Postanowienie KIO 3243/25 z 3 września 2025
Przedmiot postępowania: Zakup wraz z dostawą symulatorów VR wraz z oprogramowaniem i opieką serwisową
Brak sprzeciwu przystępującego wykonawcy wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów odwołania skutkuje umorzeniem postępowania i wzajemnym zniesieniem kosztów.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Akademię Kultury Fizycznej im. Bronisława Czecha w Krakowie
- Powiązany przetarg
- 2025/BZP 00256213
- Główna podstawa PZP
- art. 224 ust. 6 Pzp
Brak sprzeciwu przystępującego wykonawcy wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów odwołania skutkuje umorzeniem postępowania i wzajemnym zniesieniem kosztów.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- Asseco Data Systems S.A
- Zamawiający
- Akademię Kultury Fizycznej im. Bronisława Czecha w Krakowie
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3243/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 3 września 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Marek Bienias na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 3 września 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 4 sierpnia 2025 r. przez wykonawcę Asseco Data Systems S.A z siedzibą w Gdańsku, w postępowaniu prowadzonym przez Akademię Kultury Fizycznej im. Bronisława Czecha w Krakowie, przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – wykonawcy Giant Lazer spółka z ograniczoną
odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Asseco Data Systems S.A z siedzibą w Gdańsku kwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy), uiszczoną tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- ………………………
- sygn. akt
- KIO 3243/25
Zamawiający – Akademia Kultury Fizycznej im. Bronisława Czecha w Krakowie– prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym pn. „Zakup wraz z dostawą symulatorów VR wraz z oprogramowaniem i opieką serwisową” – numer referencyjny K-2-381/19/2025.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w dniu 30 maja 2025 r. w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 2025/BZP 00256213/01.
W dniu 4 sierpnia 2025 r. wykonawca Asseco Data Systems S.A z siedzibą w Gdańskuwniósł odwołanie od czynności Zamawiającego wyboru oferty najkorzystniejszej – oferty zawierającej rażącą niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia oraz od zaniechania odrzucenia tej oferty podjętej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w części pierwszej pn. „Zakup wraz z dostawą symulatorów VR wraz z oprogramowaniem i opieką serwisową”.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie następujących przepisów:
Zarzut nr 1 – naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 8 PZP w zw. z art. 224 ust. 1, ust. 2 pkt 2 oraz ust. 5 i 6 PZP – poprzez zaniechanie odrzucenia oferty Giant Lazer Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu w związku z tym, że wykonawca złożył ogólnikowe i nierzetelne wyjaśnienia w zakresie wyliczenia ceny, nie poparte dowodami na potwierdzenie wyliczeń, tym samym wykonawca nie wykazał, że jego oferta nie zawiera rażąco niskiej ceny w stosunku do przedmiotu zamówienia.
Opierając się na przedstawionych zarzutach Odwołujący wnosił o nakazanie Zamawiającemu: a) unieważnienia czynności wyboru oferty wykonawcy Giant Lazer Sp. z o.o., b) odrzucenia oferty wykonawcy Giant Lazer Sp. z o.o. na podstawie przepisu art. 226 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 224 ust. 6 PZP, c) dokonania ponownej oceny ofert, w tym oferty złożonej przez Odwołującego, d) wyboru oferty najkorzystniejszej.
W wyniku wniesionego odwołania przez wykonawcę Asseco Data Systems S.A z siedzibą w Gdańsku, Zamawiający pismem z dnia 11 sierpnia 2025 r. wniesionym do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej oświadczył, że uwzględnia w całości odwołanie.
Do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego skutecznie przystąpił wykonawca Giant Lazer spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu.
Izba stwierdziła, że ww. wykonawca zgłosił przystąpienie do postępowania w ustawowym terminie, wykazując interes w rozstrzygnięciu odwołania na korzyść zamawiającego.
W toku toczącego się postępowania odwoławczego Izba stwierdziła, że Przystępujący - Giant Lazer spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu - oświadczeniem złożonym do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 29 sierpnia 2025 r. (pismo z dnia 29 sierpnia 2025 r.) nie wniósł sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego.
W konsekwencji Izba, na podstawie art. 568 pkt 3 w zw. z art. 522 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo
zamówień publicznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1129 ze zm.), umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie art. 553 zd. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 574 i 575 ustawy Prawo zamówień publicznych oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. 2020 r. poz. 2437), z którego wynika, że koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiającego uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu – w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Z uwagi na powyższe, Izba postanowiła jak w sentencji.
- Przewodniczący
- ……………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3224/26umorzono17 lipca 2026Poprawa bezpieczeństwa powodziowego poprzez modernizację obwałowań rzeki Wisły, Gostynki i Mlecznej na terenie powiatu bieruńsko-lędzińskiego oraz miasta TychyWspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3132/26umorzono14 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2897/26oddalono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3118/26oddalono16 lipca 2026Podlewanie młodych drzew na terenie miasta ŁodziWspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2933/26uwzględniono16 lipca 2026Wydobycie, transport i utylizacja wraku pogłębiarki StułbiaWspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3077/26odrzucono14 lipca 2026Dostawa i montaż udźwiękowionych, dotykowych planów informacyjnych dla Uniwersytetu GdańskiegoWspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2713/26oddalono13 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2977/26umorzono16 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Akademia Kultury Fizycznej Im.bronisława Czecha w Krakowie oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 861/23umorzono5 kwietnia 2023ten sam zamawiającyWdrożenie, dostawa i implementacja Systemu Zarządzania Zasobami Bibliotecznymi wraz z asystą techniczną świadczoną przez okres 36 miesięcy
- KIO 723/23umorzono24 marca 2023ten sam zamawiającyWdrożenie, dostawa i implementacja Systemu Zarządzania Zasobami Bibliotecznymi wraz z asystą techniczną świadczoną przez okres 36 miesięcy
- KIO 6/22uwzględniono21 stycznia 2022ten sam zamawiającyPrzebudowa Domu Studenckiego nr 1 w celu dostosowania do obowiązujących przepisów epidemiologicznych i technicznych - III etap
- KIO 3217/21oddalono23 listopada 2021ten sam zamawiającyPrzebudowa Domu Studenckiego nr 1 w celu dostosowania do obowiązujących przepisów epidemiologicznych i technicznych - III etap
- KIO 2602/26oddalono17 lipca 2026ten sam składZaprojektowanie i rozbudowa drogi krajowej nr 25 na odcinku Kokanin z węzłem – Biskupice Ołoboczne (obwodnica Kalisza)
- KIO 2482/26umorzono13 lipca 2026ten sam skład