Postanowienie KIO 4632/25 z 24 listopada 2025
Przedmiot postępowania: Modernizacja basenu w miejscowości Długosiodło
Uznanie przez zamawiającego zarzutu i unieważnienie czynności unieważnienia postępowania pozbawiło odwołanie substratu zaskarżenia.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- uwzględniono
- Zamawiający
- Gminę Długosiodło
- Powiązany przetarg
- 2025/BZP 00406671
- Główna podstawa PZP
- art. 568 pkt 2 Pzp
Uznanie przez zamawiającego zarzutu i unieważnienie czynności unieważnienia postępowania pozbawiło odwołanie substratu zaskarżenia.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- P.M. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą B&B Polska P.M.
- Zamawiający
- Gminę Długosiodło
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 4632/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 24 listopada 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodnicząca:
Emilia Garbala na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 24 listopada 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 26 października 2025 r. przez wykonawcę P.M. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą B&B Polska P.M., ul. Hassa 2/9, 02-495 Warszawa, w postępowaniu prowadzonym przez: Gminę Długosiodło, ul. T. Kościuszki 2, 07-210 Długosiodło,
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy P.M. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą B&B Polska P.M., ul. Hassa 2/9, 02-495 Warszawa, kwoty 10 000,00 zł (słownie: dziesięć tysięcy złotych zero groszy), tytułem uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ……….……..…....…
- Sygn. akt
- KIO 4632/25
Zamawiający – Gmina Długosiodło, ul. T. Kościuszki 2, 07-210 Długosiodło, prowadzi w trybie podstawowym bez negocjacji, postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Modernizacja basenu w miejscowości Długosiodło”, numer referencyjny: RZ.271.10.2025. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 04.09.2025 r., nr 2025/BZP 00406671/01.
W dniu 26.10.2025 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie wykonawcy P.M. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą B&B Polska P.M., ul. Hassa 2/9, 02-495 Warszawa (dalej: „Odwołujący”), w którym Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie
- art. 255 pkt 5 ustawy Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), zwanej dalej: „ustawą Pzp”, poprzez bezpodstawne unieważnienie postępowania w sytuacji, gdy nie wystąpiła istotna zmiana okoliczności powodująca, że prowadzenie postępowania i wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym,
- art. 260 ust. 1 ustawy Pzp poprzez brak należytego uzasadnienia faktycznego czynności unieważnienia postępowania,
- art. 16 pkt 1 ustawy Pzp poprzez przeprowadzenie postępowania w sposób nie zapewniający zachowania uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców, ze względu na unieważnienia postępowania pomimo braku podstaw prawnych i faktycznych.
W związku z tym Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu:
- unieważnienia czynności unieważnienia postępowania,
- dokonania czynności badania i oceny ofert w postępowaniu,
- wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej.
Pismem z dnia 21.11.2025 r. Zamawiający poinformował, że uwzględnia odwołanie w zakresie zarzutu dotyczącego art. 260 ust. 1 ustawy Pzp oraz że unieważnił czynność unieważnienia postępowania, jak też dołączył pismo informujące wykonawców o powyższym.
Zgodnie z art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.
Unieważnienie przez Zamawiającego czynności unieważnienia postępowania oznacza, że czynność, wobec której odwołanie zostało wniesione, przestała istnieć. Tym samym nie istnieje tzw. substrat zaskarżenia, niezbędny do tego, aby Izba mogła rozpoznać odwołanie merytorycznie i stwierdzić, czy Zamawiający dopuścił się naruszenia przepisów ustawy Pzp, czy nie. Sytuacja taka stanowi podstawę umorzenia postępowania odwoławczego, jako zbędnego, w oparciu o art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.
Zgodnie z § 9 ust. 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437), w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości ze względu na stwierdzenie, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne, zgodnie z art. 568 pkt 2 ustawy, koszty znosi się wzajemnie.
Dlatego Izba umorzyła postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp i nakazała zwrócić Odwołującemu kwotę uiszczonego wpisu od odwołania.
- Przewodnicząca
- ……..…....……………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3406/26umorzono27 lipca 2026Zabudowa paneli fotowoltaicznych, magazynu energii oraz systemu zarządzania energiąWspólna podstawa: art. 16 pkt 1 Pzp, art. 568 pkt 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3298/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 pkt 1 Pzp
- KIO 3357/26uwzględniono24 lipca 2026Przebudowa i rozbudowa hali lodowej wraz z budową parkingów, pylonu, masztów flagowych, zagospodarowaniem terenu oraz infrastrukturą towarzyszącą - Etap I w ramach zadaniaWspólna podstawa: art. 16 pkt 1 Pzp
- KIO 2770/26uwzględniono21 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 pkt 1 Pzp
- KIO 2590/26uwzględniono9 lipca 2026O unieważnieniu postępowania o udzielenie zamówienia zamawiający zawiadamia równocześnie wykonawców, którzy złożyli oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub zostali zaproszeni do negocjacji - podając uzasadnienie faktyczne i prawne.Wspólna podstawa: art. 260 ust. 1 Pzp
- KIO 2939/26uwzględniono8 lipca 2026numer referencyjny: RGK.271.02.2026 (zwane dalejWspólna podstawa: art. 260 ust. 1 Pzp
- KIO 2801/26uwzględniono7 lipca 2026Zakup usługi pracy spycharek wraz z operatorem do wykonywania prac na placach węglowych zlokalizowanych w Enea Elektrownia Połaniec S.A. w okresie 12 miesięcyWspólna podstawa: art. 260 ust. 1 Pzp
- KIO 2212/26uwzględniono29 czerwca 2026do systemu Oddziału CZOK dla Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. Oddział Centralny Zakład Odwadniania KopalńWspólna podstawa: art. 260 ust. 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Gmina Długosiodło oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 5853/25umorzono10 lutego 2026ten sam zamawiający
- KIO 2575/26oddalono23 lipca 2026ten sam składPełnienie nadzoru autorskiego nad realizacją zadania: Realizacja robót budowlanych oraz wykonanie projektu wykonawczego i realizacja robót budowlanych na zabudowę urządzeń sterowania ruchem kolejowym, urządzeń kolejowych sieci telekomunikacyjnych, systemu dynamicznej informacji podróżnych na odcinku Będzin - Katowice Szopienice Południowe, w ramach projektu: Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E 30 i E 65) na obszarze Śląska, Etap I: linia E 65 na odcinku Będzin - Katowice Szopienice Płd. – Katowice – Katowice Piotrowice
- KIO 2853/26umorzono23 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3055/26umorzono21 lipca 2026ten sam składPrzebudowa mostu w ciągu DW 367 w km 14+465 w m. Kostrzyca
- KIO 2974/26umorzono2 lipca 2026ten sam składDostawa materiałów eksploatacyjnych do urządzeń drukujących
- KIO 3002/26umorzono2 lipca 2026ten sam składWykonanie robót budowlanych na odcinku Wejherowo – Choczewo w ramach projektu pn.: Zapewnienie dostępu kolejowego do elektrowni jądrowej Lubiatowo – Kopalino