Postanowienie KIO 2010/25 z 6 czerwca 2025
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Miasto Jelenia Góra
- Powiązany przetarg
- 2025/BZP 00139914
- Główna podstawa PZP
- art. 122 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Light On Sp. z o.o.
- Zamawiający
- Miasto Jelenia Góra
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2010/25
POSTANOWIENIE Warszawa, 6 czerwca 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodnicząca:Anna Chudzik po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 6 czerwca 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 21 maja 2025 r. przez wykonawcę Light On Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, w postępowaniu prowadzonym przez Miasto Jelenia Góra,
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty 10 000 zł 00gr (słownie: dziesięć tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ……………………….
- Sygn. akt
- KIO 2010/25
UZASADNIENIE
Zamawiający – Miasto Jelenia Góra – prowadzi w trybie podstawowym postępowanie o udzielenie zamówienia pn.
Budowa, przebudowa i wymiana oświetlenia na obszarze śródmieścia Jeleniej Góry. Wartość zamówienia jest mniejsza niż progi unijne. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych 11 marca 2025 r. pod numerem 2025/BZP 00139914.
Wykonawca Light On Sp. z o.o. wniósł 21 maja 2025 r. odwołanie wobec:
-czynności wyboru jako oferty najkorzystniejszej oferty złożonej przez wykonawcę Energolight Sp. z o.o. z siedzibą w Jeleniej Górze (dalej: Energolight),
-uznania, że wykonawca Energolight spełnia warunek udziału w postępowaniu określony w rozdziale 8 ust. 8.1 pkt 8.1.4 podpunkt 2 SW Z oraz zaniechanie czynności wystosowania względem wykonawcy Energolight wezwania z art. 122 ustawy Pzp;
-ewentualnie – zaniechanie czynności wezwania wykonawcy Energolight do poprawienia zobowiązania do udostępnienia zasobów.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszeniem przepisów:
- art. 122 w zw. z art. 119 w zw. z art. 118 ust. 2 ustawy Pzp przez uznanie, że wykonawca Energolight spełnia warunek udziału w postępowaniu określony w rozdziale 8 ust. 8.1 pkt 8.1.4 podpunkt 2 SW Z oraz zaniechanie czynności wystosowania względem wykonawcy Energolight wezwania z art. 122 ustawy Pzp, podczas gdy ze zobowiązania do udostępnienia zasobów przedstawionego przez tego wykonawcę nie wynika, że podmiot udostępniający zasoby wykona prace, do realizacji których udostępnione zdolności są wymagane;
- ewentualnie – art. 128 ust. 1 ustawy Pzp poprzez zaniechanie czynności wezwania wykonawcy Energolight do poprawienia zobowiązania do udostępnienia zasobów.
Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu: unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, dokonania ponownego badania i oceny ofert, w tym wystosowania względem wykonawcy Energolight wezwania z art.
122 ustawy Pzp, ewentualnie – wystosowanie względem wykonawcy Energolight wezwania do poprawienia zobowiązania do udostępnienia zasobów.
Zamawiający w odpowiedzi na odwołanie z 27 maja 2025 r. oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty
przedstawione w odwołaniu.
Zgodnie z informacją przedstawioną przez Zamawiającego, kopia odwołania z wezwaniem do udziału w postępowaniu odwoławczym została udostępniona na stronie prowadzonego postępowania 22 maja 2025 r., zatem określony w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp termin na zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego upłynął 26 maja 2025 r. W powyższym terminie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca.
Wobec powyższego postępowanie odwoławcze należało umorzyć, stosownie do dyspozycji art. 522 ust. 1 ustawy Pzp.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do art. 557 ustawy Pzp i § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a , orzekając o dokonaniu zwrotu z rachunku Urzędu na rzecz Odwołujących kwot uiszczonych tytułem wpisu.
- Przewodnicząca
- ……………………….
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Graf orzeczniczy
Powiązania z innymi wyrokami KIO — cytowane precedensy oraz orzeczenia, które się do tego wyroku odwołują.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2991/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 118 ust. 2 Pzp, art. 122 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3015/26umorzono2 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 118 ust. 2 Pzp, art. 122 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2986/26oddalono28 lipca 2026Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych położonych na terenie Gminy PawłowiceWspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp, art. 525 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3357/26uwzględniono24 lipca 2026Przebudowa i rozbudowa hali lodowej wraz z budową parkingów, pylonu, masztów flagowych, zagospodarowaniem terenu oraz infrastrukturą towarzyszącą - Etap I w ramach zadaniaWspólna podstawa: art. 118 ust. 2 Pzp, art. 128 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2755/26uwzględniono8 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 118 ust. 2 Pzp, art. 122 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 1297/26uwzględniono22 czerwca 2026Prace budowlano-konserwatorskie w budynku Pałacu Myśliwskiego w Julinie w ramach projektu pn.Wspólna podstawa: art. 118 ust. 2 Pzp, art. 122 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3446/26umorzono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3313/26umorzono28 lipca 2026Dostawa artykułów biurowych i kalendarzy oraz dostawa papieru i materiałów papierniczychWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Miasto Jelenia Góra.
- KIO 2673/26umorzono18 czerwca 2026ten sam zamawiający
- KIO 1974/26uwzględniono1 czerwca 2026ten sam zamawiający
- KIO 1992/26umorzono12 maja 2026ten sam zamawiający
- KIO 1809/26uwzględniono29 kwietnia 2026ten sam zamawiającyTermomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej Nr 6 przy ul. Cieplickiej 74 w Jeleniej Górze
- KIO 1202/26umorzono17 kwietnia 2026ten sam zamawiającyWdrożenie systemu ITS na terenie Miasta Jelenia Góra
- KIO 1341/24umorzono8 maja 2024ten sam zamawiający