Postanowienie KIO 1749/26 z 12 maja 2026
Przedmiot postępowania: Przebudowa instalacji sanitarnych, instalacji elektrycznych i instalacji przeciwpożarowej w budynku Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Matejki 29 w Nowej Soli
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Gmina Nowa Sól - Miasto
- Powiązany przetarg
- 2026/BZP 00128083
- Główna podstawa PZP
- art. 106 ust. 3 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- BETA BUILDING sp. z o.o.
- Zamawiający
- Gmina Nowa Sól - Miasto
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 1749/26
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 12 maja 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodnicząca:
Emilia Garbala na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 12 maja 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 14 kwietnia 2026 r. przez wykonawcę
BETA BUILDING sp. z o.o., ul. Parowa 104, 59-724 Osiecznica, w postępowaniu prowadzonym przez: Gmina Nowa Sól - Miasto, ul. Marszałka J. Piłsudskiego 12, 67-100 Nowa Sól,
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy BETA BUILDING sp. z o.o., ul. Parowa 104, 59-724 Osiecznica, kwoty 10 000,00 zł (słownie: dziesięć tysięcy złotych zero groszy), tytułem uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ……….……..…....…
- Sygn. akt
- KIO 1749/26
Zamawiający – Gmina Nowa Sól - Miasto, ul. Marszałka J. Piłsudskiego 12, 67-100 Nowa Sól, prowadzi w trybie podstawowym bez negocjacji, postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Przebudowa instalacji sanitarnych, instalacji elektrycznych i instalacji przeciwpożarowej w budynku Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Matejki 29 w Nowej Soli”, numer referencyjny: ZP.271.2.2026. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 25.02.2026 r., nr 2026/BZP 00128083/01.
W dniu 14.04.2026 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie wykonawcy BETA BUILDING sp. z o.o., ul. Parowa 104, 59-724 Osiecznica (dalej: „Odwołujący”), w którym Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
- art. 128 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), zwanej dalej: „ustawą Pzp”, poprzez zaniechanie żądania od wybranego wykonawcy Usługi Budowlane BUD-BIG Krzysztof Pultyn, podmiotowych środków dowodowych dotyczących doświadczenia w zakresie potwierdzenia spełnienia warunku udziału w postępowaniu określonego w Rozdziale 8 ust. 2 SWZ w zakresie zdolności technicznej,
- art. 128 ust. 5 ustawy Pzp przez zaniechanie zwrócenia się przez Zamawiającego bezpośrednio do podmiotu – Powiatu Nowosolskiego, o przedstawienie stosownych informacji lub dokumentów, w sytuacji gdy złożone przez ww. wykonawcę podmiotowe środki dowodowe powinny wzbudzić wątpliwości Zamawiającego,
- art. 239 w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b) i c) ustawy Pzp poprzez dokonanie wyboru oferty ww. wykonawcy jako najkorzystniejszej, mimo że nie wykazał on spełniania warunków udziału w postępowaniu,
- art. 16 pkt 1 w zw. z art. 106 ust. 3 ustawy Pzp polegające na ograniczeniu uczciwej konkurencji i równego traktowania, przez ocenę ww. wykonawcy jako spełniającego warunki SW Z, podczas gdy z ogólnodostępnych informacji wynika, iż wykonawca ten nie wykazał, iż zrealizował wymagane roboty budowlane na rzecz Powiatu Nowosolskiego,
- art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy Pzp poprzez jego niezastosowanie i zaniechanie odrzucenia oferty ww. wykonawcy, pomimo że wykonawca ten nie wykazał spełniania ww. warunku udziału w postępowaniu.
W związku z tym Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu:
- unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej,
- powtórzenia czynności badania i oceny ofert,
- wezwania ww. wykonawcy do złożenia, uzupełnienia lub wyjaśnienia podmiotowych środków dowodowych w trybie art.
128 ust. 1 i 5 ustawy Pzp,
- ewentualnie – w przypadku niewykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu –odrzucenia oferty tego wykonawcy na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy Pzp.
Pismem z dnia 30.04.2026 r. Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie, w której poinformował, że uwzględnia odwołanie w całości.
Zgodnie z art. 522 ust. 1 ustawy Pzp, w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W
takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437):
W przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości, koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił: a) w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, - w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
W przedmiotowej sprawie Zamawiający przed otwarciem rozprawy uwzględnił odwołanie w całości i żaden wykonawca, w tym po jego stronie, nie przystąpił do postępowania odwoławczego. Dlatego Izba umorzyła postępowanie odwoławcze i nakazała zwrócić Odwołującemu kwotę uiszczoną tytułem wpisu od odwołania.
- Przewodnicząca
- ……..…....……………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3245/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 128 ust. 5 Pzp, art. 522 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3226/26umorzono14 lipca 2026Montaż paneli fotowoltaicznych na obiektach oświatowych i użyteczności publicznej Gminy KrzyżanowiceWspólna podstawa: art. 128 ust. 5 Pzp, art. 522 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3319/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3240/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3327/26umorzono23 lipca 2026Utworzenie nowych miejsc przedszkolnych na terenie Gminy Starogard Gdański - szansą na równy startWspólna podstawa: art. 128 ust. 5 Pzp
- KIO 3322/26umorzono23 lipca 2026usługi doradztwa w zakresie zamówień realizowanych zgodnie z ustawą PZP i z zasadą konkurencyjności oraz usługi kontroli zamówień w podziale na dwie części.Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3101/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3297/26umorzono21 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Gmina Nowa Sól-Miasto oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 69/25oddalono5 lutego 2025ten sam zamawiający
- KIO 617/24oddalono12 marca 2024ten sam zamawiający
- KIO 2575/26oddalono23 lipca 2026ten sam składPełnienie nadzoru autorskiego nad realizacją zadania: Realizacja robót budowlanych oraz wykonanie projektu wykonawczego i realizacja robót budowlanych na zabudowę urządzeń sterowania ruchem kolejowym, urządzeń kolejowych sieci telekomunikacyjnych, systemu dynamicznej informacji podróżnych na odcinku Będzin - Katowice Szopienice Południowe, w ramach projektu: Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E 30 i E 65) na obszarze Śląska, Etap I: linia E 65 na odcinku Będzin - Katowice Szopienice Płd. – Katowice – Katowice Piotrowice
- KIO 2853/26umorzono23 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3055/26umorzono21 lipca 2026ten sam składPrzebudowa mostu w ciągu DW 367 w km 14+465 w m. Kostrzyca
- KIO 2974/26umorzono2 lipca 2026ten sam składDostawa materiałów eksploatacyjnych do urządzeń drukujących