Postanowienie KIO 5578/25 z 16 stycznia 2026
Przedmiot postępowania: Konserwowanie urządzeń wchodzących w skład wyposażenia technicznego dworca autobusowego i przejazdu drogowego pod dworcem PKP
Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty odwołania, co skutkuje umorzeniem postępowania odwoławczego i zwrotem wpisu odwołującemu.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Brak w danych
- Powiązany przetarg
- 2025/BZP 00586356
- Główna podstawa PZP
- art. 16 ust. 1 Pzp
Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty odwołania, co skutkuje umorzeniem postępowania odwoławczego i zwrotem wpisu odwołującemu.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 5578/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 16 stycznia 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Adriana Urbanik na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego dniu 16 stycznia 2026 r. w Warszawie wobec odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu w 12 grudnia 2025 r. przez BAM Sp. z o.o. z siedzibą w Bytomiu postępowaniu prowadzonym przez Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach w
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy BAM Sp. z o.o. z siedzibą w Bytomiu kwoty 7500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga z a pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………….…….
- Sygn. akt
- KIO 5578/25
UZASADNIENIE
Zamawiający Miejski Zarząd Ulic i Mostów, ul. J. Kantorówny 2a, 40-381 Katowice, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym n a podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320, z późn. zm.), dalej „ustawa Pzp”, pn. „Konserwowanie urządzeń wchodzących w skład wyposażenia technicznego dworca autobusowego i przejazdu drogowego pod dworcem PKP” (numer referencyjny:
58/XII/2025/WP).
Ogłoszenie o zamówieniu opublikowane zostało w numerem 2025/BZP 00586356.
Biuletynie Zamówień Publicznych 9 grudnia 2025 r., za
12 grudnia 2025 r. odwołanie złożył wykonawca BAM spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. S.W. 131, 41902 Bytom, wobec treści ogłoszenia wszczynającego postępowanie o udzielenie zamówienia.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie art. 91 ust. 1 i 2 ustawy Pzp w związku z art. 16 ust. 1 ustawy Pzp, poprzez niedokonanie podziału zamówienia na części, c o ogranicza konkurencję.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i zobowiązanie zamawiającego d o ponownego ogłoszenia i podziału zamówienia na części:
- konserwacje urządzeń wchodzących w skład wyposażenia technicznego sieci hydrantowych oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej na dworcu autobusowym i przejeździe drogowym pod dworcem PKP,
- konserwacje urządzeń wchodzących w skład wyposażenia technicznego
na dworcu autobusowym i przejeździe drogowym pod dworcem PKP w Katowicach.
Do postępowania odwoławczego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca.
15 stycznia 2026 r. zamawiający złożył pismo procesowe, w którym oświadczył, ż e uwzględnił w całości zarzuty odwołania i wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i stwierdziła, co następuje:
Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła, że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania.
Do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca.
Izba, działając na podstawie art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3 oraz art. 553 zdanie drugie ustawy Pzp, postanowiła umorzyć postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie, ponieważ zamawiający w piśmie z 15 stycznia 2026 r. oświadczył, że uwzględnił w całości zarzuty odwołania, a do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego nie
przystąpił terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza w l ub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Złożenie oświadczenia o uwzględnieniu zarzutów w odwołaniu przez zamawiającego warunkuje zakończenie postępowania odwoławczego bez konieczności rozpoznawania zarzutów w odwołaniu i merytorycznego stanowiska izby.
Orzekając o zniesieniu kosztów postępowania odwoławczego, izba uwzględniła fakt, że przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione odwołaniu, zatem na rzecz odwołującego należało zwrócić kwotę wpisu uiszczonego w n a rachunek Urzędu Zamówień Publicznych, stosownie do art. 557 i art. 575 ustawy z dnia 1 1 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu o d odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).
- Przewodnicząca
- ………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2652/26uwzględniono28 lipca 2026Budowa JRG w Kostrzynie nad Odrą – Etap IIWspólna podstawa: art. 16 ust. 1 Pzp, art. 528 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3313/26umorzono28 lipca 2026Dostawa artykułów biurowych i kalendarzy oraz dostawa papieru i materiałów papierniczychWspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 3178/26umorzono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 2616/26umorzono29 czerwca 2026Wspólna podstawa: art. 16 ust. 1 Pzp
- KIO 2957/26oddalono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 2884/26oddalono28 lipca 2026Oferowana cena za wykonanie przedmiotu zamówienia stanowić będzie wynagrodzenie ryczałtowe i obejmować będzie wszelkie koszty związane z kompleksowym wykonaniem przedmiotu zamówienia.Wspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 3163/26uwzględniono28 lipca 2026W ramach realizacji zadania zostaną wykonane: 1. Roboty budowlane w zakresie demontaży: 1.1.Demontaż opraw oświetleniowych ze słupów istniejących linii napowietrznych nN 1.2.Demontaż przewodów energetycznych linii nN 1.3.Demontaż słupów linii energetycznych linii nN 2.Roboty budowalne elektryczne w zakresie budowy oświetlenia ulicznego: 2.1.Budowa nowych linii kablowych oświetlenia ulicznego 2.2.Montaż słupów oświetleniowych 2.3.Montaż opraw oświetleniowych 3.Roboty drogowe (odtworzenie konstrukcji i nawierzchni chodników i jezdni w rejonie wykonywania prac).Wspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 2690/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 528 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Miejski Zarząd Ulic i Mostów oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 3161/26umorzono24 lipca 2026ten sam zamawiającyCyfryzacja procesów w Miejskim Zarządzie Ulic i Mostów w Katowicach - e-usługi publiczne
- KIO 5660/25uwzględniono16 stycznia 2026ten sam zamawiającyKonserwacja urządzeń wchodzących w skład wyposażenia technicznego Tunelu Katowickiego i w Kopule nad Rondem
- KIO 49/23uwzględniono20 stycznia 2023ten sam zamawiający
- KIO 832/22oddalono15 kwietnia 2022ten sam zamawiający
- KIO 3/22oddalono19 stycznia 2022ten sam zamawiający
- KIO 3312/26umorzono17 lipca 2026ten sam składŚwiadczenie usługi w zakresie ochrony osób i mienia DCOPiH we Wrocławiu oraz w placówce zamiejscowej DCOPiH w Obornikach Śląskich ul. Dunikowskiego 2-8 na okres 2 lat