Postanowienie KIO 1535/26 z 12 maja 2026
Przedmiot postępowania: Bieżące utrzymanie, serwisowanie, naprawa systemów i urządzeń służących do obsługi tuneli zlokalizowanych w ciągu drogi ekspresowej S1 administrowanych przez Rejon GDDKiA w Pszczynie wraz z obsługą Centrum Zarządzania i Sterowania Tunelami w Milówce
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie działającego przez Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach
- Powiązany przetarg
- TED-203831-2026
- Główna podstawa PZP
- art. 522 ust. 3 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- WASKO S.A.
- Zamawiający
- Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie działającego przez Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 1535/26
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 12 maja 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodnicząca:
Emilia Garbala na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 12 maja 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 7 kwietnia 2026 r. przez wykonawcę WASKO S.A., ul. Berbeckiego 6, 44-100 Gliwice, w postępowaniu prowadzonym przez: Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie
działającego przez Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach, ul. Myśliwska 5, 40017 Katowice, przy udziale uczestników: - URKOM sp. z o.o., ul. Piotra Mikusza 4, 41-810 Zabrze – po stronie odwołującego, - Voltar System sp. z o.o., ul. Oświęcimska 82, 43-100 Tychy - po stronie zamawiającego,
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy WASKO S.A., ul.
Berbeckiego 6, 44-100 Gliwice, kwoty 15 000,00 zł (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy), tytułem uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ……….……..…....…
- Sygn. akt
- KIO 1535/26
Zamawiający – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie działający przez Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach, ul. Myśliwska 5, 40-017 Katowice, prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego, postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Bieżące utrzymanie, serwisowanie, naprawa systemów i urządzeń służących do obsługi tuneli zlokalizowanych w ciągu drogi ekspresowej S1 administrowanych przez Rejon GDDKiA w Pszczynie wraz z obsługą Centrum Zarządzania i Sterowania Tunelami w Milówce”, numer referencyjny: OKA.D-3.2421.9.2026. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 25.03.2026 r., nr 59/2026 203831-2026.
W dniu 07.04.2026 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie wykonawcy WASKO S.A., ul.
Berbeckiego 6, 44-100 Gliwice (dalej: „Odwołujący”), w którym Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
- art. 99 ust. 1 i ust. 4 w zw. z art. 16 pkt 1 - 3 ustawy Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), zwanej dalej: „ustawą Pzp”, poprzez opisanie wymagań odnoszących się do personelu mającego realizować czynności eksploatacyjne i konserwacyjne oraz wymagań odnoszących się do sposobu realizacji zamówienia w sposób niejednoznaczny, niewyczerpujący, bez uwzględnienia wszystkich okoliczności mogących mieć wpływ na sporządzenie oferty oraz w sposób rażąco utrudniający konkurencję, uprzywilejowujący Voltar System sp. z o.o. i eliminujący innych niż Voltar System sp. z o.o. wykonawców z udziału w postępowaniu,
- art. 99 ust. 1 i ust. 4 w zw. z art. 16 pkt 1 - 3 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy Pzp w związku z art. 353 1 KC poprzez narzucenie przez Zamawiającego w projektowanych postanowieniach umowy sposobu realizacji zamówienia, który nie odpowiada zakresowi i charakterowi usług wymaganych od wykonawcy w opisie przedmiotu zamówienia wraz z załącznikami, powodując niejednoznaczność dokumentów zamówienia, utrudnienie uczciwej konkurencji oraz stanowiąc nadużycie silniejszej pozycji Zamawiającego w postępowaniu i wykroczenie poza dozwoloną swobodę kontraktowania,
- art. 99 ust. 1 i ust. 4 w zw. z art. 16 pkt 1 - 3 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy Pzp w związku z art. 353 1 KC i art. 577 KC poprzez zawarcie w OPZ obowiązku nabywania przez wykonawcę od Zamawiającego części/elementów/urządzeń posiadanych przez Zamawiającego bez określenia przez Zamawiającego cen tychże części/elementów/ urządzeń, bez określenia jednoznacznych zasad rozliczania za nie i bez wyłączenia odpowiedzialności wykonawcy z tytułu gwarancji i rękojmi za części/elementy/urządzenia nabyte od Zamawiającego, przez co opis przedmiotu zamówienia jest niejednoznaczny, nie uwzględnia wszystkich okoliczności mających wpływ na sporządzenie oferty oraz stanowi nadużycie silniejszej pozycji Zamawiającego w postępowaniu i wykracza poza dozwoloną swobodę kontraktowania.
W związku z tym Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu modyfikacji dokumentów zamówienia w sposób
wskazany w odwołaniu.
Przystąpienie do postępowania odwoławczego zgłosili następujący wykonawcy: - URKOM sp. z o.o., ul. Piotra Mikusza 4, 41-810 Zabrze – po stronie odwołującego, - Voltar System sp. z o.o., ul. Oświęcimska 82, 43-100 Tychy - po stronie zamawiającego.
Izba stwierdziła, że oba przystąpienia zostały dokonane skutecznie.
W dniu 28.04.2026 r. Zamawiający przekazał odpowiedź na odwołanie, w której poinformował, że uwzględnia odwołanie w zakresie zarzutów nr 1 i nr 3 oraz wniósł o oddalenie odwołania w zakresie zarzutu nr 2.
W dniu 29.04.2026 r. Izba wezwała Przystępującego Voltar System sp. z o.o. do złożenia oświadczenia co do wniesienia sprzeciwu wobec uwzględnienia odwołania w części. W wyznaczonym terminie, tj. do dnia 04.05.2026 r.
Przystępujący Voltar System sp. z o.o. nie zgłosił sprzeciwu, co dodatkowo potwierdził w wiadomości z dnia 12.05.2026 r.
W dniu 11.05.2026 r. Odwołujący przekazał pismo, w którym oświadczył, że cofa odwołanie w zakresie zarzutu nr 2.
Zgodnie z art. 522 ust. 3 ustawy Pzp: W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego części zarzutów przedstawionych w odwołaniu i wycofania pozostałych zarzutów przez odwołującego, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca albo wykonawca, który przystąpił po stronie zamawiającego nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia części zarzutów. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu w zakresie uwzględnionych zarzutów.
Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437): W przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości, koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił: b) w części zarzuty przedstawione w odwołaniu i pozostałe zarzuty zostały przez odwołującego wycofane, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w części zarzutów przedstawionych w odwołaniu, - w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Wobec uwzględnienia przez Zamawiającego odwołania w części dotyczącej zarzutów nr 1 i nr 3 i braku wniesienia w tym zakresie sprzeciwu przez Przystępującego Voltar System sp. z o.o. oraz wobec wycofania przez Odwołującego odwołania w pozostałej części, tj. w zakresie zarzutu nr 2, Izba umorzyła postępowanie odwoławcze na podstawie art.
522 ust. 3 ustawy Pzp i nakazała zwrócić Odwołującemu kwotę uiszczonego wpisu od odwołania.
- Przewodnicząca
- ……..….... ……………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Graf orzeczniczy
Powiązania z innymi wyrokami KIO — cytowane precedensy oraz orzeczenia, które się do tego wyroku odwołują.
Cytowane w (1)
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3430/26umorzono28 lipca 2026Zakup pierwszego wyposażenia do żłobka w celu utworzenia nowych miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat, w ramach programu AKTYW NY MALUCH 2022-2029Wspólna podstawa: art. 8 ust. 1 Pzp
- KIO 3246/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 3 Pzp
- KIO 3265/26umorzono27 lipca 2026Budowa nowego zaplecza technicznego w GliwicachWspólna podstawa: art. 8 ust. 1 Pzp
- KIO 3388/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 3 Pzp
- KIO 2853/26umorzono23 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 8 ust. 1 Pzp
- KIO 3245/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 8 ust. 1 Pzp
- KIO 2948/26umorzono21 lipca 2026Odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy SkrzyszówWspólna podstawa: art. 8 ust. 1 Pzp
- KIO 2775/26umorzono20 lipca 2026Usługa utrzymania oraz rozwoju systemu Cyfrowe ArchiwumWspólna podstawa: art. 522 ust. 3 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 2575/26oddalono23 lipca 2026ten sam składPełnienie nadzoru autorskiego nad realizacją zadania: Realizacja robót budowlanych oraz wykonanie projektu wykonawczego i realizacja robót budowlanych na zabudowę urządzeń sterowania ruchem kolejowym, urządzeń kolejowych sieci telekomunikacyjnych, systemu dynamicznej informacji podróżnych na odcinku Będzin - Katowice Szopienice Południowe, w ramach projektu: Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E 30 i E 65) na obszarze Śląska, Etap I: linia E 65 na odcinku Będzin - Katowice Szopienice Płd. – Katowice – Katowice Piotrowice
- KIO 3055/26umorzono21 lipca 2026ten sam składPrzebudowa mostu w ciągu DW 367 w km 14+465 w m. Kostrzyca
- KIO 2974/26umorzono2 lipca 2026ten sam składDostawa materiałów eksploatacyjnych do urządzeń drukujących
- KIO 3002/26umorzono2 lipca 2026ten sam składWykonanie robót budowlanych na odcinku Wejherowo – Choczewo w ramach projektu pn.: Zapewnienie dostępu kolejowego do elektrowni jądrowej Lubiatowo – Kopalino
- KIO 2914/26umorzono1 lipca 2026ten sam składOpracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej dla zadania inwestycyjnego pn. Poprawa jakości i dostępności do świadczeń z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień poprzez modernizację w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łukowie
- KIO 2452/26uwzględniono1 lipca 2026ten sam składw Brzeszczach dla Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. Oddział Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji