Postanowienie KIO 2654/22 z 24 października 2022
Przedmiot postępowania: Budowa przedszkola i żłobka przy ul. Akacjowej w Świebodzinie
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Gmina Świebodzin
- Powiązany przetarg
- 2022/BZP 00317845
- Główna podstawa PZP
- art. 223 ust. 2 Pzp
Strony postępowania
- Zamawiający
- Gmina Świebodzin
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2654/22
POSTANOWIENIE z dnia 24 października 2022 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Jolanta Markowska Protokolant: Mikołaj Kraska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron oraz uczestnika postępowania odwoławczego w dniu 24 października 2022 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 10 października 2022 r. przez wykonawcę: LK INWEST Sp. z o.o., ul. Wojszycka 46, 53-006 Wrocław w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Gmina Świebodzin, ul. Rynkowa 2, 66-200 Świebodzin,
przy udziale wykonawcy: G. S. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą RENAGO G. S. , Osiedle Łużyckie 44F/1, 66-200 Świebodzin zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego w sprawie o sygn. akt KIO 2654/22 po stronie zamawiającego,
- umarza postępowanie odwoławcze;
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy: LK INWEST Sp. z o.o., ul. Wojszycka 46, 53-006 Wrocław kwoty 9 000 zł 00 gr (słownie: dziewięć tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
- Przewodniczący
- ....................................
- Sygn. akt
- KIO 2654/22
UZASADNIENIE
Zamawiający: Gmina Świebodzin, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w przedmiocie: „Budowa przedszkola i żłobka przy ul. Akacjowej w Świebodzinie”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w BZP pod nr: 2022/BZP 00317845/01 w dniu 24 sierpnia 2022 r.
Wykonawca, LK Inwest sp. z o.o., z siedzibą we Wrocławiu, na podstawie przepisów
art. 513 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 z późn. zm.), zwanej dalej „Pzp”, w dniu 10 października 2022 r. wniósł odwołanie wobec:
- czynności wyboru jako najkorzystniejszej - oferty G. S. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą RENAGO G. S.,
- zaniechania odrzucenia oferty wykonawcy G. S. .
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 10 Pzp, poprzez zaniechanie odrzucenia oferty złożonej przez G. Sz., pomimo iż przedmiotowa oferta zawiera błędy w obliczeniu ceny (błędne ustalenie wysokości podatku od towarów i usług oraz błędne ustalenie wysokości ceny brutto w kwocie 3 500 000,00 zł, która nie jest możliwa do ustalenia w polskim systemie prawno-podatkowym), które nie mogły zostać usunięte w trybie art. 223 ust. 2 Pzp,, co doprowadziło do wyboru oferty wskazanego wykonawcy, mimo iż podlegała ona odrzuceniu.
Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu:
- unieważnienia czynności wyboru jako najkorzystniejszej oferty wykonawcy G. S.,
- odrzucenia oferty złożonej przez G. S.,
- dokonania czynności ponownego badania i oceny ofert,
- zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującego kosztów postępowania odwoławczego, w tym kosztów wynagrodzenia pełnomocnika.
W dniu 14 października 2022 r. wykonawca G. S. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą RENAGO G. S., z siedzibą w Świebodzinie zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego.
Pismem z dnia 21 października 2022 r., przesłanym do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w tym samym dniu, tj. przed otwarciem rozprawy w sprawie odwoławczej, Odwołujący złożył oświadczenie, że wycofuje wniesione odwołanie i wnosi o umorzenie postepowania i zwrot na rzecz Odwołującego 90% kwoty wpisu od odwołania.
Izba zważyła, co następuje:
Uwzględniając oświadczenie Odwołującego z dnia 21 października 2022 r., Izba, działając na podstawie art. 568 pkt 1 oraz art. 553 zdanie drugie ustawy Pzp, umorzyła postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 lit.a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. poz. 2437), Izba orzekła o dokonaniu zwrotu na rzecz Odwołującego z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty stanowiącej 90% uiszczonego przez Odwołującego wpisu od odwołania. Zwrot kosztów, o których mowa w § 5 pkt 2 ww. rozporządzenia przysługuje zamawiającemu od odwołującego wyłącznie w przypadkach cofnięcia odwołania, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 3 lit.b oraz pkt 4 ww. rozporządzenia. Z powyższych względów Izba nie zasądziła na rzecz Zamawiającego zwrotu kosztów na podstawie przedłożonej faktury.
- Przewodniczący
- ....................................
3
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3056/26umorzono14 lipca 2026PRZEBUDOWA BUDYNKU NR 18 W CELU UTW ORZENIA PRZYCHODNI SPECJALISTYCZNEJ I SZPITALA JEDNEGO DNIAWspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 10 Pzp
- KIO 2616/26umorzono29 czerwca 2026Wspólna podstawa: art. 223 ust. 2 Pzp
- KIO 2902/26umorzono26 czerwca 2026Wspólna podstawa: art. 223 ust. 2 Pzp
- KIO 2884/26oddalono28 lipca 2026Oferowana cena za wykonanie przedmiotu zamówienia stanowić będzie wynagrodzenie ryczałtowe i obejmować będzie wszelkie koszty związane z kompleksowym wykonaniem przedmiotu zamówienia.Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 10 Pzp
- KIO 2984/26oddalono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 223 ust. 2 Pzp
- KIO 3298/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 10 Pzp
- KIO 2989/26oddalono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 223 ust. 2 Pzp
- KIO 2748/26oddalono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 10 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Gmina Świebodzin oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 2256/22umorzono9 września 2022ten sam zamawiający
- KIO 3322/26umorzono23 lipca 2026ten sam składusługi doradztwa w zakresie zamówień realizowanych zgodnie z ustawą PZP i z zasadą konkurencyjności oraz usługi kontroli zamówień w podziale na dwie części.
- KIO 3041/26oddalono21 lipca 2026ten sam składZakup ambulansu wraz z wyposażeniem na podstawie dotacji na współfinansowanie realizacji zadania inwestycyjnego pn.:
- KIO 2924/26umorzono21 lipca 2026ten sam składKompleksowa obsługa prawna, obsługa zamówień publicznych w ramach realizacji projektu
- KIO 3294/26umorzono17 lipca 2026ten sam składKompleksowa usługa sprzątania w Centrali NIK i Delegaturach NIK w latach 2027 – 2029.
- KIO 2954/26umorzono15 lipca 2026ten sam składBudowa I etapu wschodniej obwodnicy miasta Biała Podlaska