Postanowienie KIO 2669/25 z 7 sierpnia 2025
Przedmiot postępowania: Dostawa wyrobów medycznych
Skuteczne wycofanie odwołania przez wykonawcę przed rozpoczęciem rozprawy wyłączyło dalsze prowadzenie postępowania i uzasadniło zwrot 90% wpisu.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Brak w danych
- Powiązany przetarg
- TED-225273-2025
- Główna podstawa PZP
- art. 239 ust. 1 Pzp
Skuteczne wycofanie odwołania przez wykonawcę przed rozpoczęciem rozprawy wyłączyło dalsze prowadzenie postępowania i uzasadniło zwrot 90% wpisu.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- Sinmed spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2669/25
POSTANOWIENIE Warszawa, 7 sierpnia 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Ernest Klauziński po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron 7 sierpnia 2025 r. w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 30 czerwca 2025 r. przez wykonawcę Sinmed spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Przyszowicach postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej—Curie — w Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego: Skamex Spółka Akcyjna z siedzibą w Łodzi
- umorzyć postępowanie odwoławcze;
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego Sinmed spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Przyszowicach kwoty 13 500 zł 00 gr (trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90% kwoty należnego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga z a pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- ………….…….………….…….……
- Sygn. akt
- KIO 2669/25
UZASADNIENIE
Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej—Curie — Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie (dalej: Zamawiający) prowadzi na podstawie przepisów ustawy z 11 września 2019 r. — Prawo zamówień publicznych postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego pn.: „Dostawa wyrobów medycznych”, znak sprawy: PN29/25/MW (dalej: Postępowanie).
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane 8 kwietnia 2025 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem 225273-2025.
30 czerwca 2025 r. wykonawca Sinmed spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Przyszowicach (dalej:
Odwołujący), wniósł odwołanie zarzucając Zamawiającemu naruszenie:
- art. 226 ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 99 ust. 4, 5 i 6 w zw. z art. 16 pkt 1 i 2 w zw. z art. 239 ust. 1 Pzp przez odrzucenie oferty Odwołującego w części nr 5 postępowania, podczas gdy zaoferowany przez niego w tej części zamówienia zestaw jest produktem równoważnym w stosunku do produktu opisanego w opisie przedmiotu zamówienia w załączniku nr 2.5 do SWZ, stanowiącego produkt firmy Sage Products LLC, co zostało przez Odwołującego potwierdzone w ramach uzasadnienia równoważności złożonego wraz z ofertą, a Zamawiający nie przedstawił jakiejkolwiek argumentacji przemawiającej za tym, że do potwierdzenia równoważności w przypadku Odwołującego nie doszło - co w konsekwencji doprowadziło do wyboru jako oferty najkorzystniejszej oferty innego wykonawcy (Skamex S.A.).
6 sierpnia 2025 r. Odwołujący złożył pismo procesowe w którym oświadczył, że wycofuje odwołanie.
Izba uznała w tej sytuacji, że odwołanie zostało w całości skutecznie wycofane przed otwarciem rozprawy. Zgodnie z art.
520 ust. 2 Pzp cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby. W konsekwencji Izba stwierdziła, że zachodzą przesłanki umożliwiające umorzenie postępowania.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 Pzp zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów w postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych 90% kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Mając na uwadze powyższe, orzeczono jak w sentencji.
- Przewodniczący
- ………….…….………….…….……
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3202/26oddalono20 lipca 2026Przebudowa i rozbudowa drogi powiatowej nr 1098F w m. Nabłoto od km 7+500 do km 8+514Wspólna podstawa: art. 239 ust. 1 Pzp, art. 520 ust. 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3274/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 239 ust. 1 Pzp
- KIO 2775/26umorzono20 lipca 2026Usługa utrzymania oraz rozwoju systemu Cyfrowe ArchiwumWspólna podstawa: art. 239 ust. 1 Pzp
- KIO 3166/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 239 ust. 1 Pzp
- KIO 3188/26umorzono20 lipca 2026Odnowa oznakowania poziomego na drogach krajowych administrowanych przez GDDKiA Oddział w Bydgoszczy z podziałem na części: Część nr 1 – droga nr 5, 5b, 15, 15c, 25, 56, 91, 96, Część nr 2 – droga nr S10, 10, 16, 55,62, 67, 80, 95;Wspólna podstawa: art. 520 ust. 2 Pzp
- KIO 3291/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 2 Pzp
- KIO 3068/26umorzono17 lipca 2026Utrzymanie letnie i zimowe miasta Jastrzębie - ZdrójWspólna podstawa: art. 239 ust. 1 Pzp
- KIO 3076/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 2 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Skarb Państwa - Jednostka Wojskowa Nr 2305.
- KIO 3366/25oddalono23 września 2025ten sam zamawiający
- KIO 2916/25umorzono22 sierpnia 2025ten sam zamawiający
- KIO 2414/25umorzono1 lipca 2025ten sam zamawiający
- KIO 1952/25umorzono9 czerwca 2025ten sam zamawiającyUsługa polegająca na żywieniu zbiorowym w systemie zleconym w MSD Warszawa
- KIO 1168/25umorzono8 kwietnia 2025ten sam zamawiającyUsługa polegająca na żywieniu zbiorowym w systemie zleconym w MSD Warszawa
- KIO 335/22umorzono18 lutego 2022ten sam zamawiającySukcesywna dostawa produktów leczniczych oraz wyrobów medycznych.