonanie zwrotu na rzecz Odwołującego odpowiedniej części wpisu od odwołania, przelewem na rachunek bankowy, z którego wpis uiszczono.”
Izba ustaliła i zważyła, co następuje:
Zgodnie z art. 522 ust. 3 ustawy Pzp: „W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego części zarzutów
przedstawionych w odwołaniu i wycofania pozostałych zarzutów przez odwołującego, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca albo wykonawca, który przystąpił po stronie zamawiającego nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia części zarzutów. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu w zakresie uwzględnionych zarzutów.”.
Z kolei przepis art. 568 ustawy Pzp stanowi, że „Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku: 1) cofnięcia odwołania; 2) stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne; 3) o którym mowa w art. 522”.
Mając na uwadze powyższe Izba uznała, że Zamawiający uwzględnił w części zarzuty przedstawione w odwołaniu przed otwarciem rozprawy, zaś Odwołujący wycofał pozostałe – nieuwzględnione przez Zamawiającego zarzuty odwołania. Izba na podstawie art. 522 ust. 3 ustawy Pzp stwierdziła, że zachodzą przesłanki umożliwiające umorzenie postępowania odwoławczego na posiedzeniu niejawnym i, zgodnie z przepisem art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, orzekła jak w sentencji.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 557 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437).
Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji.
Przewodniczący:
………………………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3114/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 3154/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 3248/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 3321/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 3438/26umorzono27 lipca 2026Małopolska Karta Aglomeracyjna etap III – rozbudowa systemu MKA – z podziałem na części: Część nr 8 – rozbudowa systemu Małopolska Karta Aglomeracyjna w obszarze sprzedaży usług online oraz sieci akceptacjiWspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 3265/26umorzono27 lipca 2026Budowa nowego zaplecza technicznego w GliwicachWspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 3303/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 3 Pzp
- KIO 3385/26umorzono27 lipca 2026Remont drogi wojewódzkiej nr 311 w m. DębienkoWspólna podstawa: art. 568 pkt 3 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 3220/26umorzono22 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3252/26umorzono20 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2936/26uwzględniono20 lipca 2026ten sam składBudowa ciągu pieszo rowerowego Rzgów -Dąbrowica spójnego z siecią dróg rowerowych OF AK
- KIO 3308/26umorzono20 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2744/26umorzono14 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3110/26umorzono14 lipca 2026ten sam skład