Postanowienie KIO 2007/26 z 13 maja 2026
Przedmiot postępowania: Modernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 72 z oddziałami dwujęzycznymi i sportowymi wraz z modernizacją basenu [Poznań]
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Miasto Poznań
- Powiązany przetarg
- 2026/BZP 00139500
- Główna podstawa PZP
- art. 266 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- TWM spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Zamawiający
- Miasto Poznań
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2007/26
POSTANOWIENIE Warszawa, 13 maja 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Ernest Klauziński po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron 13 maja 2026 r. w Warszawie sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 28 kwietnia w 2026 r. przez wykonawcę TWM spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą Poznaniu w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Miasto Poznań z siedzibą w Poznaniu w imieniu i na w rzecz którego działa: Poznańskie Inwestycje Miejskie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego: NOVA TERM Budownictwo spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Pile
- umarza postępowanie odwoławcze;
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego kwoty10 000 zł 00 gr (dziesięć tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga z a pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- ……………................................…………………
- Sygn. akt
- KIO 2007/26
UZASADNIENIE
Miasto Poznań z siedzibą w Poznaniu w imieniu i na rzecz którego działa: Poznańskie Inwestycje Miejskie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu (dalej: Zamawiający) prowadzi na podstawie przepisów ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym pn.: „Modernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 72 z oddziałami dwujęzycznymi i sportowymi wraz z modernizacją basenu [Poznań]”, postępowanie n r PIM/03/26/ZP13/2025-430, (dalej: postępowanie).
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane 4 marca 2026 r. w Biuletynie Zamówień Publicznych numer ogłoszenia 2026/BZP 00139500.
28 kwietnia 2026 r. wykonawca TWM spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą Poznaniu (dalej: Odwołujący) wniósł odwołanie i zarzucił Zamawiającemu naruszenie: w
- art. 223 ust. 1 w zw. z art. 266 PZP w zw. z punktem 23.4 SW Z przez zaniechanie wezwania NOVA TERM BUDOW NICTW O do złożenia wyjaśnień dotyczących treści złożonego przez NOVA TERM BUDOW NICTW O wykazu osób (w ramach kryteriów oceny ofert), pomimo że budzi ona istotne wątpliwości co do zgodności inwestycji wskazanej pod pozycją nr 4 w zakresie doświadczenia osoby wskazanej jako kierownik budowy (K.S.), tj. „Wykonanie termomodernizacji Budynku Głównego ZSP i Budynku Dydaktyczno-Warsztatowego ZSP Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu” obejmowała realizację dwóch odrębnych budynków, z wymogami Zamawiającego, od których spełnienia uzależnione było przyznanie ofercie dodatkowych punktów,
- art. 128 ust. 4 w zw. z art. 266 PZP w zw. z punktem 23.4 SW Z przez zaniechanie wezwania NOVA TERM BUDOW NICTW O do złożenia wyjaśnień dotyczących treści złożonego przez NOVA TERM BUDOW NICTW O wykazu osób, pomimo że budzi ona istotne wątpliwości co do zgodności inwestycji wskazanej pod pozycją nr 4 w zakresie doświadczenia osoby wskazanej jako kierownik budowy (K.S.), tj. „Wykonanie termomodernizacji Budynku Głównego ZSP i Budynku Dydaktyczno-Warsztatowego ZSP Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu” obejmowała realizację dwóch odrębnych budynków, z wymogami Zamawiającego, od których spełnienia uzależnione było przyznanie ofercie dodatkowych punktów,
- art. 239 ust. 1 w zw. z art. 275 pkt 1 w zw. z art. 266 PZP w zw. z punktem 23.4 SWZ, przez: i.przyznanie ofercie złożonej przez NOVA TERM BUDOW NICTW O 6 punktów w pozacenowym kryterium oceny ofert „Doświadczenie Kierownika Budowy (DKB)”, pomimo, że NOVA TERM BUDOW NICTW O w pozycji 4) złożonego przez siebie wykazie osób powołała się na uczestniczenie przez osobę wskazaną jako kierownik budowy (K.S.) w realizacji inwestycji niespełniającej warunków przyznania dodatkowych
punktów w ramach przedmiotowego kryterium, ii.zaniechanie przyznania Odwołującemu 6 punktów w kryterium doświadczenia kierownika budowy, mimo że Odwołujący w złożonym przez siebie wykazie osób w sposób jednoznaczny wykazał uczestniczenie przez osobę wskazaną jako kierownik budowy (T.L.) w realizacji łącznie 4 inwestycji spełniających wymogi określone w punkcie 23.4 SWZ,
- art. 274 ust. 1 PZP przez zaniechanie wezwania Odwołującego do złożenia podmiotowych środków dowodowych, pomimo że na podstawie dokumentów załączonych przez Odwołującego do oferty, to oferta Odwołującego powinna zostać najwyżej oceniona;
- art. 239 ust. 1 w zw. z art. 275 pkt 1 w zw. z art. 266 PZP w zw. z punktami 23.1-23.5 SW Z przez dokonanie wyboru oferty NOVA TERM BUDOW NICTW O jako najkorzystniejszej, mimo że zarówno ta oferta, jak i oferta złożona przez Odwołującego zostały ocenione z naruszeniem zasad określonych w SWZ.
W piśmie procesowym z 11 maja 2026 r. Zamawiający wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt 2 Pzp z uwagi na unieważnienie czynności wyboru najkorzystniejszej oferty.
W odniesieniu do pism procesowych Odwołującego, który sprzeciwił się wnioskowi Zamawiającego o umorzenie postępowania, Izba wskazuje, że unieważnienie czynności będącej podstawą odwołania nie oznacza jego uwzględnienia.
Zamawiający jest uprawniony do autokontroli swoich czynności, również pod wpływem argumentów zawartych odwołaniu. Tego rodzaju unieważnienie czynności ma charakter czynności faktycznej, w o d której przystępującemu nie przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu. Sprzeciw przysługuje bowiem tylko w sytuacji, gdy zamawiający składa jednoznaczne oświadczenie o uwzględnieniu zarzutów odwołania. Tym samym sprzeciw Przystępującego złożony piśmie procesowym z 8 maja 2026 r. nie wywołuje żadnego skutku – Zamawiający nie uwzględnił odwołania, nie wiążą w go zatem żądania odwołania. Czynność będąca przedmiotem odwołania została unieważniona, nie może więc być przedmiotem oceny Izby, Zamawiający z kolei, w granicach przepisów prawa ma swobodę w zakresie dalszego prowadzenia postępowania.
Biorąc pod uwagę stan faktyczny sprawy Izba doszła do przekonania, że zaistniały przesłanki do umorzenia podstępowania na podstawie art. 568 pkt 2 Pzp, który stanowi, ż e Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne l ub niedopuszczalne.
Biorąc pod uwagę powyższe Izba orzekła jak w sentencji.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 Pzp zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania w odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).
- Przewodniczący
- ……………................................…………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3486/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3123/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3450/26umorzono28 lipca 2026Wsparcie rozwoju odnawialnych źródeł energii w Gminie Dobra – cz. 1Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3303/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3406/26umorzono27 lipca 2026Zabudowa paneli fotowoltaicznych, magazynu energii oraz systemu zarządzania energiąWspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3265/26umorzono27 lipca 2026Budowa nowego zaplecza technicznego w GliwicachWspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 2603/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 266 Pzp
- KIO 3198/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 266 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Poznańskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o. oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 2396/26oddalono14 lipca 2026ten sam zamawiającyBUDOWA DROGI DOJAZDOW EJ W RAZ Z MIEJSCAMI POSTOJOW YMI PRZY UL. O. MARIANA ŻELAZKA [POZNAŃ]
- KIO 917/25umorzono28 marca 2025ten sam zamawiający
- KIO 395/24oddalono21 lutego 2024ten sam zamawiający
- KIO 3345/23oddalono23 listopada 2023ten sam zamawiającyModernizacja infrastruktury obiektów wielofunkcyjnych KS Warta [Poznań] – 2. Postępowanie
- KIO 3117/26oddalono27 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3433/26odrzucono27 lipca 2026ten sam składŚwiadczenie usług ratownictwa wodnego w krytej pływalni przy ul. Wrzosów 2 Krapkowicach