Postanowienie KIO 2690/20 z 3 listopada 2020
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Galerię Miejską bwa w Bydgoszczy
- Powiązany przetarg
- orzeczenie nie wskazuje numeru postępowania
- Główna podstawa PZP
- Brak w danych
Strony postępowania
- Odwołujący
- Solid Security sp. z o.o.
- Zamawiający
- Galerię Miejską bwa w Bydgoszczy
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2690/20
POSTANOWIENIE z dnia 3 listopada 2020 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Robert Skrzeszewski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników w dniu 3 listopada 2020 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 19 października 2020 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: Solid Security sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Solid sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie w postępowaniu prowadzonym przez Galerię Miejską bwa w Bydgoszczy
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: Solid Security sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Solid sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie kwoty 6 750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy) stanowiącej 90 % uiszczonego wpisu.
Stosownie do art. 198a i 198b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1843 ze zm.) na niniejsze postanowienie terminie 7 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem w rezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.
P
- Przewodniczący
- ……………………
- Sygn. akt
- KIO 2690/20
Zamawiający: Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy wszczął postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na: Ochronę mienia Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, nr referencyjny ZP- 1/2020.
Przedmiotowe zamówienie zostało ogłoszone w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 583541 – N 2020 z dnia 10 września 2020 r.
W dniu 13 października 2020 r. Odwołujący: wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia: Solid Security sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Solid sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie powziął wiadomość o odrzuceniu jego oferty i wyborze najkorzystniejszej oferty Agencji Ochrony Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „Votum” L. B. z siedzibą w Bydgoszczy.
Nie zgadzając się z powyższymi czynnościami Zamawiającego Odwołujący w dniu 19 października 2020 r. wniósł odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej od niezgodnych z przepisami ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1843 ze zm.), zwanej dalej ustawą PZP wobec niezgodnych z przepisami ustawy PZP czynności i zaniechań Zamawiającego dokonanych ww. postępowaniu w postaci:
- braku dokonania prawidłowej i kompleksowej oceny dokumentów złożonych przez Odwołującego, w tym w szczególności dokumentów potwierdzających spełnienie warunków udziału w Postępowaniu oraz automatyczne, bezrefleksyjne i przedwczesne przyjęcie, że Odwołujący tych warunków nie spełnia;
- zaniechania wezwania Odwołującego do złożenia wyjaśnień w trybie art. 26 ust 3 PZP w zakresie wątpliwości dotyczących złożonych Zamawiającemu referencji, które to wątpliwości Odwołującemu zakomunikowane zostały dopiero w treści dokumentu „informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty" z dnia 12.10.2020 r.; w konsekwencji:
- wykluczenia Odwołującego z Postępowania w sytuacji kiedy nie zaistniały ku temu przesłanki ustawy PZP - art 24 ust 1 pkt 12;
- odrzucenia oferty Odwołującego w sytuacji kiedy niezaistniały ku temu przesłanki ustawy PZP-art. 89 ust 1 pkt 5;
- wyboru oferty Agencji Ochrony Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „Votum” L. B. z siedzibą w Bydgoszczy jako oferty najkorzystniejszej, pomimo, iż ofertą taką w ujęciu kryteriów jakimi Zamawiający będzie się kierował przy wyborze oferty jest oferta Odwołującego.
Zaskarżonym czynnościom i zaniechaniom Zamawiającego zarzucił naruszenie:
- przepisów art. 24 ust 1 pkt 12) w zw. z art. Art. 89 ust 1 pkt 5) w zw. z art. 7 ust 1 i ust 3 PZP, art. 26 ust 3 ustawy PZP poprzez: -mylne uznanie, iż Odwołujący podlega wykluczeniu z Postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, poprzez całkowicie nieuzasadnione, zautomatyzowane i bezrefleksyjne przyjęcie, iż Odwołujący nie wykazał spełnienia warunków udziału w Postępowaniu, lub nie wykazał braku podstaw do wykluczenia oraz będące następstwem tego podjęcie całkowicie nieuzasadnionej decyzji o odrzuceniu oferty Odwołującego w sytuacji kiedy działania Odwołującego nie wypełniają przesłanek wskazanych w tych przepisach, a działania Zamawiającego postrzegać należy jako zdecydowanie przedwczesne; -błędne uznanie, że nie zachodzą okoliczności uzasadniające wezwanie przez Zamawiającego Odwołującego do złożenia wyjaśnień w trybie art. 26 ust 3 ustawy PZP w zakresie powziętych wątpliwości wobec złożonych w postępowaniu przez Odwołującego dokumentów w postaci referencji (o takich wątpliwościach Odwołujący jak i inni uczestnicy postępowania dowiadują się dopiero z treści Informacji o wyborze oferty najkorzystniejszej z dnia 12.10.2020). -dokonanie wyboru w postępowaniu oferty Votum jako oferty najkorzystniejszej w sytuacji kiedy to oferta Odwołującego winna zostać za taką uznana w myśl przyjętych w Postępowaniu kryteriów oceny ofert.
Mając na uwadze powyższe wnosił o:
- Uwzględnienie odwołania w całości,
- Nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności polegającej na wyborze oferty Votum jako oferty najkorzystniejszej,
- Nakazanie Zamawiającemu dokonania ponownej oceny ofert i wezwania Odwołującego do dokonania działań opisanych w art. 26 ust 3 ustawy PZP, a to w szczególności do złożenia wyjaśnień w zakresie powziętych przez Zamawiającego wątpliwości.
- Obciążenie kosztami postępowania odwoławczego Zamawiającego, w tym zasądzenie na rzecz Odwołującego kosztów zastępstwa przez Krajową Izbą Odwoławczą.
Izba zważyła, co następuje.
W dniu 2 listopada 2020r. przed wyznaczoną rozprawą, do siedziby Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło oświadczenie Odwołującego o cofnięciu odwołania.
Uwzględniając powyższe Izba, działając na podstawie art. 187 ust.8 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1843 ze zm.), postanowiła postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie umorzyć.
Zgodnie z art. 187 ust. 8 zd.2 ustawy Pzp Izba postanowiła zwrócić na rzecz Odwołującego 90% kwoty uiszczonego wpisu.
Wobec powyższego, orzeczono jak w sentencji.
O kosztach postępowania orzeczono stosownie do jego wyniku na podstawie przepisu art. 192 ust. 9 i 10 ustawy Pzp oraz w oparciu o przepisy § 3 pkt 1 i § 5 ust.1 pkt. 3 lit. a i ust. 4 wraz ze zm.).
- Przewodniczący
- …………………….
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 1702/26oddalono9 czerwca 2026ten sam składZagospodarowanie odpadów nielegalnie magazynowanych w miejscu do tego nieprzeznaczonym na terenie działek o nr ew.: 948, 949, 950, 1021/1, 1022/2, 1023/2, 1024/2, 1028/2, 1029/2, 1030/2, 935, 936, 937, 533/1, 534/2, 535/4, 535/2, 536/2, 537/2, 538/2, 539/2, 540/2, 541, 546, 547, 550/2, 551/2, 552/2, 553/2, 554/2, 555/2, 556/2, 642, 643, 644, 645, 646, 647, 648, 649, 650, 651, 653/1, 654, 655, 656, 657/2 oraz 641/3, obręb 0001 położonych w Sławkowie (w powiecie będzińskim w województwie śląskim)
- KIO 1616/26oddalono2 czerwca 2026ten sam składPrace na linii kolejowej nr 408 na odcinku Szczecin Główny - Szczecin Gumieńce i Linii kolejowej 409 na odcinku Szczecin Gumieńce - granica państwa - roboty budowlane
- KIO 1073/26oddalono19 maja 2026ten sam składŚwiadczenie pomocy prawnej w rozumieniu przepisu art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2024 r. poz. 499) oraz art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (tekst jednolity Dz.U. z 2024 r. poz. 1564) dla Gminy (miasta na prawach powiatu) Dąbrowa Górnicza w latach 2026 – 2030
- KIO 1057/26oddalono19 maja 2026ten sam składBudowa Centrum Zdrowia Psychicznego w SPZOZ w Brzesku
- KIO 1536/26umorzono19 maja 2026ten sam skład
- KIO 1676/26umorzono29 kwietnia 2026ten sam składRozbudowa drogi wojewódzkiej nr 583 na odcinku od km 7+627 do km 14+000 na terenie gminy Pacyna