Postanowienie KIO 1419/23 z 2 czerwca 2023
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Instytut Techniki Budowlanej
- Powiązany przetarg
- 2023/BZP 00174952
- Główna podstawa PZP
- art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Inwestycyjne W UDIMEKS Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Zamawiający
- Instytut Techniki Budowlanej
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 1419/23
POSTANOWIENIE z dnia 2 czerwca 2023 roku
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Małgorzata Matecka po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 2 czerwca 2023 roku odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 22 maja 2023 r. przez wykonawcę Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Inwestycyjne W UDIMEKS Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Częstochowie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Instytut Techniki Budowlanej z siedzibą w Warszawie
- umarza postępowanie odwoławcze;
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego: wykonawcy Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Inwestycyjne W UDIMEKS Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Częstochowie kwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.
U. z 2022 r. poz. 1710, ze zm.) na niniejsze postanowienie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
- Przewodniczący
- ……………………………….………
- Sygn. akt
- KIO 1419/23
Zamawiający Instytut Techniki Budowlanej z siedzibą w Warszawie prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia pn.
Usługa pełnienia nadzoru inwestorskiego w ramach realizacji zadania: „Zaprojektowanie i wykonanie Laboratorium Badań Akustycznych w Hali Głównej zlokalizowanego na terenie Oddziału Śląskiego ITB” . Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 13 kwietnia 2023 r. pod numerem 2023/BZP 00174952.
W dniu 22 maja 2023 r. wykonawca Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Inwestycyjne W UDIMEKS Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Częstochowie odwołanie wobec: -zaniechania odrzucenia oferty wykonawcy I.Ś., pomimo że oferta ta powinna być odrzucona, -dokonaniu wyboru jako najkorzystniejszej oferty złożonej przez wykonawcę I.Ś., pomimo że oferta ta podlegała odrzuceniu i winna zostać uznana za odrzuconą, -zaniechania dokonania wyboru jako najkorzystniejszej oferty złożonej przez odwołującego.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie następujących przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1710, ze zm.), dalej jako „ustawa Pzp”:
- art. 16 ustawy Pzp poprzez naruszenie zasady prowadzenia postępowania w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców,
- art. 224 ust. 6 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty złożonej przez wykonawcę I.Ś. jako oferty z rażąco niską ceną – wykonawca nie udzielił wyjaśnień w wyznaczonym przez zamawiającego terminie,
- art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty złożonej przez wykonawcę I.Ś., złożonej przez wykonawcę, który zgodnie z art. 109 ust. 1 pkt 7, 8 ustawy Pzp podlegał wykluczeniu z postępowania,
- art. 239 ust. 1 ustawy Pzp poprzez dokonanie wyboru jako najkorzystniejszej oferty złożonej przez wykonawcę I.Ś., mimo że oferta ta winna zostać odrzucona i uznana za odrzuconą,
- art. 239 ust. 1 ustawy Pzp poprzez zaniechanie dokonania wyboru oferty odwołującego jako najkorzystniejszej.
W związku z podniesionymi zarzutami odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie zamawiającemu:
-unieważnienie czynności wyboru oferty firmy I.Ś. jako najkorzystniejszej, -powtórzenia czynności składających się na proces wyboru oferty najkorzystniejszej,
-uznania oferty wykonawcy I.Ś. za odrzuconą na podstawie art. 224 ust. 6 i art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy Pzp, -dokonania czynności ponownego wyboru i oceny ofert z pominięciem oferty wykonawcy I.Ś..
Żaden wykonawca nie przystąpi do postępowania odwoławczego.
W dniu 29 maja 2023 r. do akt sprawy wpłynęło pismo zamawiającego stanowiące odpowiedź na odwołanie.
Zamawiający oświadczył, że:
-uwzględnia zarzuty dotyczące zaniechania odrzucenia oferty I.Ś. jako zawierającej rażąco niską cenę oraz w konsekwencji wybrania oferty ww. wykonawcy jako najkorzystniejszej,
-w pozostałym zakresie, w odniesieniu do zarzutów dotyczących zaniechania odrzucenia oferty ww. wykonawcy na podstawie art. 226 ust 1 pkt 2 litera a ustawy Pzp z powodu ziszczenia się okoliczności o których mowa w art.
109 ust. 1 pkt 7 oraz 8 ustawy Pzp, wnosi o oddalenie odwołania.
W dniu 31 maja 2023 r. do akt sprawy wpłynęło pismo odwołującego. Odwołujący oświadczył, że wycofuje zarzut dotyczący naruszenia art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty złożonej przez wykonawcę I.Ś., złożonej przez wykonawcę, który zgodnie z art. 109 ust. 1 pkt 7, 8 ustawy Pzp podlegał wykluczeniu z postępowania.
Biorąc pod uwagę powyższe Izba uznała, że zachodzi podstawa do umorzenia postępowania odwoławczego, o której mowa w art. 522 ust. 3 ustawy Pzp. Zgodnie z treścią tego przepisu w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego części zarzutów przedstawionych w odwołaniu i wycofania pozostałych zarzutów przez odwołującego, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca albo wykonawca, który przystąpił po stronie zamawiającego nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia części zarzutów. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu w zakresie uwzględnionych zarzutów.
Mając na uwadze powyższe, Izba postanowiła jak w punkcie pierwszym sentencji, na podstawie art. 522 ust. 3 w związku z art. 568 pkt 3 ustawy Pzp.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
- Przewodniczący
- ……………………………….………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3163/26uwzględniono28 lipca 2026W ramach realizacji zadania zostaną wykonane: 1. Roboty budowlane w zakresie demontaży: 1.1.Demontaż opraw oświetleniowych ze słupów istniejących linii napowietrznych nN 1.2.Demontaż przewodów energetycznych linii nN 1.3.Demontaż słupów linii energetycznych linii nN 2.Roboty budowalne elektryczne w zakresie budowy oświetlenia ulicznego: 2.1.Budowa nowych linii kablowych oświetlenia ulicznego 2.2.Montaż słupów oświetleniowych 2.3.Montaż opraw oświetleniowych 3.Roboty drogowe (odtworzenie konstrukcji i nawierzchni chodników i jezdni w rejonie wykonywania prac).Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 224 ust. 6 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2422/26oddalono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 239 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2862/26oddalono28 lipca 2026Wykonanie oświetlenia boiska piłkarskiego w BudzowieWspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp, art. 239 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3011/26oddalono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 239 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2903/26uwzględniono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2901/26oddalono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp, art. 239 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3303/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 239 ust. 1 Pzp
- KIO 3406/26umorzono27 lipca 2026Zabudowa paneli fotowoltaicznych, magazynu energii oraz systemu zarządzania energiąWspólna podstawa: art. 239 ust. 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Instytut Techniki Budowlanej oraz orzeczenia tego samego składu.