Postanowienie KIO 4515/25 z 4 grudnia 2025
Przedmiot postępowania: Usługa żywienia pacjentów
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej im. J.P. w Dobrym Mieście
- Powiązany przetarg
- TED-663049-2025
- Główna podstawa PZP
- art. 568 pkt 1 Pzp
Strony postępowania
- Zamawiający
- Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej im. J.P. w Dobrym Mieście
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 4515/25
Postanowienie Warszawa, dnia 4 grudnia 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
- Przewodniczący
- Andrzej Niwicki
Protokolant: Patryk Pazura po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 grudnia 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 20 października 2025 r. przez Jol-Mark spółka z o.o. z siedzibą w Gliwicach w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego - Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej im. J.P. w Dobrym Mieście
- umorzyć postępowanie odwoławcze;
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Jol-Mark spółka z o.o. z siedzibą w Gliwicach kwoty 13 500 zł (trzynaście tysięcy pięćset złotych), tytułem zwrotu 90% uiszczonego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - sądu zamówień publicznych.
- Przewodniczący
- …….………………
- Sygn. akt
- KIO 4515/25 Uzasadnienie
Zamawiający: Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej im. J.P. w Dobrym Mieścieprowadzi w trybie przetargu nieograniczonego, postępowanie pn. „Usługa żywienia pacjentów” ogłoszonego w DzUUE 9 października 2025 roku, nr 663049-2025, Dz.U. S: 194/2025.
Odwołujący: Jol-Mark spółka z o.o. w Gliwicach wniósł 20 października odwołanie na czynność Zamawiającego w postępowaniu tj.: Określenie kryterium ceny jako kryterium oceny ofert o wadze przekraczającej 60%, to znaczy 100%, a wobec tego wskazanie kryterium ceny jako jedynego kryterium, na którego podstawie będą oceniane oferty, do czego Zamawiający nie był uprawniony.
Zamawiającemu zarzucił naruszenie art. 246 ust. 1 i 2 Pzp w zw. z art. 16 ust. 1-3 Pzp – przez określenie kryterium ceny jako kryterium oceny ofert, o wadze 100%, podczas gdy Zamawiający był zobowiązany do określenia kryterium jakościowego o wadze co najmniej 40%, z uwagi na fakt, że w opisie przedmiotu zamówienia Zamawiający nie określił wymagań jakościowych odnoszących się do co najmniej głównych elementów składających się na przedmiot zamówienia i z uwagi na fakt, że nie określił wymagań jakościowych w na tyle szczegółowy sposób, by uzasadniało to rywalizację Wykonawców tylko ceną.
Dnia 28 listopada 2025 r. złożył pismo doręczone dnia 1 grudnia 2025 r., w którym oświadczył, że cofa odwołanie.
Mając powyższe na uwadze, izba zważyła i ustaliła, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 1 ustawy Pzp (Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), w myśl którego Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437) w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego odwołującemu zwraca się 90% wpisu.
- Przewodniczący
- ……………………………….. ........
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3114/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3166/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3188/26umorzono20 lipca 2026Odnowa oznakowania poziomego na drogach krajowych administrowanych przez GDDKiA Oddział w Bydgoszczy z podziałem na części: Część nr 1 – droga nr 5, 5b, 15, 15c, 25, 56, 91, 96, Część nr 2 – droga nr S10, 10, 16, 55,62, 67, 80, 95;Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3080/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3291/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3274/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 2592/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3014/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Jerzego Pióro w Dobrym Mieście oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 1495/22umorzono15 czerwca 2022ten sam zamawiającyUsługę żywienia pacjentów
- KIO 2731/26oddalono6 lipca 2026ten sam składświadczenie usług wsparcia i rozwoju do systemów informatycznych wspierających wdrażanie MF EOG/NMF na lata 2021-2028 i instrumentów finansowych FENiKS i innych środków zagranicznych
- KIO 2697/26oddalono3 lipca 2026ten sam składRozbudowa ulicy Elizy Orzeszkowej wraz z odcinkiem ulicy Legionów w Tomaszowie Mazowieckim
- KIO 2671/26oddalono3 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2807/26umorzono1 lipca 2026ten sam składRoboty budowlane, prace konserwatorskie, prace restauratorskie dot. budynku Pałacu Kaczkowskich w Krośnie wraz z otoczeniem
- KIO 2762/26oddalono1 lipca 2026ten sam składOdbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych pochodzących od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Kluczbork