Postanowienie KIO 3014/26 z 17 lipca 2026
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Centralny Port Komunikacyjny sp. z o.o.
- Powiązany przetarg
- TED-341616-2026
- Główna podstawa PZP
- art. 520 ust. 1 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- ANGLOSEC sp. z o.o.
- Zamawiający
- Centralny Port Komunikacyjny sp. z o.o.
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3014/26
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 17 lipca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Aleksandra Kot po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 17 lipca 2026 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 22 czerwca 2026 r. przez wykonawcę ANGLOSEC sp. z o.o. z siedzibą w Warszawiew postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Centralny Port Komunikacyjny sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy udziale uczestników po stronie zamawiającego:
- wykonawcy PID Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie,
- wykonawcy SAVICON sp. z o.o. z siedzibą w Wólce Kosowskiej
- umarza postępowanie odwoławcze;
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy ANGLOSEC sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………….………………….
- Sygn. akt
- KIO 3014/26
UZASADNIENIE
Centralny Port Komunikacyjny sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (dalej: „Zamawiający” lub „CPK”) prowadzi na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm., dalej:
„ustawa Pzp”) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie dialogu konkurencyjnego, przedmiotem którego jest realizacja zadania pn.: „Zaprojektowanie, dostawa, montaż oraz uruchomienie i serwis urządzeń kontroli bezpieczeństwa dla Lotniska realizowanego w ramach programu inwestycyjnego Port Polska” (Numer referencyjny:
FZA.2510.22.2026/MLU/41, dalej: Postępowanie”).
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 19 maja 2026 r. pod numerem: 341616-2026.
Wartość wskazanego zamówienia przekracza progi unijne.
22 czerwca 2026 r. wykonawca ANGLOSEC sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (dalej: „Odwołujący”) wniósł odwołanie na niezgodną z przepisami ustawy Pzp czynność Zamawiającego polegającą na sformułowaniu treści opisu potrzeb i wymagań (dalej: „OPW”), w zakresie Rozdziału VI Podrozdział I ust. 2 pkt 3 OPW, w brzmieniu nadanym mu przez CPK w dniu 11 czerwca 2026 r. na skutek zmiany pierwotnego brzmienia OPW, w sposób utrudniający uczciwą konkurencję, naruszający zasadę równego traktowania wykonawców, prowadzący do nieuzasadnionego uprzywilejowania konkretnych wykonawców oraz utrudniający pozostałym wykonawców wzięcie udziału w Postępowaniu, a także nieproporcjonalny do przedmiotu zamówienia i umożliwiający wzięcie udziału w Postępowaniu podmiotom, które nie będą mogły wykonać zamówienia.
Izba ustaliła, że w terminie określonym w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp do niniejszego postępowania odwoławczego skuteczne przystąpienia po stronie Zamawiającego zgłosili:
- wykonawca PID Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie,
- wykonawca SAVICON sp. z o.o. z siedzibą w Wólce Kosowskiej.
W piśmie z dnia 14 lipca 2026 r. Odwołujący oświadczył, że wycofuje odwołanie wniesione w przedmiotowej sprawie w całości.
Mając na uwadze wskazane oświadczenie Izba uznała, że odwołanie zostało skutecznie wycofane przed otwarciem rozprawy i postanowiła umorzyć postępowanie odwoławcze oraz nakazać dokonanie zwrotu na rzecz Odwołującego 90% uiszczonego wpisu od odwołania. Powyższe powoduje zakończenie postępowania odwoławczego bez merytorycznego rozpoznania zarzutów odwołania.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, umorzyła postępowanie odwoławcze orzekając w formie postanowienia, zgodnie z art. 568 pkt 1 ustawy Pzp.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 ustawy Pzp w związku z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów
kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).
- Przewodnicząca
- ...........................................
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3248/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 557 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3305/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 525 ust. 1 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3114/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3395/26umorzono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3154/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 557 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3135/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3064/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2918/26umorzono21 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 525 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Centralny Port Komunikacyjny sp. z o.o..
- KIO 2362/26oddalono6 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 2597/26oddalono3 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 2634/26umorzono24 czerwca 2026ten sam zamawiający
- KIO 1966/26oddalono2 czerwca 2026ten sam zamawiającyŚwiadczenie usług Generalnego Inżyniera Kontraktu dla budowy Lotniska w ramach Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego
- KIO 1984/26umorzono25 maja 2026ten sam zamawiającyŚwiadczenie usług Generalnego Inżyniera Kontraktu dla budowy Lotniska w ramach Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego
- KIO 1972/26umorzono25 maja 2026ten sam zamawiającyŚwiadczenie usług Generalnego Inżyniera Kontraktu dla budowy Lotniska w ramach Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego