Postanowienie KIO 4847/25 z 12 grudnia 2025
Przedmiot postępowania: Usługi towarzyszące szkoleniu wyjazdowemu na potrzeby Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Sąd Apelacyjny w Warszawie
- Powiązany przetarg
- 2025/BZP 00451548
- Główna podstawa PZP
- art. 226 ust. 1 pkt 10 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Platon Szkolenia i Konferencje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Zamawiający
- Sąd Apelacyjny w Warszawie
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 4847/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 12 grudnia 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Katarzyna Poprawa na posiedzeniu bez udziału stron oraz uczestników postpowania odwoławczego dniu 12 grudnia 2025 roku w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w w dniu 3 listopada 2025 roku przez wykonawcę Platon Szkolenia i Konferencje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu-Wysokiej w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Sąd
Apelacyjny w Warszawie
- umorzyć postępowanie odwoławcze
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Platon Szkolenia i Konferencje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu-Wysokiej kwoty 6 750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy) stanowiącej 90 % kwoty uiszczonego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga z a pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ……………………….…….
- Sygn. akt
- KIO 4847/25
UZASADNIENIE
Zamawiający – Sąd Apelacyjny w Warszawie prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Usługi towarzyszące szkoleniu wyjazdowemu na potrzeby Sądu Apelacyjnego w Warszawie” (znak sprawy: ZP.261. 32 .2025) zwane dalej „Postępowaniem”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych n r 2025/BZP 00451548/01 – data publikacji: 1 października 2025 r.
Postępowanie prowadzone jest w trybie podstawowym bez możliwości prowadzenia negocjacji, zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych ( t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.) dalej: „Pzp”.
W dniu 3 listopada 2025 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej zostało wniesione odwołanie przez wykonawcę Platon Szkolenia i Konferencje Sp. z o.o. z siedzibą e Wrocławiu-Wysokiej (zwanego dalej „Odwołującym”), od niezgodnych z przepisami ustawy Pzp, czynności w zamawiającego polegających na:
- dokonaniu wyboru oferty wykonawcy UpHOTEL Sp. z o.o. (58-500 Jelenia Góra, ul. Krótka 12), pomimo, iż oferta ww. wykonawców nie jest ofertą najkorzystniejszą;
- odrzuceniu oferty wykonawcy Platon Szkolenia i Konferencje Sp. z.o.o. (52-200 Wrocław-Wysoka, ul. Chabrowa 39/7), pomimo iż oferta ww. wykonawcy nie zawiera błędu w obliczeniu ceny;
- zaniechaniu odrzucenia oferty wykonawcy UpHOTEL Sp. z o.o. (58-500 Jelenia Góra, ul. Krótka 12) oraz wykonawcy Firma Handlowo-Usługowa „KaJa” J.P. (84-200 Wejherowo, ul. A. Necla 4/16) pomimo, iż oferty ww. wykonawców zawierają błąd w obliczeniu ceny;
- dokonaniu wyboru oferty wykonawcy UpHOTEL Sp. z o.o. (58-500 Jelenia Góra, ul. Krótka 12), pomimo, iż oferta ww. wykonawców nie jest ofertą najkorzystniejszą;
- odrzuceniu oferty wykonawcy Platon Szkolenia i Konferencje Sp. z.o.o. (52-200 Wrocław-Wysoka, ul. Chabrowa 39/7), pomimo iż oferta ww. wykonawcy nie zawiera błędu w obliczeniu ceny;
- zaniechaniu odrzucenia oferty wykonawcy UpHOTEL Sp. z o.o. (58-500 Jelenia Góra, ul. Krótka 12) oraz wykonawcy Firma Handlowo-Usługowa „KaJa” J.P. (84-200 Wejherowo, ul. A. Necla 4/16) pomimo, iż oferty ww. wykonawców zawierają błąd w obliczeniu ceny.
Czynnościom Zamawiającego Odwołujący zarzucił naruszenie:
- naruszenie art. 239 ustawy PZP, poprzez dokonanie wyboru jako najkorzystniejszej oferty, która nie przedstawia
najkorzystniejszego stosunku jakości do ceny, tj. nie jest ofertą najkorzystniejszą;
- naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 10 ustawy PZP, poprzez jego błędne zastosowanie w przedmiotowym postępowaniu w stosunku do oferty Platon Szkolenia i Konferencje Sp. z o.o. (52-200 Wrocław, ul. Chabrowa 39/7, Wysoka);
- naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 10 ustawy PZP, poprzez jego niezastosowanie w przedmiotowym postępowaniu w stosunku do oferty wykonawcy UpHOTEL Sp. z o.o. (58-500 Jelenia Góra, ul.
Krótka 12) oraz wykonawcy Firma Handlowo-Usługowa „KaJa” J.P. (84-200 Wejherowo, ul. A. Necla 4/16);
- naruszenie art. 16 ustawy PZP poprzez prowadzenie postępowania w sposób naruszający zasadę uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.
W związku z powyższymi zarzutami Odwołujący wniósł o:
- uwzględnienie niniejszego odwołania w całości;
- nakazanie zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty dokonanej w dniu 29 października 2025 r.;
- nakazanie zamawiającemu unieważnienia czynności odrzucenia oferty wykonawcy Platon Szkolenia i Konferencje Sp. z o.o. (52-200 Wrocław, ul. Chabrowa 39/7, Wysoka) dokonanej w dniu 29 października 2025 r.;
- nakazanie zamawiającemu odrzucenie oferty wykonawcy UpHOTEL Sp. z o.o. (58-500 Jelenia Góra, ul. Krótka 12) oraz wykonawcy Firma Handlowo-Usługowa „KaJa” J.P. (84-200 Wejherowo, ul. A. Necla 4/16), jako ofert zawierających błąd w obliczeniu ceny, na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 10 ustawy PZP;
- nakazanie zamawiającemu dokonania wyboru jako najkorzystniejszej oferty 39/7, Wysoka), ewentualnie dokonania ponownego badania i oceny ofert niepodlegających odrzuceniu;
- zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującego kosztów postępowania odwoławczego, w tym kosztów zastępstwa prawnego według norm określonych w stosownych przepisach, wykonawcy Platon Szkolenia i Konferencje Sp. z o.o. (52-200 Wrocław, ul. Chabrowa
Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:
Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym zdefiniowanym w Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, tj. odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła, ż e nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania.
W dniu 11 grudnia 2025 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło pismo Odwołującego zatytułowane „PISMO PROCESOWE ODWOŁUJĄCEGO WNIOSEK UMORZENIE POSTĘPOWANIA / COFNIĘCIE ODWOŁANIA” O Odwołujący wskazał, że w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z niemożnością wykonania zamówienia z uwagi na upływ terminu realizacji usługi wskazanej w dokumentacji postępowania, zgodnie z treścią dokumentacji zamówienia, tj. w terminie wyznaczonym przez zamawiającego, w ramach którego wniesione zostało odwołanie, co bezspornie stanowi o zbędności prowadzenia postępowania odwoławczego, ponieważ w ocenie Odwołującego brak jest substratu zaskarżenia.
Wskazał, że postępowanie odwoławcze stało się więc zbędne, ponieważ jego rozstrzygnięcie nie będzie miało wpływu na wynik postępowania, a także nie doprowadzi do skutecznego udzielenia zamówienia zgodnie z treścią dokumentacji zamówienia, żadnemu z wykonawców biorących udział w przedmiotowym postępowaniu.
Wobec powyższego, Odwołujący wniósł o umorzenie przedmiotowego postępowania, na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych, na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron.
Niemniej jednak, gdyby Izba uznała powyższy wniosek za niedopuszczalny, Odwołujący cofa w całości odwołanie wniesione w dniu 3 listopada 2025 r. i wnosi o umorzenie przedmiotowego postępowania, na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron.
W ocenie Izby, brak jest podstaw do umorzenia postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, tj. stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.
Substratem zaskarżenia w przedmiotowej sprawie nie jest – jak twierdzi Odwołujący - upływ terminu realizacji usługi wskazanej w dokumentacji postępowania, ale czynności Zamawiającego polegające na: dokonaniu wyboru oferty wykonawcy UpHOTEL Sp. z o.o.; odrzuceniu oferty Odwołującego; zaniechaniu odrzucenia oferty wykonawcy UpHOTEL S p. z o.o. oraz wykonawcy Firma Handlowo-Usługowa „KaJa” J.P.oraz dokonaniu wyboru oferty wykonawcy UpHOTEL Sp. z o.o.
Z akt sprawy przekazanych przez Zamawiającego nie wynika aby Zamawiający unieważnił którakolwiek z powyższych czynności, stanowiących podstawę wniesienia przedmiotowego odwołania, albo aby unieważnił postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego.
Cel, dla którego Odwołujący wniósł odwołanie nie został więc osiągnięty w inny sposób, t j. poza ramami postępowania odwoławczego. Zaistniałe okoliczności sprawy nie doprowadziły do osiągnięcia oczekiwanego przez Odwołującego rezultatu.
W powyższych okolicznościach, Izba uznała, że właściwą podstawą do umorzenia postępowania odwoławczego będzie przepis art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, z uwagi na złożenie przez Odwołującego oświadczenia o cofnięciu odwołania.
Izba stwierdziła, że oświadczenie o cofnięciu odwołania zostało złożone przez osobę uprawnioną do reprezentowania Odwołującego, zatem odwołanie zostało skutecznie wycofane przed otwarciem rozprawy i w oparciu o art. 520 ust. 1 i art. 568 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, Izba postanowiła o umorzeniu postępowania odwoławczego.
Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych Odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Art. 568 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych stanowi, że w przypadku cofnięcia odwołania Izba umarza postępowanie odwoławcze w formie postanowienia.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 557 i art. 575 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych oraz § 2 ust. 1 pkt 2), § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu w pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437).
Zgodnie z dyspozycją art. 557 ustawy Prawo zamówień publicznych w wyroku oraz postanowieniu kończącym postępowanie odwoławcze Izba rozstrzyga o kosztach postępowania odwoławczego. w Zgodnie z art. 575 ustawy Prawo zamówień publicznych strony oraz uczestnik postępowania odwoławczego wnoszący sprzeciw ponoszą koszty postępowania odwoławczego stosownie do jego wyniku.
Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a ww. rozporządzenia, w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego – odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, wysokości stanowiącej 90% jego wysokości. w Izba postanowiła o zwróceniu 90% wpisu w wysokości 6 750 zł 00 gr.
- Przewodnicząca
- ……………..………………..…
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2884/26oddalono28 lipca 2026Oferowana cena za wykonanie przedmiotu zamówienia stanowić będzie wynagrodzenie ryczałtowe i obejmować będzie wszelkie koszty związane z kompleksowym wykonaniem przedmiotu zamówienia.Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 10 Pzp, art. 528 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3298/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 10 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2241/26oddalono27 lipca 2026Wykonanie, dostawa, montaż i uruchomienie wystawy stałej dlaWspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 239 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3313/26umorzono28 lipca 2026Dostawa artykułów biurowych i kalendarzy oraz dostawa papieru i materiałów papierniczychWspólna podstawa: art. 239 Pzp, art. 528 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3198/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 239 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2422/26oddalono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 239 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3163/26uwzględniono28 lipca 2026W ramach realizacji zadania zostaną wykonane: 1. Roboty budowlane w zakresie demontaży: 1.1.Demontaż opraw oświetleniowych ze słupów istniejących linii napowietrznych nN 1.2.Demontaż przewodów energetycznych linii nN 1.3.Demontaż słupów linii energetycznych linii nN 2.Roboty budowalne elektryczne w zakresie budowy oświetlenia ulicznego: 2.1.Budowa nowych linii kablowych oświetlenia ulicznego 2.2.Montaż słupów oświetleniowych 2.3.Montaż opraw oświetleniowych 3.Roboty drogowe (odtworzenie konstrukcji i nawierzchni chodników i jezdni w rejonie wykonywania prac).Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 528 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2957/26oddalono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 239 Pzp, art. 528 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Sąd Apelacyjny w Warszawie oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 5551/25umorzono29 stycznia 2026ten sam zamawiający
- KIO 101/25umorzono18 lutego 2025ten sam zamawiającyZakup usługi wsparcia technicznego wraz z licencją oprogramowania dla urządzeń zabezpieczenia brzegu sieci na potrzeby sądów apelacji warszawskiej
- KIO 2843/26oddalono14 lipca 2026ten sam składBudowa Centrum Rozwoju nad Jeziorem Starogrodzkim w Chełmnie
- KIO 2872/26umorzono26 czerwca 2026ten sam składAdaptacja budynku położonego w Olsztynie przy ul. Kołobrzeskiej 38 A na potrzeby nowej siedziby OR KRUS w Olsztynie
- KIO 1418/26oddalono14 maja 2026ten sam składRealizacja prac porządkowych w obiektach Uniwersytetu Medycznego im Piastów Śląskich we Wrocławiu
- KIO 1520/26oddalono14 maja 2026ten sam składDostawa kruszywa granitowego- marzec 2026