Postanowienie KIO 2944/25 z 5 września 2025
Przedmiot postępowania: numer referencyjny: ZP.DZP.2.2025 (zwane dalej:
Skuteczne cofnięcie odwołania przez wykonawcę przed zamknięciem rozprawy, na podstawie art. 520 ust.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włocławku przy ul. Chopina 8 (87800 Włocławek)
- Powiązany przetarg
- 2025/BZP 00255082
- Główna podstawa PZP
- art. 520 ust. 1 Pzp
Skuteczne cofnięcie odwołania przez wykonawcę przed zamknięciem rozprawy, na podstawie art. 520 ust. 1 Pzp, wyłączyło dalsze prowadzenie postępowania odwoławczego.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- ERZET-PODŁOGI spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Zamawiający
- Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włocławku przy ul. Chopina 8 (87800 Włocławek)
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2944/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 05 września 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca: Joanna Stankiewicz-Baraniak Protokolant: Piotr Cegłowski po rozpoznaniu na posiedzeniu z udziałem stron oraz uczestników postępowania odwoławczego odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu16 lipca 2025 r. przez wykonawcę ERZET-PODŁOGI spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Bielsko – Białej przy ul. Gazowniczej 25 (43-300 Bielsko – Biała) w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włocławku przy ul. Chopina 8 (87800 Włocławek) przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego „EVERSPORT” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie przy ul. Kiersnowskiego12 lok. 20 (03-161 Warszawa)
- umorzyć postępowanie odwoławcze;
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 9 000 zł 00 gr (dziewięć tysięcy złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy ERZET-PODŁOGI spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Bielsko – Białej, stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- …………………….
- Sygn. akt
- KIO 2944/25
UZASADNIENIE
Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włocławku(zwany dalej: „Zamawiającym”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym pn. „Modernizacja i przebudowa terenów i obiektów należących do Ośrodka Sportu i Rekreacji we Włocławku” numer referencyjny: ZP.DZP.2.2025 (zwane dalej: „Postępowaniem”).
Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych z dnia 29 maja 2025 r pod numerem: 2025/BZP 00255082. Szacunkowa wartość zamówienia jest niższa od kwot wskazanych w przepisach wykonawczych, wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1605 z późn. zm.) (zwanej dalej: „Pzp” lub „ustawą Pzp”).
W dniu 16 lipca 2025 r. wykonawca ERZET-PODŁOGIspółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Bielsko – Białej (zwany dalej również: „Odwołującym”) wniósł odwołanie, w którym zarzucili Zamawiającemu naruszenie:
- art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp poprzez bezzasadne odrzucenie oferty Odwołującego jako niezgodnej z warunkami zamówienia, pomimo iż zaoferowany przez Odwołującego system podłogowy UNOBAT 78+, będący systemem pojedynczego legarowania - został przez Zamawiającego dopuszczony jako równoważny, oraz spełnia wszystkie pozostałe wymogi opisane w dokumentach zamówienia, w tym wymogi zakwestionowane przez Zamawiającego w uzasadnieniu odrzucenia oferty;
- art. 253 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 16 pkt 2 Pzp poprzez zaniechanie jednoznacznego i przejrzystego przedstawienia w uzasadnieniu odrzucenia oferty Odwołującego, na czym konkretnie ma polegać rzekoma jej niezgodność z warunkami zamówienia w związku z przywołanymi przez Zamawiającego zastrzeżeniami dotyczącymi: a)rozbieżności w opisie parametru dot. grubości panelu Junckers, który to opis zawarty jest w DW U oraz w Raporcie z badań klasyfikacji reakcji na ogień producenta, b)braku jednoznacznego określenia w karcie technicznej rozstawu pojedynczego legara, c)braku wykazania, że dostarczona zostanie lita deska jako wykończenie systemu podłogi sportowej, d)braku wykazania, że oferowana podłoga sportowa może być myta maszynowo przy użyciu wody,
- art. 107 ust. 4 Pzp poprzez zaniechanie wezwania Odwołującego do wyjaśnienia treści przedmiotowych środków dowodowych w zakresie dotyczącym: a)rozbieżności w opisie parametru dot. grubości panelu Junckers, który to opis zawarty jest w DW U oraz w Raporcie z badań klasyfikacji reakcji na ogień producenta, b)określonego w karcie technicznej rozstawu pojedynczego legara, c)wykończenia systemu podłogi sportowej litą deską, d)możliwości maszynowego mycia zaoferowanej podłogi przy użyciu wody;
e)zakresu odniesienia przedłożonego Raportu z badań na odporność ogniową i wydzielanie dymu, do zaoferowanego systemu Unobat 78+ o a w konsekwencji:
- art. 17 ust. 2 Pzp poprzez dokonanie niezgodnego z przepisami ustawy Pzp wyboru najkorzystniejszej oferty z pominięciem oferty Odwołującego, który złożył najkorzystniejszą i niepodlegającą odrzuceniu ofertę; W związku z powyższymi zarzutami, Odwołujący wniósł o:
- uwzględnienie odwołania,
- nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty oraz czynności odrzucenia oferty Odwołującego, a następnie dokonania ponownej oceny i badania ofert z uwzględnieniem oferty Odwołującego,
- zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującego kosztów postępowania, w tym kosztów reprezentacji wg przedstawionych na rozprawie rachunków.
W dniu 18 lipca 2025 r. zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego wykonawca „EVER SPO RT”spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (zwany dalej:
„Przystępującym”). Izba postanowiła dopuścić do udziału w postępowaniu odwoławczym ww. wykonawcę. Wszystkie warunki formalne związane ze zgłoszonym przystąpieniem zostały spełnione. Co za tym idzie wykonawca „EVER SPO RT”spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie skutecznie zgłosił swoje przystąpienie do postępowania odwoławczego, stając się uczestnikiem postępowania odwoławczego.
W dniu 04 września 2025 r. Odwołujący wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej pismo, w którym oświadczył, że cofa w całości odwołanie złożone w niniejszej sprawie. Izba stwierdziła, że oświadczenie o wycofaniu odwołania zostało złożone przez osobę uprawnioną do reprezentowania Odwołującego.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:
Na skutek cofnięcie odwołania wystąpiła przesłanka do umorzenia postępowania odwoławczego, o której mowa w art. 520 ust. 1 i 2 oraz art. 568 pkt 1) ustawy Pzp. Stosownie do treści art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, Odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby (art. 520 ust. 2 ustawy Pzp). Odwołujący – jak podkreśla się w orzecznictwie i doktrynie Prawa zamówień publicznych - jest dysponentem wniesionego przez siebie odwołania, co przejawia się również w uprawnieniu do jego wycofania. Krajowa Izba Odwoławcza nie bada i nie ocenia przyczyn cofnięcia odwołania. Bada wyłącznie formalną skuteczność złożenia oświadczenia o cofnięciu odwołania. Skuteczne cofnięcie odwołania jest wiążące dla Krajowej Izby Odwoławczej. Ponadto cofnięcie odwołania nie wymaga zgody pozostałych stron i uczestników postępowania.
Tym samym Izba, zgodnie z art. 568 pkt 1 w związku z art. 520 ust.1 ustawy Pzp, postanowiła o umorzeniu postępowania odwoławczego.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 557, 574 i 575 ustawy Pzp oraz w oparciu o przepisy § 9 ust. 1 pkt 3 lit a) rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437 ze zm.), nakazując zwrot na rzecz Odwołującego 90% kwoty wpisu uiszczonego w wysokości 10 000 zł 00 gr.
Mając powyższe na uwadze, Izba orzekła jak w sentencji.
- Przewodnicząca
- ………………………….
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3007/26oddalono20 lipca 2026Dostawa naczyń i sztućców biodegradowalnych jednorazowych z podziałem na 4 zadaniaWspólna podstawa: art. 17 ust. 2 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3038/26umorzono17 lipca 2026Rewitalizacja Parku Miejskiego przy ul. Sobieskiego w GnieźnieWspólna podstawa: art. 17 ust. 2 Pzp, art. 520 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3202/26oddalono20 lipca 2026Przebudowa i rozbudowa drogi powiatowej nr 1098F w m. Nabłoto od km 7+500 do km 8+514Wspólna podstawa: art. 17 ust. 2 Pzp, art. 520 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2491/26uwzględniono20 lipca 2026Budowa obwodnicy Pisza w ciągu dróg krajowych nr 58 i 63Wspólna podstawa: art. 16 pkt 2 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2951/26oddalono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 17 ust. 2 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3004/26uwzględniono16 lipca 2026Budowa przydomowych oczyszczalni ściekówWspólna podstawa: art. 107 ust. 4 Pzp, art. 17 ust. 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3166/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp
- KIO 3188/26umorzono20 lipca 2026Odnowa oznakowania poziomego na drogach krajowych administrowanych przez GDDKiA Oddział w Bydgoszczy z podziałem na części: Część nr 1 – droga nr 5, 5b, 15, 15c, 25, 56, 91, 96, Część nr 2 – droga nr S10, 10, 16, 55,62, 67, 80, 95;Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 2963/26oddalono17 lipca 2026ten sam składw nr referencyjny: ZP.271.12.2026.KM (zwane dalej:
- KIO 3076/26umorzono17 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2939/26uwzględniono8 lipca 2026ten sam składnumer referencyjny: RGK.271.02.2026 (zwane dalej
- KIO 2906/26umorzono6 lipca 2026ten sam składz podziałem na części, wewnętrzny identyfikator: PIMMSWiA-2375/20/02/04/2026 (zwane dalej:
- KIO 2877/26umorzono6 lipca 2026ten sam składZaprojektowanie i rozbudowa drogi krajowej nr 94 na odcinku Zederman Jerzmanowice
- KIO 2959/26umorzono3 lipca 2026ten sam skład