Postanowienie KIO 308/25 z 21 lutego 2025
Przedmiot postępowania: Rozwój usług elektronicznych oraz wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów w gminach subregionu puławskiego
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Gmina Wąwolnica
- Powiązany przetarg
- TED-616340-2024
- Główna podstawa PZP
- art. 223 ust. 1 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Polski Instytut Rozwoju Sp. z o.o.
- Zamawiający
- Gmina Wąwolnica
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 308/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 21 lutego 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Marek Bienias Protokolant: Aldona Karpińska na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron i uczestnika postępowania odwoławczego w dniu 21 lutego 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczejw dniu 27 stycznia 2025 r. przez wykonawcę Polski Instytut Rozwoju Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, w postępowaniu prowadzonym przez Gmina Wąwolnica, przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – wykonawcy Mikrobit Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Polski Instytut Rozwoju Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90% kwoty uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- ……………………….....
- Sygn. akt
- KIO 308/25
UZASADNIENIE
Zamawiający – Gmina Wąwolnica – prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, pn. Zakup, rozbudowa i integracja systemów informatycznych z uruchomieniem e-usług oraz dostawą sprzętu informatycznego w ramach projektu „Rozwój usług elektronicznych oraz wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów w gminach subregionu puławskiego” dla Gminy Wąwolnica, numer referencyjny: IFE.271.1.13.2024.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE w dniu 11.10.2024 r. nr wydania Dz.U. S:
199/2024, nr publikacji ogłoszenia 616340-2024.
W dniu 27 stycznia 2025 r. wykonawca Polski Instytut Rozwoju Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie wniósł odwołanie wobec czynności i zaniechań Zamawiającego, polegających na odrzuceniu oferty Odwołującego oraz zaniechaniu odrzucenia oferty złożonej przez wykonawcę Mikrobit Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie (dalej jako „Mikrobit”), ewentualnie zaniechaniu unieważnienia postępowania.
W związku z powyższym, Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie następujących przepisów:
- art. 226 ust. 1 pkt 5) ustawy Pzp poprzez nieuzasadnione odrzucenie oferty Odwołującego jako niezgodnej z warunkami zamówienia,
- art. 226 ust. 1 pkt 5) ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty złożonej przez wykonawcę Mikrobit jako niezgodnej z warunkami zamówienia,
- ewentualnie, w przypadku nieuwzględnienia zarzutów dotyczących odrzucenia oferty Odwołującego – art. 255 pkt 2) ustawy Pzp poprzez zaniechanie unieważnienia postępowania w sytuacji, gdy wszystkie złożone oferty podlegały odrzuceniu,
- ewentualnie art. 223 ust. 1 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wezwania Odwołującego do wyjaśnień treści oferty w zakresie zaoferowanej wersji systemu Windows Server,
- ewentualnie art. 223 ust. 1 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wezwania Mikrobit do wyjaśnień treści oferty w zakresie niezgodności oferty Mikrobit z warunkami zamówienia.
Opierając się na przedstawionych zarzutach Odwołujący wnosił o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu:
- unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej oraz czynności odrzucenia oferty Odwołującego,
- powtórzenia czynności badania i oceny ofert z udziałem oferty Odwołującego,
- odrzucenia oferty wykonawcy Mikrobit,
- ewentualnie – w razie nieuwzględnienia zarzutu nr 1 – unieważnienia postępowania.
W wyniku wniesionego odwołania przez wykonawcę Polski Instytut Rozwoju Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Zamawiający w odpowiedzi na odwołanie z dnia 10 lutego 2025 r. (pismo z dnia 10 lutego 2025 r.) wnosił o oddalenie odwołania w całości.
Do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego skutecznie przystąpił wykonawca Mikrobit Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.
Izba stwierdziła, że ww. wykonawca zgłosił przystąpienie do postępowania w ustawowym terminie, wykazując interes w rozstrzygnięciu odwołania na korzyść zamawiającego.
Przystępujący pismem wniesionym do Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 10 lutego 2025 r. (pismo z dnia 10 lutego 2025 r.) wnosił o oddalenie odwołania.
Przed otwarciem rozprawy, oświadczeniem złożonym do Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 20 lutego 2025 r. (pismo z dnia 20 lutego 2025 r.), Odwołujący cofnął odwołanie w całości wniesione w dniu 27 stycznia 2025 r.
W konsekwencji Izba, na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie art. 553 zd. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 574 i 575 ustawy Prawo zamówień publicznych oraz § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U.
2020 r. poz. 2437), z którego wynika, że w sytuacji cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego – odwołującemu zwraca się 90% wpisu. W takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.
Z uwagi na powyższe, Izba postanowiła jak w sentencji.
- Przewodniczący
- ……………………….......
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2835/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp
- KIO 3204/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp
- KIO 2977/26umorzono16 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp
- KIO 2602/26oddalono17 lipca 2026Zaprojektowanie i rozbudowa drogi krajowej nr 25 na odcinku Kokanin z węzłem – Biskupice Ołoboczne (obwodnica Kalisza)Wspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp
- KIO 3192/26oddalono17 lipca 2026Przystosowanie do tłokowania gazociągu DN400 relacji Mory – GassyWspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp
- KIO 2829/26oddalono17 lipca 2026Prace na odcinku Kościerzyna – GdyniaWspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp
- KIO 2931/26uwzględniono16 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp
- KIO 3017/26oddalono15 lipca 2026Dostawa, wdrożenie oraz utrzymanie Modeli Sztucznej Inteligencji (SI) analizujących dane obrazowe (DICOM) i dostarczających wyniki działania wraz z integracją z Platformą Usług Inteligentnych (PUI) oraz przeprowadzeniem instruktaży stanowiskowych i wsparciem użytkowników w zakresie możliwości wykorzystania dostarczanych Modeli SI w ramach projektu “e-Zdrowie KPOWspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 2482/26umorzono13 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2358/26uwzględniono13 lipca 2026ten sam składDostawa odzieży łukoochronnej letniej i zimowej dla ENEA Operator sp. z o.o. – 4 zadania
- KIO 2776/26umorzono6 lipca 2026ten sam składDostawa wyposażenia oraz pomocy dydaktycznych przeznaczonych do realizacji zajęć praktycznych na potrzeby pracowni zawodowych szkół ponadpodstawowych oraz Centrum Kształcenia Branżowego w Siedlcach w ramach projektu pn.
- KIO 2449/26oddalono3 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2754/26uwzględniono30 czerwca 2026ten sam składWykonywanie okresowego przeglądu oraz bieżącej konserwacji, usuwania awarii i napraw systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych oraz kurtyn powietrznych zainstalowanych w budynku GUS
- KIO 2235/26oddalono30 czerwca 2026ten sam składKompleksowa usługa utrzymania czystości pomieszczeń, terenów zewnętrznych, terenów zielonych Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia przy ul. Wojska Polskiego 28D w Kielcach