Postanowienie KIO 208/25 z 5 lutego 2025
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Województwo Łódzkie - Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi działający w imieniu i na rzecz: Województwa Łódzkiego - Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Zduńskiej Woli Sp. z o.o.
- Powiązany przetarg
- TED-543528-2024
- Główna podstawa PZP
- art. 522 ust. 2 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o.
- Zamawiający
- Województwo Łódzkie - Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi działający w imieniu i na rzecz: Województwa Łódzkiego - Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Zduńskiej Woli Sp. z o.o.
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 208/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 5 lutego 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:
Mateusz Paczkowski
na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestnika postępowania odwoławczego w dniu 5 lutego 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 20 stycznia 2025 r. przez wykonawcę Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o. z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Województwo Łódzkie - Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi działający w imieniu i na rzecz: Województwa Łódzkiego - Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Zduńskiej Woli Sp. z o.o. przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – wykonawcy DROG-BUD Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 20 000,00 złotych (dwadzieścia tysięcy złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o. z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim, uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodniczący:
…………………..............
- Sygn. akt
- KIO 208/25
UZASADNIENIE
Województwo Łódzkie - Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi działający w imieniu i na rzecz: Województwa Łódzkiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Zduńskiej Woli Sp. z o.o. (dalej: „Zamawiający”), prowadzi z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm. dalej: „ustawa Pzp”) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pn.: „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 482 na odcinku przejścia przez Zduńską Wolę - II Etap” (znak postępowania: DZ.2610.28.2024). Wartość szacunkowa zamówienia jest powyżej progów unijnych.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 10 września 2024 r. pod numerem 543528-2024.
W dniu 20 stycznia 2025 r. odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w Warszawie, w przedmiotowym postępowaniu złożył wykonawca Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o. z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim (dalej: „Odwołujący”).
Odwołanie złożono wobec podjętej przez Zamawiającego czynności odtajnienia pismem z dnia 9 stycznia 2025 r. informacji zawartych w wyjaśnieniach oraz we wszystkich dowodach nr 5 do - w zakresie dotyczącym sposobu i metodologii sporządzenia wyceny oferty - przekazanych przez Odwołującego poprzez platformę eB2B w dniu 16 grudnia 2024 r.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie: (1)art. 18 ust. 3 ustawy Pzp w zw. z art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji („Uznk”) poprzez odtajnienie (pismem z dnia 9 stycznia 2025 roku) informacji zawartych w dokumentach przekazanych przez Odwołującego poprzez platformę eB2B w dniu 16 grudnia 2024 roku w ramach wyjaśnień rażąco niskiej ceny, tj. informacji zawartych w treści wyjaśnień w zakresie dotyczącym metodologii oraz sposobu sporządzenia wyceny ofertowej oraz informacji zawartych w treści dowodów nr 51 stanowiących indywidualną wycenę oferty w ramach poszczególnych branż, o których przedłożenie Zamawiający wzywał PRD-M, podczas gdy Odwołujący wykazał, że informacje te (zawarte w wyjaśnieniach oraz dowodach nr 5) stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa, a w konsekwencji powyższych: (2)art. 16 ustawy Pzp poprzez przeprowadzenie Postępowania w sposób niezapewniający zachowania uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców, proporcjonalności i przejrzystości.
Odwołujący wniósł o rozpatrzenie i uwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności odtajnienia informacji zawartych w dokumentach przekazanych przez Odwołującego poprzez platformę eB2B w dniu 16 grudnia 2024 roku w ramach wyjaśnień rażąco niskiej ceny – zastrzeżonych przez Odwołującego jako tajemnica przedsiębiorstwa, tj. informacji dot. metodologii oraz sposobu kalkulacji oferty ujętych w treści wyjaśnień oraz dowodach
nr 5 do nich.
Odwołanie zostało wniesione z zachowaniem ustawowego terminu określonego w art. 515 ust. 1 pkt 1) lit. a) ustawy Pzp.
Informację stanowiącą podstawę dla wniesienia odwołania Odwołujący uzyskał w dniu 9 stycznia 2025 r. (zawiadomienie o odtajnieniu całości wyjaśnień Odwołującego w przedmiocie rażąco niskiej ceny wraz z załącznikami). W związku z powyższym odwołanie wniesione w dniu 20 stycznia 2025 r. należy uznać za wniesione w wymaganym zgodnie z ustawą Pzp terminie.
Wpis od odwołania w kwocie 20 000,00 złotych (dwadzieścia tysięcy złotych zero groszy) został uiszczony przelewem na rachunek bankowy Urzędu Zamówień Publicznych. Odwołujący prawidłowo przekazał kopię odwołania Zamawiającemu oraz załączył potwierdzenie przekazania odwołania Zamawiającemu.
Przystąpienie do postępowania odwoławczego w ustawowym terminie po stronie Zamawiającego zgłosił wykonawca DROG-BUD Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie.
Zamawiający pismem z dnia 29 stycznia 2025 r. złożył odpowiedź na odwołanie, oświadczając, że uwzględnia w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu.
W dniu 30 stycznia 2025 r. wykonawca DROG-BUD Sp. z o.o.z siedzibą w Częstochowie został wezwany do złożenia oświadczenia w przedmiocie wniesienia sprzeciwu co do uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu w terminie 3 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem umorzenia postępowania odwoławczego.
Izba ustaliła, że wykonawca DROG-BUD Sp. z o.o.z siedzibą w Częstochowie w wyznaczonym terminie (upływającym w dniu 3 lutego 2025 r.) nie złożył oświadczenia w przedmiocie wniesienia sprzeciwu co do uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu.
W związku z powyższym postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu na podstawie art. 522 ust. 2 ustawy Pzp, zgodnie z którym, jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Natomiast stosownie do art. 568 pkt 3) ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku, o którym mowa w art. 522 ustawy Pzp.
W związku z powyższym Izba, działając na podstawie art. 568 pkt 3) w zw. z art. 522 ust. 2 ustawy Pzp, postanowiła jak w pkt 1 sentencji.
Wobec faktu, że uwzględnienie zarzutów przez Zamawiającego nastąpiło przed otwarciem rozprawy, o kosztach postępowania orzeczono na podstawie §9 ust. 1 pkt 2 lit. a) Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (t.j. Dz.U. 2020 z dnia 31 grudnia 2020 r., poz. 2437). Izba orzekła o dokonaniu zwrotu Odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
- Przewodniczący
- …………………...............
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3178/26umorzono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 18 ust. 3 Pzp, art. 522 ust. 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3430/26umorzono28 lipca 2026Zakup pierwszego wyposażenia do żłobka w celu utworzenia nowych miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat, w ramach programu AKTYW NY MALUCH 2022-2029Wspólna podstawa: art. 522 Pzp
- KIO 3026/26umorzono27 lipca 2026Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii na potrzeby budynków użyteczności publicznej w Gminie LipowaWspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
- KIO 3385/26umorzono27 lipca 2026Remont drogi wojewódzkiej nr 311 w m. DębienkoWspólna podstawa: art. 16 Pzp
- KIO 3198/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 Pzp
- KIO 3322/26umorzono23 lipca 2026usługi doradztwa w zakresie zamówień realizowanych zgodnie z ustawą PZP i z zasadą konkurencyjności oraz usługi kontroli zamówień w podziale na dwie części.Wspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
- KIO 3220/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 18 ust. 3 Pzp
- KIO 3110/26umorzono14 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 2901/26oddalono24 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3388/26umorzono24 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3327/26umorzono23 lipca 2026ten sam składUtworzenie nowych miejsc przedszkolnych na terenie Gminy Starogard Gdański - szansą na równy start
- KIO 2837/26oddalono22 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3101/26umorzono22 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3192/26oddalono17 lipca 2026ten sam składPrzystosowanie do tłokowania gazociągu DN400 relacji Mory – Gassy