Postanowienie KIO 5040/24 z 16 stycznia 2025
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Miasto i Gminę Pleszew w
- Powiązany przetarg
- TED-481314-2024
- Główna podstawa PZP
- art. 224 ust. 6 Pzp
Strony postępowania
- Zamawiający
- Miasto i Gminę Pleszew w
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
. Sygn. akt: KIO 5040/24
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 16 stycznia 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodnicząca
- Danuta Dziubińska
na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 16 stycznia 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 30 grudnia 2024 r. p rzez wykonawcę Light On Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez Miasto i Gminę Pleszew w
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego kwoty 15 000 zł 00 gr (piętnaście tysięcy złotych zero groszy), uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ……………….…………………
- Sygn. akt
- KIO 5040/24
Zamawiający - Miasto i Gmina Pleszewprowadzi, w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z 11 września 2019 roku - Prawo zamówień publicznych (dalej: „ustawa Pzp”), postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego na oprawy energooszczędne LED w Mieście i Gminie Pleszew”, numer referencyjny: OK.042.1.2024. Zamówienie zostało podzielone na pięć części.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane 9 sierpnia 2024 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem 481314-2024.
19 grudnia 2024 r. Zamawiający przekazał wykonawcom w części numer 1 postępowania, informację o wyborze najkorzystniejszej oferty, złożonej przez wykonawcę Romana Czarnyszka prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą „Instalatorstwo Elektryczne Roman Czarnyszka” (dalej: „Instalatorstwo Elektryczne”).
Wykonawca Light On Sp. z o.o. (dalej: „Odwołujący”) wniósł odwołanie wobec czynności i zaniechań czynności przez Zamawiającego w części numer 1 postępowania, w którym zarzucił Zamawiającemu naruszenie przepisu art. 226 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 224 ust. 6 ustawy Pzp przez zaniechanie czynności odrzucenia oferty wykonawcy Instalatorstwo Elektryczne, podczas gdy oferta tego wykonawcy zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia, a wykonawca złożył wyjaśnienia, które nie wykazały, że będzie w stanie wykonać zamówienie za zaoferowaną cenę.
Wskazując na powyższe, Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu dokonanie w zakresie części numer 1 postępowania:
- unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty;
- dokonania ponownego badania i oceny ofert, w tym odrzucenia oferty wykonawcy Instalatorstwo Elektryczne.
W ustawowym terminie żaden wykonawca nie zgłosił przystąpienia do postępowania odwoławczego.
W przekazanej do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 14 stycznia 2024 r.pisemnej odpowiedzi na odwołanie z 13 stycznia 2025 r., Zamawiający oświadczył, że dokonuje uwzględniania odwołania w całości.
Zamawiający wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego.
W związku z powyższym oświadczeniem Zamawiającego, Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp, zgodnie z którym: W przypadku
uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Stosownie do art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku, o którym mowa w art. 522.
Z tych względów Izba postanowiła jak w pkt 1 sentencji.
Izba orzekła o wzajemnym zniesieniu kosztów postępowania odwoławczego oraz nakazała zwrot Odwołującemu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania, stosownie do przepisu § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2 020 r. w sprawie szczegółowych kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).
- Przewodniczący
- ………….………………..
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3446/26umorzono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3313/26umorzono28 lipca 2026Dostawa artykułów biurowych i kalendarzy oraz dostawa papieru i materiałów papierniczychWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3319/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3240/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3322/26umorzono23 lipca 2026usługi doradztwa w zakresie zamówień realizowanych zgodnie z ustawą PZP i z zasadą konkurencyjności oraz usługi kontroli zamówień w podziale na dwie części.Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3245/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3297/26umorzono21 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3178/26umorzono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 3 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Miasto i Gmina Pleszew oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 1198/25uwzględniono16 kwietnia 2025ten sam zamawiający
- KIO 4498/25oddalono20 listopada 2025ten sam skład
- KIO 4257/25uwzględniono20 listopada 2025ten sam składPrzebudowa drogi powiatowej 1859K (ul. Karolina) w km od 1+813,92 do km 2+592,47 w miejscowości Osiek, Powiat Oświęcimski
- KIO 4174/25uwzględniono7 listopada 2025ten sam skład
- KIO 4142/25umorzono5 listopada 2025ten sam składZakup aparatury medycznej dla Copernicus PL Sp. z o.o. (pompy infuzyjne, zrobotyzowany system ablacji guzów kości, mikroskop operacyjny hybrydowy, nawigacja śródoperacyjna, aparat do znieczulania, wiertarki otologiczne, konsola zasilająca wraz z shaverem, USG, aparat do neuromonitoringu, defibrylatory, diatermie)
- KIO 3920/25umorzono29 października 2025ten sam skład