Postanowienie KIO 1582/25 z 12 maja 2025
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Zespół Opieki Zdrowotnej w Łęczycy
- Powiązany przetarg
- 2025/BZP 00172964
- Główna podstawa PZP
- art. 117 ust. 4 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- MAXUS Sp. z o. o.
- Zamawiający
- Zespół Opieki Zdrowotnej w Łęczycy
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 1582/25
POSTANOWIENIE Warszawa dnia 12 maja 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodnicząca
- Luiza Łamejko
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania odwoławczego w dniu 12 maja 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 22 kwietnia 2025 r. przez wykonawcę MAXUS Sp. z o. o. z siedzibą w Łodzi w postępowaniu prowadzonym przez Zespół Opieki Zdrowotnej w Łęczycy
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy MAXUS Sp. z o. o. z siedzibą w Łodzi kwoty7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- ………………………………
- Sygn. akt
- KIO 1582/25
Zespół Opieki Zdrowotnej w Łęczycy (dalej: „Zamawiający”) prowadzi w trybie podstawowym bez negocjacji postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na usługę dozoru i ochrony mienia na potrzeby Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łęczycy. Postępowanie to prowadzone jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), zwanej dalej:
„ustawa Pzp”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych z dnia 2 kwietnia 2025 r. nr 2025/BZP 00172964/01.
W dniu 22 kwietnia 2025 r. wykonawca MAXUS Sp. z o. o. z siedzibą w Łodzi(dalej: „Odwołujący”) wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie wobec czynności i zaniechań Zamawiającego:
- zaniechania wezwania Konsorcjum firm Biuro Ochrony Kłys sp. z o. o. oraz AM Ochrona Zbigniew (dalej: “Konsorcjum”) do uzupełnienia na podstawie art. 128 ust. 1 ustawy Pzp oświadczenia, o którym mowa w art. 117 ust. 4 ustawy Pzp, które nie zostało złożone przez Konsorcjum i tym samym nie potwierdziło spełniania warunków udziału w postępowaniu;
- zaniechania wezwania Konsorcjum do wyjaśnień co do zakresu wykonanych usług wymienionych w wykazie przez poszczególnych członków konsorcjum na podstawie art. 128 ust. 4 i w konsekwencji udzielenia zamówienia Konsorcjum.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu:
- naruszenie art. 128 ust. 1 przez zaniechanie jego zastosowania w zw. z art. 117 ust. 4 ustawy Pzp oraz w zw. z art.
57 pkt 2 ustawy Pzp;
- naruszenie art. 128 ust. 4 przez zaniechanie jego zastosowania.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:
- unieważnienia czynności wyboru oferty Konsorcjum
- wezwania Konsorcjum do uzupełnienia zgodnie z art. 128 ust. 1 ustawy Pzp brakującego oświadczenia, o którym mowa w art. 117 ust. 4 ustawy Pzp;
- ponownej ocenę oferty z uwzględnieniem oświadczenia, o którym mowa w pkt III.2);
- zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującego kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa wg. norm przepisanych.
Izba ustaliła, że w terminie określonym w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp, nie zgłoszono przystąpienia do postępowania odwoławczego. Termin ten minął w dniu 28 kwietnia 2025 r.
Pismem z dnia 24 kwietnia 2025 r. Zamawiający złożył oświadczenie, że uwzględnia zarzuty przedstawione w odwołaniu w całości.
Wobec powyższych ustaleń, Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że zachodzą przesłanki do wydania postanowienia o umorzeniu postępowania odwoławczego na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. ( Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
- Przewodniczący
- ………………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3072/26umorzono16 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 525 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3226/26umorzono14 lipca 2026Montaż paneli fotowoltaicznych na obiektach oświatowych i użyteczności publicznej Gminy KrzyżanowiceWspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp, art. 522 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3182/26umorzono13 lipca 2026Dostawa materiałów eksploatacyjnych do sprzętu drukującegoWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 525 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 1240/26uwzględniono30 kwietnia 2026Opracowanie dokumentacji projektowej wraz ze sprawowaniem nadzoru autorskiego (4 zadania) - ŁaskWspólna podstawa: art. 117 ust. 4 Pzp, art. 57 pkt 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3038/26umorzono17 lipca 2026Rewitalizacja Parku Miejskiego przy ul. Sobieskiego w GnieźnieWspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp
- KIO 3068/26umorzono17 lipca 2026Utrzymanie letnie i zimowe miasta Jastrzębie - ZdrójWspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp
- KIO 2592/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp
- KIO 3312/26umorzono17 lipca 2026Świadczenie usługi w zakresie ochrony osób i mienia DCOPiH we Wrocławiu oraz w placówce zamiejscowej DCOPiH w Obornikach Śląskich ul. Dunikowskiego 2-8 na okres 2 latWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 2829/26oddalono17 lipca 2026ten sam składPrace na odcinku Kościerzyna – Gdynia
- KIO 3062/26umorzono17 lipca 2026ten sam składBudowa kompleksu mieszkalno-biurowego dla pracowników i personelu medycznego – Etap II
- KIO 3204/26umorzono17 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2724/26uwzględniono15 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2782/26oddalono15 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2427/26oddalono6 lipca 2026ten sam składDoposażenie Zakładu Patologii Nowotworów – 3 pakiety