Postanowienie KIO 4385/25 z 4 listopada 2025
Przedmiot postępowania: Budowa Powiatowego Centrum Zdrowia Psychicznego
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łęcznej
- Powiązany przetarg
- 2025/BZP 00462158
- Główna podstawa PZP
- art. 275 pkt 2 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- STRABAG spółka z ograniczoną odpowiedzialnością siedzibą w Pruszkowie
- Zamawiający
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łęcznej
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 4385/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 4 listopada 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Katarzyna Prowadzisz po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron, w Warszawie, odwołania wniesionego d o Prezesa Krajowej Izby Odwoławczejw dniu 13 października 2025 roku przez wykonawcę STRABAG spółka z ograniczoną odpowiedzialnością siedzibą w Pruszkowie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łęcznej
- Umarza postępowanie odwoławcze.
- Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcySTRABAG spółka z ograniczoną odpowiedzialnością siedzibą w Pruszkowie kwoty 9 000 zł 00 gr (słownie: dziewięć tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga z a pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ……………………...…….…
- Sygn. akt
- KIO 4385/25
UZASADNIENIE
Zamawiający – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łęcznej prowadzi postępowanie o zamówienie w trybie podstawowym pod nazwą „Budowa Powiatowego Centrum Zdrowia Psychicznego” (znak postępowania nadany przez Zamawiającego: SP ZOZ- DZ / 22 / 2025).
Ogłoszonego o zamówieniu zamieszczono 7 października 2025 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pod nr 2025/BZP 00462158/01.
W dniu 13 października 2025 roku STRABAG spółka z ograniczoną odpowiedzialnością siedzibą w Pruszkowie działając na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych wniósł odwołanie wobec niezgodnej z przepisami czynności zamawiającego polegającej na opisaniu przedmiotu zamówienia, jak również ukształtowaniu Specyfikacji Warunków Zamówienia, w tym projektowanych postanowień umowy, które są załącznikiem nr 3 do SW Z, w sposób naruszający przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych oraz przepisy Kodeksu cywilnego.
Izba ustaliła:
Pismem z dnia 31 października 2025 roku „Odpowiedź zamawiającego na odwołanie” zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie oświadczając:
Działając na podstawie art. 521 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320), Zamawiający składa odpowiedź na odwołanie z dnia 13 października 2025 r. wniesione przez Odwołującego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w trybie, o którym mowa w art. 275 pkt 2 Ustawy Pzp o wartości zamówienia nie przekraczającej progów unijnych określonych na podstawie art. 3 ustawy Pzp. na „Budowa Powiatowego Centrum Zdrowia Psychicznego” i wnosi o umorzenie postępowania w części dot. zarzutów I.2, I.3 i I.4 na podstawie art.
568 pkt 2) ustawy Prawo zamówień publicznych z uwagi na fakt, że stało się ono w tej części bezprzedmiotowe, z tej przyczyny, że w wyniku wyjaśnień do SW Z z dnia 28 października 2025 r. dokonał zmiany SW Z (ogłoszenia o zmianie ogłoszenia z dnia 28 października 2025 r.) w sposób, który realizuje żądania Odwołującego w wyżej opisanym zakresie.
Jednocześnie Zamawiający informuje, że w terminie zakreślonym w art. 525 ust. 1 żaden z Wykonawców nie przystąpił do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego.
Zamawiający przesłał również wraz z ww. odpowiedzią na odwołanie pismo z dnia 28 października 2025 roku.
Odwołujący pismem z dnia 3 listopada 2025 r. (przesłanym do Prezesa Izby w tym samym dniu) – „Cofnięcie odwołania” doręczył Prezesowi Krajowej Izby Odwoławczej oświadczenie o cofnięciu odwołania:
Dotyczy: postępowania o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego na podstawie art. 275 pkt. 2 ustawy Pzp w trybie podstawowym z możliwością prowadzenia negocjacji o wartości zamówienia nieprzekraczającej progów unijnych, pn. „Budowa Powiatowego Centrum Zdrowia Psychicznego” (dalej: „Postępowanie”).
Numer w Biuletynie Zamówień Publicznych: 2025/BZP 00462158/01. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie w dniu 07 października 2025 r.
Działając w imieniu STRABAG Sp. z o.o z siedzibą w Pruszkowie (dalej: „Odwołujący”),
na podstawie udzielonego mi pełnomocnictwa (w aktach sprawy):
- cofam odwołanie z dnia 13 października 2025 r. wniesione przez Odwołującego Postępowaniu, w
- wnoszę o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt 1) PZP.
- wnoszę o rozstrzygnięcie o kosztach postępowania odwoławczego zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3) lit. a) Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r., tj. o orzeczenie z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości, oraz zwrot tej kwoty na rachunek Odwołującego, z którego została uiszczona.
Pismo podpisał radca prawny K.M. działający w oparciu o pełnomocnictwo z dnia 11 stycznia 2023 roku załączone do odwołania.
Krajowa Izba Odwoławcza stwierdza:
Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz.
1320 oraz z 2025 r. poz. 620, dalej: ustawa / ustawa Pzp), odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania. W myśl § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz. U. z 2020 r. poz. 2453), skład orzekający dokonuje czynności formalnoprawnych i sprawdzających, o których mowa w § 1, na posiedzeniu niejawnym, i w zależności od poczynionych ustaleń wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania odwoławczego w przypadkach, o których mowa w art. 568 pkt 1 lub 3 ustawy Pzp.
Izba stwierdza, że odwołanie zostało skutecznie wycofane przed terminem posiedzenia i rozprawy z udziałem stron. Wymaga odnotowania, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy. Cofnięcie odwołania przez odwołującego, zgodnie art. 568 pkt 1 ustawy oraz § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz.U.
2020 poz. 2453) oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 0 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu wysokości wpisu od odwołania (Dz. U. poz. 2437), Izba orzekła o dokonaniu zwrotu na rzecz Odwołującego z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych 90% kwoty uiszczonej tytułem należnego wpisu od odwołania.
- Przewodnicząca
- ………………………………..
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2938/26oddalono17 lipca 2026Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 55 przy ul. Orawskiej 1 w Szczecinie w procedurzeWspólna podstawa: art. 275 pkt 2 Pzp, art. 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3072/26umorzono16 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 3 Pzp
- KIO 3210/26umorzono13 lipca 2026Wykonanie robót budowlanych w zakresie budowy budynku wielofunkcyjnego m. Skowronki w ramach zadania 13869Wspólna podstawa: art. 3 Pzp
- KIO 3098/26umorzono9 lipca 2026Implanty d o zabiegów neurochirurgicznychWspólna podstawa: art. 3 Pzp
- KIO 2644/26umorzono6 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 3 Pzp
- KIO 2679/26umorzono6 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 3 Pzp
- KIO 1604/26umorzono26 maja 2026sp. z o.o. z siedzibą w Krapkowicach (dalej jakoWspólna podstawa: art. 275 pkt 2 Pzp
- KIO 1965/26umorzono19 maja 2026Wspólna podstawa: art. 275 pkt 2 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łęcznej oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 4405/25umorzono4 listopada 2025ten sam zamawiającyBudowa Powiatowego Centrum Zdrowia Psychicznego
- KIO 3120/26oddalono16 lipca 2026ten sam składDobudowa i rozbudowa budynku H celem zwiększenia dostępności i poprawy jakości opieki psychiatrycznej w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie
- KIO 2738/26umorzono7 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2583/26uwzględniono7 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2504/26oddalono7 lipca 2026ten sam składRozwój infrastruktury mobilności miejskiej na terenie Obszaru Funkcjonalnego Radomia – etap I i II
- KIO 2515/26umorzono7 lipca 2026ten sam składZaprojektowanie, budowa oraz uruchomienie Inteligentnego Systemu Transportowego w Radomiu (zwanego dalej