Postanowienie KIO 2452/25 z 11 lipca 2025
Przedmiot postępowania: Świadczenie usług opieki wytchnieniowej dla mieszkańców m.st. Warszawy realizowanych w ramach Programu
Skuteczne wycofanie odwołania przez wykonawcę przed otwarciem rozprawy (art. 520 ust.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Brak w danych
- Powiązany przetarg
- 2025/BZP 00191134
- Główna podstawa PZP
- art. 223 ust. 1 Pzp
Skuteczne wycofanie odwołania przez wykonawcę przed otwarciem rozprawy (art. 520 ust. 2 Pzp) pozbawiło postępowanie przedmiotu, uzasadniając umorzenie i zwrot 90% wpisu.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- Medis24 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2452/25
POSTANOWIENIE Warszawa, 11 lipca 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Ernest Klauziński Protokolantka: Klaudia Kwadrans po rozpoznaniu na posiedzeniu z udziałem stron 11 lipca 2025 r. w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 16 czerwca 2025 r. przez wykonawcę Medis24 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Miasto Stołeczne Warszawa w przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego: PRM Stowarzyszenie z siedzibą Warszawie w
- umorzyć postępowanie odwoławcze;
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego Medis24 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie kwoty 6 750 zł 00 gr (sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy), stanowiącej 90% kwoty należnego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga z a pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- ………….…….………….…….……
- Sygn. akt
- KIO 2452/25
UZASADNIENIE
Miasto Stołeczne Warszawa (dalej: Zamawiający) prowadzą na podstawie przepisów ustawy z 11 września 2019 r. — Prawo zamówień publicznych postępowanie w trybie podstawowym pn.: „Świadczenie usług opieki wytchnieniowej dla mieszkańców m.st. Warszawy realizowanych w ramach Programu "Opieka wytchnieniowa" dla JST - edycja 2025, finansowanego z funduszu Solidarnościowego”, numer referencyjny: ZP/JK/271/II-61/25 (dalej: Postępowanie).
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych 1 5 kwietnia 2025 r. nr: 2025/BZP 00191134/01.
16 czerwca 2025 r. wykonawca Medis24 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (dalej:
Odwołujący), wniósł odwołanie zarzucając Zamawiającemu naruszenie:
- art. 239 ust. 1 i ust. 2 Pzp oraz pkt 24.2.2. i 24.2.3. SW Z w zw. z pkt 12.2.2 ppkt 2 SW Z przez błędną ocenę punktową oferty Odwołującego w zakresie kryterium oceny ofert K2 „dodatkowa liczba osób przewidzianych do realizacji zamówienia” - co w konsekwencji skutkowało błędnym wyborem oferty najkorzystniejszej złożonej przez Wykonawcę PRM Stowarzyszenie i sklasyfikowaniem oferty Odwołującego na drugim miejscu w rankingu ofert;
- art. 223 ust. 1 Pzp przez zaniechanie wezwania Odwołującego do wyjaśnień dotyczących treści wykazu osób na potrzeby kryterium oceny ofert K2 „dodatkowa liczba osób przewidzianych do realizacji zamówienia” w zakresie omyłkowego oznaczenia funkcji osób z poz. 1-19 tego wykazu względem opisanych kwalifikacji tych osób oraz zaniechanie poprawienia omyłki w tym zakresie na podstawie
10 lipca 2025 r. Odwołujący złożył pismo procesowe w którym oświadczył, że wycofuje odwołanie.
Izba uznała w tej sytuacji, że odwołanie zostało w całości skutecznie wycofane przed otwarciem rozprawy. Zgodnie z art.
520 ust. 2 Pzp cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby. W konsekwencji Izba stwierdziła, że zachodzą przesłanki umożliwiające umorzenie postępowania.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 Pzp zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów w postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień
Publicznych 90% kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Mając na uwadze powyższe, orzeczono jak w sentencji.
- Przewodniczący
- ………….…….………….…….……
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3064/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp, art. 520 ust. 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2984/26oddalono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp, art. 223 ust. 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2989/26oddalono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp, art. 223 ust. 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3154/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 2 Pzp
- KIO 3086/26umorzono27 lipca 2026Zakup i wdrożenie platformy do zarządzania kompetencjami pracowników wraz z utrzymaniem (Kompetencje 2.0)Wspólna podstawa: art. 520 ust. 2 Pzp
- KIO 3248/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 2 Pzp
- KIO 3305/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 2 Pzp
- KIO 2975/26umorzono23 lipca 2026Aktualizacja operatów wodnoprawnych wraz z uzyskaniem pozwoleń wodnoprawnych dla odcinków dróg wojewódzkich na terenie Województwa Opolskiego – z podziałem na zadaniaWspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Miasto Stołeczne Warszawa.
- KIO 2603/26umorzono24 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 2346/26umorzono3 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 2710/26uwzględniono30 czerwca 2026ten sam zamawiającyDostawa i wdrożenie systemów klasy XDR i NDR na okres 36 miesięcy
- KIO 2750/26umorzono24 czerwca 2026ten sam zamawiającyWykonanie robót budowlanych oraz prac ogrodniczych związanych ze zmianą projektu zagospodarowania terenu w rejonie ul. Aptecznej w Warszawie, które finansowane jest w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji m. st. Warszawy do roku 2030
- KIO 2816/26umorzono23 czerwca 2026ten sam zamawiający
- KIO 2435/26oddalono22 czerwca 2026ten sam zamawiającyw gminnych pasach drogowych i innych terenach administrowanych przez Dzielnicę Praga-Południe m.st. Warszawy, w latach 2026-2029