Postanowienie KIO 489/22 z 8 marca 2022
Przedmiot postępowania: Wdrożenie e-usług publicznych dla mieszkańców Miasta Mszana Dolna
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Miasto Mszana Dolna
- Powiązany przetarg
- 2022/BZP 00015373
- Główna podstawa PZP
- art. 223 ust. 1 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- HyperView sp. z o.o.
- Zamawiający
- Miasto Mszana Dolna
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 489/22
POSTANOWIENIE z dnia 8 marca 2022 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodniczący
- Emilia Garbala
- Protokolant
- Marta Słoma
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron w dniu 8 marca 2022 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 22 lutego 2022 r. przez wykonawcę HyperView sp. z o.o., ul. Chorzowska 50, 44-100 Gliwice,
w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Miasto Mszana Dolna, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 2, 34-730 Mszana Dolna,
przy udziale wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie: Biuro Usług Komputerowych Softres sp. z o.o., ul. Zaciszna 44, 35-326 Rzeszów oraz GIAP sp. z o.o., ul. Pasaż Ursynowski 1/126, 02-784 Warszawa, zgłaszających przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego,
- umarza postępowanie odwoławcze,
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy HyperView sp. z o.o., ul. Chorzowska 50, 44-100 Gliwice, kwoty 7 500,00 zł (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy), tytułem uiszczonego wpisu.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1129 ze zm.) na niniejsze postanowienie w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
- Przewodniczący
- ............................
Zamawiający - Miasto Mszana Dolna, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 2, 34-730 Mszana Dolna, prowadzi w trybie podstawowym, postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Wdrożenie e-usług publicznych dla mieszkańców Miasta Mszana Dolna”, numer referencyjny: IGK.271.1.2022. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 12.01.2022 r., nr 2022/BZP 00015373/01.
Pismem z dnia 17.02.2022 r. zamawiający poinformował m.in. o odrzuceniu oferty wykonawcy HyperView sp. z o.o., ul. Chorzowska 50, 44-100 Gliwice (dalej: „odwołujący”).
W dniu 22.02.2022 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie, w którym odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:
- art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1129 ze zm.), zwanej dalej: „ustawą Pzp”, poprzez nieuzasadnione odrzucenie oferty odwołującego z powodu rzekomej niezgodności z warunkami zamówienia w zakresie systemu elektronicznego obiegu dokumentów,
- z ostrożności - art. 223 ust. 1 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wezwania odwołującego do wyjaśnień treści oferty w zakresie systemu elektronicznego obiegu dokumentów.
W związku z powyższym odwołujący wniósł o nakazanie zamawiającemu:
- unieważnienia czynności odrzucenia oferty odwołującego i wyboru oferty najkorzystniejszej,
- powtórzenia czynności badania i oceny ofert przy udziale oferty odwołującego,
- dokonania wyboru oferty odwołującego jako najkorzystniejszej.
Pismem z dnia 25.02.2022 r. wykonawcy wspólnie ubiegający się o zamówienie:
Biuro Usług Komputerowych Softres sp. z o.o., ul. Zaciszna 44, 35-326 Rzeszów oraz GIAP sp. z o.o., ul. Pasaż Ursynowski 1/126, 02-784 Warszawa (dalej: „przystępujący”), zgłosili przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego. Izba stwierdziła, że przystąpienie zostało dokonane skutecznie.
Pismem z dnia 06.03.2022 r. zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie, w której poinformował o jego uwzględnieniu w całości.
W dniu 08.03.2022 r. przystępujący nie stawił się na posiedzenie, mimo prawidłowego zawiadomienia o terminie tego posiedzenia. Tym samym przystępujący nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia odwołania w całości.
Zgodnie z art. 522 ust. 2 ustawy Pzp, jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437):
W przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości, koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił: a) w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, - w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
W przedmiotowej sprawie zamawiający uwzględnił odwołanie w całości, a przystępujący nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia odwołania. Dlatego też Izba umorzyła postępowanie odwoławcze i nakazała zwrócić odwołującemu kwotę uiszczonego
wpisu od odwołania.
- Przewodniczący
- ..............................
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3178/26umorzono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
- KIO 3026/26umorzono27 lipca 2026Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii na potrzeby budynków użyteczności publicznej w Gminie LipowaWspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
- KIO 3064/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp
- KIO 2975/26umorzono23 lipca 2026Aktualizacja operatów wodnoprawnych wraz z uzyskaniem pozwoleń wodnoprawnych dla odcinków dróg wojewódzkich na terenie Województwa Opolskiego – z podziałem na zadaniaWspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp
- KIO 3322/26umorzono23 lipca 2026usługi doradztwa w zakresie zamówień realizowanych zgodnie z ustawą PZP i z zasadą konkurencyjności oraz usługi kontroli zamówień w podziale na dwie części.Wspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
- KIO 3110/26umorzono14 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
- KIO 2982/26umorzono9 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
- KIO 3067/26umorzono9 lipca 2026Remont instalacji i urządzeń oświetlenia iluminacyjnego mostu Śląsko-Dąbrowskiego w WarszawieWspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Miasto Mszana Dolna oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 826/22umorzono11 kwietnia 2022ten sam zamawiający
- KIO 2575/26oddalono23 lipca 2026ten sam składPełnienie nadzoru autorskiego nad realizacją zadania: Realizacja robót budowlanych oraz wykonanie projektu wykonawczego i realizacja robót budowlanych na zabudowę urządzeń sterowania ruchem kolejowym, urządzeń kolejowych sieci telekomunikacyjnych, systemu dynamicznej informacji podróżnych na odcinku Będzin - Katowice Szopienice Południowe, w ramach projektu: Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E 30 i E 65) na obszarze Śląska, Etap I: linia E 65 na odcinku Będzin - Katowice Szopienice Płd. – Katowice – Katowice Piotrowice
- KIO 2853/26umorzono23 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3055/26umorzono21 lipca 2026ten sam składPrzebudowa mostu w ciągu DW 367 w km 14+465 w m. Kostrzyca
- KIO 2974/26umorzono2 lipca 2026ten sam składDostawa materiałów eksploatacyjnych do urządzeń drukujących
- KIO 3002/26umorzono2 lipca 2026ten sam składWykonanie robót budowlanych na odcinku Wejherowo – Choczewo w ramach projektu pn.: Zapewnienie dostępu kolejowego do elektrowni jądrowej Lubiatowo – Kopalino