Postanowienie KIO 962/23 z 17 kwietnia 2023
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Park Śląski S.A.
- Powiązany przetarg
- 2023/BZP 00112142
- Główna podstawa PZP
- art. 266 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- P.K. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Zakład Usług Komunalnych Drogos P.K.
- Zamawiający
- Park Śląski S.A.
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 962/23
POSTANOWIENIE z dnia 17 kwietnia 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodniczący
- Luiza Łamejko
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 17 kwietnia 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 4 kwietnia 2023 r. przez wykonawcę P.K. prowadzący działalność gospodarczą
pod nazwą Zakład Usług Komunalnych Drogos P.K., ul. Dębowa 18A, 44-145 Pilchowice w postępowaniu prowadzonym przez Park Śląski S.A., Aleja Różana 2, 41-501 Chorzów przy udziale wykonawcy N. Sp. z o.o. sp. k., ul. Raciborska 25G, 44-153 Trachyzgłaszającego przystąpienie do postępowania po stronie odwołującego
- umarza postępowanie odwoławcze,
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy P.K. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Zakład Usług Komunalnych Drogos P.K., ul. Dębowa 18A, 44-145 Pilchowice kwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz.
1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 1 4 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
- Przewodniczący
- ………………………………
- Sygn. akt
- KIO 962/23
Park Śląski S.A. (dalej: „Zamawiający”) prowadzi w trybie w trybie podstawowym bez negocjacji postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Wykonanie usługi w zakresie
kompleksowego utrzymania czystości, utrzymania zimowego oraz grabienia liści na terenie Parku Śląskiego”.
Postępowanie to prowadzone jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.), zwanej dalej: „ustawa Pzp”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w dniu 27 lutego 2023 r. w Biuletynie Zamówień Publicznych pod pozycją 2023/BZP 00112142.
W dniu 4 kwietnia 2023 r. wykonawca P.K. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Zakład Usług Komunalnych Drogos P.K. (dalej: „Odwołujący”) wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie od:
- niezgodnej z przepisami ustawy Pzp czynności, podjętej w postępowaniu przez Zamawiającego, polegającej na wyborze oferty Rom-Bruk Usługi Brukarskie i Budowlane R.G., ul. Ogrodowa 12, 42-595 Twardowice (dalej: „ROMBRUK") jako najkorzystniejszej, w sytuacji gdy ROM-BRUK nie spełnia warunków udziału postępowaniu; w
- zaniechania przez Zamawiającego podjęcia czynności w postępowaniu, do której był zobowiązany przepisami ustawy Pzp, tj. od: -zaniechania wezwania ROM-BRUK do złożenia, poprawienia lub uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych, pomimo iż złożone w trybie art. 274 ust. 1 ustawy Pzp podmiotowe środki dowodowe nie potwierdzają spełniania warunków udziału; ewentualnie
-zaniechania uprzedniego wezwania ROM-BRUK do wyjaśnień w zakresie podmiotowych środków dowodowych.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie następujących przepisów prawa:
- art. 128 ust. 1 w zw. z art. 266 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wezwania ROM-BRUK do złożenia, poprawienia lub uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych, pomimo iż złożone w trybie art. 274 ust. 1 ustawy ustawy Pzp podmiotowe środki dowodowe nie potwierdzają spełniania warunków udziału; ewentualnie
- art. 128 ust. 4 w zw. z art. 266 ustawy Pzp poprzez zaniechanie uprzedniego wezwania ROM-BRUK do złożenia wyjaśnień w zakresie podmiotowych środków dowodowych; a w konsekwencji
- naruszenie art. 239 ustawy ustawy Pzp poprzez wybranie jako najkorzystniejszej oferty ROM-BRUK, pomimo iż wykonawca ten nie wykazał spełnienia warunków udziału postępowaniu oraz art. 16 pkt 1 i 2 ustawy Pzp poprzez naruszenie naczelnych zasad prowadzenia postępowania o w udzielenie zamówienia publicznego.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz o nakazanie Zamawiającemu:
- unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty;
- ponowienia czynności badania i oceny oferty ROM-BRUK, w tym wezwania ROM-BRUK w trybie art. 128 ust. 1 ustawy Pzp do złożenia, poprawienia lub uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych, ewentualnie - uprzedniego wezwania ROM-BRUK w trybie art. 128 ust. 4 ustawy Pzp do wyjaśnień dotyczących złożonych podmiotowych środków dowodowych, a także o zasądzenie kosztów zastępstwa procesowego.
Przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Odwołującego zgłosił wykonawca N. Sp. z o.o. sp. k. Na podstawie akt postępowania Izba stwierdziła, że nie zgłoszono przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego.
W dniu 13 kwietnia 2023 r. (pismem z dnia 12 kwietnia 2023 r.) Zamawiający złożył oświadczenie, że uwzględnienia w całości odwołanie wniesione przez Odwołującego i wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania.
Wobec powyższych ustaleń, Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że zachodzą przesłanki do wydania postanowienia o umorzeniu postępowania odwoławczego na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. ( Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
- Przewodniczący
- ………………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2652/26uwzględniono28 lipca 2026Budowa JRG w Kostrzynie nad Odrą – Etap IIWspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp, art. 128 ust. 4 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2630/26oddalono23 lipca 2026Przebudowa urządzeń wodnych służących łagodzeniu skutków powodzi i suszy – Modernizacja zbiornika ChechłoWspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp, art. 128 ust. 4 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3294/26umorzono17 lipca 2026Kompleksowa usługa sprzątania w Centrali NIK i Delegaturach NIK w latach 2027 – 2029.Wspólna podstawa: art. 128 ust. 4 Pzp, art. 266 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2422/26oddalono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp, art. 266 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3011/26oddalono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp, art. 128 ust. 4 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3117/26oddalono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp, art. 274 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3111/26oddalono24 lipca 2026Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy NiemodlinWspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp, art. 128 ust. 4 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2903/26uwzględniono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp, art. 128 ust. 4 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Park Śląski S.A. oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 3357/26uwzględniono24 lipca 2026ten sam zamawiającyPrzebudowa i rozbudowa hali lodowej wraz z budową parkingów, pylonu, masztów flagowych, zagospodarowaniem terenu oraz infrastrukturą towarzyszącą - Etap I w ramach zadania
- KIO 5779/25uwzględniono12 lutego 2026ten sam zamawiającyPozwoleniem radiowym, wydanym na podstawie art. 140 ustawy z 12 lipca 2024 r. Prawo komunikacji elektronicznej
- KIO 2454/25oddalono21 lipca 2025ten sam zamawiającyBudowa placu zabaw przy Alei Leśnej w Parku Śląskim w Chorzowie
- KIO 3092/26uwzględniono28 lipca 2026ten sam składPrzebudowa drogi gminnej publicznej nr 147015z – ul. Magazynowa w Bobolicach
- KIO 2862/26oddalono28 lipca 2026ten sam składWykonanie oświetlenia boiska piłkarskiego w Budzowie
- KIO 3204/26umorzono17 lipca 2026ten sam skład