Postanowienie KIO 2509/22 z 5 października 2022
Przedmiot postępowania: sukcesywne dostawy papieru kserograficznego
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi
- Powiązany przetarg
- orzeczenie nie wskazuje numeru postępowania
- Główna podstawa PZP
- art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Lyreco Polska S.A.
- Zamawiający
- Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2509/22
POSTANOWIENIE z dnia 5 października 2022 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodniczący
- Anna Wojciechowska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w Warszawie w dniu 5 października 2022 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 23 września 2022 r. przez wykonawcę Lyreco Polska S.A. z siedzibą w Komorowie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi
- umorzyć postępowanie odwoławcze;
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Lyreco Polska S.A. z siedzibą w Komorowie kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1710 z późn. zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
- Sygn. akt
- KIO 2509/22
UZASADNIENIE
Zamawiający - Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi - prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz. U.
2022 r., poz. 1710 z późn. zm. - dalej „ustawa pzp”), na. „sukcesywne dostawy papieru kserograficznego” Numer referencyjny: FZ-2380/25/22/KK. Ogłoszenie o zamówieniu opublikowane zostało w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 28 czerwca 2022 r., za numerem 2022/S 122-346149.
W dniu 23 września 2022 r. odwołanie wniósł wykonawca Lyreco Polska S.A. z siedzibą w Komorowie - dalej Odwołujący. Odwołujący wniósł odwołanie wobec:
- odrzucenia oferty Odwołującego poprzez brak uzasadnienia faktycznego podjętej czynności (wskazane jest uzasadnienie pozorne, niekorelujące ze stanem faktycznym), jak również poprzez brak faktycznej podstawy do odrzucenia tej oferty, albowiem spełnia ona
wszystkie wymagania wyartykułowane w dokumentacji postępowania;
- w konsekwencji wobec unieważnienia postępowania, albowiem w sytuacji, gdy oferta Odwołującego nie podlegała odrzuceniu, nie wypełniła się przesłanka unieważnienia, na jaką powołał się Zamawiający (art. 255 pkt. 2 ustawy pzp);
- w konsekwencji wobec zaniechaniu wyboru jako najkorzystniejszej oferty złożonej przez Odwołującego.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie następujących przepisów:
- art. 253 ust. 1 ustawy pzp w związku z nieprzedstawieniem uzasadnienia faktycznego odrzucenia oferty Odwołującego, co uniemożliwia odniesienie się w pełni do zarzutów stawianych ofercie Odwołującego, a także nie daje możliwości weryfikacji działań Zamawiającego w postępowaniu, co jest wymogiem ustawy pzp.
- art. 255 pkt 2 ustawy pzp poprzez unieważnienie postępowania z uwagi na rzekomy fakt, jakoby wszystkie złożone oferty podlegały odrzuceniu podczas gdy oferta Odwołującego spełnia wszystkie wymagania wyartykułowane w dokumentacji postępowania.
- art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy pzp poprzez odrzucenie oferty Odwołującego z uwagi na fakt, jakoby Odwołujący zaoferował papier niespełniający wymagań Zamawiającego.
Odwołujący w oparciu o wyżej wskazane zarzuty wniósł o uwzględnienie odwołania, jak również nakazanie Zamawiającemu:
- unieważnienia czynności unieważnienia postępowania;
- unieważnienia czynności badania i oceny oferty Odwołującego oraz unieważnienia czynności odrzucenia oferty Odwołującego, jako że jej treść spełnia warunki określone w dokumentacji postępowania,
- powtórzenie czynności badania i oceny oferty Odwołującego, co w konsekwencji powinno doprowadzić do wyboru oferty Odwołującego w tym zakresie.
Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:
Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym zdefiniowanym w Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, tj. odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła, że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania.
Izba stwierdziła, że w terminie wynikającym z art. 525 ust. 1 ustawy pzp do postępowania odwoławczego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca.
W dniu 29 września 2022 r. wpłynęło do Krajowej Izby Odwoławczej oświadczenie Zamawiającego o uwzględnieniu wniesionego odwołania w całości. Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że pismo uwzględniające odwołanie zostało złożone prawidłowo i podpisane przez osobę umocowaną, w konsekwencji czego uznała, że odwołanie zostało skutecznie uwzględnione przed otwarciem rozprawy.
Krajowa Izba Odwoławcza uznała, iż zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 1 ustawy pzp, zgodnie z którym w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po
stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu. Taka sytuacja zaistniała w przedmiotowym postępowaniu odwoławczym. Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty odwołania, natomiast po jego stronie nie przystąpił do postępowania odwoławczego żaden wykonawca, co wyczerpuje dyspozycję ww. przepisu i obliguje Izbę do umorzenia 3 postępowania odwoławczego. Powyższe powoduje zakończenie postępowania odwoławczego bez merytorycznego rozpoznania zarzutów odwołania.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na postawie art. 557 i 575 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r., poz. 2437 ze zm.), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.
- Przewodniczący
- ...........................
4
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2081/26oddalono13 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c Pzp, art. 253 ust. 1 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3072/26umorzono16 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 525 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3181/26umorzono14 lipca 2026Dostawa agregatu wody lodowej wraz z montażem na potrzeby funkcjonowania lodowiska o wymiarach 60m x 30mWspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c Pzp, art. 522 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3182/26umorzono13 lipca 2026Dostawa materiałów eksploatacyjnych do sprzętu drukującegoWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 525 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2824/26uwzględniono15 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c Pzp, art. 255 pkt 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3242/26umorzono17 lipca 2026Świadczenie usług telefonii komórkowej w kraju i za granicą wraz z funkcją nagrywania dla Banku Gospodarstwa KrajowegoWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3312/26umorzono17 lipca 2026Świadczenie usługi w zakresie ochrony osób i mienia DCOPiH we Wrocławiu oraz w placówce zamiejscowej DCOPiH w Obornikach Śląskich ul. Dunikowskiego 2-8 na okres 2 latWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3204/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 2627/26oddalono20 lipca 2026ten sam składOpracowanie projektu wykonawczego i wykonanie robót budowlanych na odcinku LOT B1_1 Sitkówka Nowiny – Miąsowa (bez stacji) od km 196,095 do km 218,129 w ramach projektu inwestycyjnego pn.:
- KIO 2753/26oddalono20 lipca 2026ten sam składUsługa kompleksowego zabezpieczenia łączności telefonicznej stacjonarnej dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
- KIO 2686/26oddalono20 lipca 2026ten sam składŚwiadczenie na rzecz Zamawiającego usług gastronomicznych w zakresie przygotowania i dystrybucji całodziennych posiłków dla pacjentów z uwzględnieniem zaleceń dietetycznych na poszczególne całodobowe oddziały szpitalne oraz dzienne
- KIO 2944/26umorzono20 lipca 2026ten sam składZakup, dostawa, montaż i uruchomienie aparatury i sprzętu medycznego dla Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży
- KIO 2775/26umorzono20 lipca 2026ten sam składUsługa utrzymania oraz rozwoju systemu Cyfrowe Archiwum
- KIO 2468/26oddalono8 lipca 2026ten sam składŚwiadczenie usług całodziennego żywienia pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Marii Skłodowskiej — Curie w Zgierzu