Postanowienie KIO 4288/25 z 4 listopada 2025
Przedmiot postępowania: Zaprojektowanie, dostawa, montaż i uruchomienie 184 szt. instalacji fotowoltaicznych, 171 magazynów energii oraz 147 pomp ciepła – I część, Zaprojektowanie, dostawa, montaż i uruchomienie 2 szt. instalacji fotowoltaicznych, 2 magazynów energii oraz 1 pompy ciepła – II część; w systemie
Uwzględnienie odwołania w całości przez zamawiającego przed otwarciem rozprawy oraz brak sprzeciwu przystępującego po stronie zamawiającego skutkuje umorzeniem postępowania i zwrotem wpisu.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- uwzględniono
- Zamawiający
- Gmina Widawa, Rynek Kościuszki 10, 98-170 Widawa
- Powiązany przetarg
- TED-463833-2025
- Główna podstawa PZP
- art. 522 ust. 2 Pzp
Uwzględnienie odwołania w całości przez zamawiającego przed otwarciem rozprawy oraz brak sprzeciwu przystępującego po stronie zamawiającego skutkuje umorzeniem postępowania i zwrotem wpisu.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- ANTINUS sp. z o.o.
- Zamawiający
- Gmina Widawa, Rynek Kościuszki 10, 98-170 Widawa
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 4288/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 4 listopada 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodnicząca:
Emilia Garbala na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 4 listopada 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 6 października 2025 r. przez wykonawcę ANTINUS sp. z o.o., ul. Kolejowa 2, 96-332 Radziwiłłów, w postępowaniu prowadzonym przez: Gmina Widawa, Rynek Kościuszki 10, 98-170 Widawa, przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego: FlexiPower Group sp. z o.o. sp. k., Kudrowice 12, 95-200
Pabianice, przy udziale uczestnika po stronie odwołującego: Eco-Team sp. z o.o. sp.k. ul. Władysława Jagiełły 60, 42-202
Częstochowa,
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy ANTINUS sp. z o.o., ul.
Kolejowa 2, 96-332 Radziwiłłów, kwoty 15 000,00 zł (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy), tytułem uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ……….……..…....…
- Sygn. akt
- KIO 4288/25
Zamawiający – Gmina Widawa, Rynek Kościuszki 10, 98-170 Widawa, prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego, postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Zaprojektowanie, dostawa, montaż i uruchomienie 184 szt. instalacji fotowoltaicznych, 171 magazynów energii oraz 147 pomp ciepła – I część, Zaprojektowanie, dostawa, montaż i uruchomienie 2 szt. instalacji fotowoltaicznych, 2 magazynów energii oraz 1 pompy ciepła – II część; w systemie „zaprojektuj i wybuduj” w ramach projektu inwestycyjnego pn. Infrastruktura OZE w Gminie Widawa”, numer referencyjny:
RIK.271.5.2025.DK. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 16.07.2025 r., nr 134/2025 463833-2025.
W dniu 06.10.2025 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie wykonawcy ANTINUS sp. z o.o., ul. Kolejowa 2, 96-332 Radziwiłłów (dalej: „Odwołujący”), w którym Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie art.
18 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), zwanej dalej: „ustawą Pzp”, w zw. z art. 11 ust. 2 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 1233 ze zm.), poprzez zaniechanie odtajnienia przedstawionego przez FlexiPower Group sp. z o.o. sp. k. uzasadnienia zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa w zakresie wyjaśnień rażąco niskiej ceny.
W związku z tym Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu:
- unieważnienia czynności badania i oceny ofert, w tym dokonanego w dacie składania niniejszego odwołania wyboru najkorzystniejszej oferty,
- przeprowadzenia ponownego badania i oceny ofert,
- odtajnienia przedstawionego przez wykonawcę FlexiPower Group sp. z o.o. sp. k. uzasadnienia zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa w zakresie wyjaśnień rażąco niskiej ceny oraz udostępnienia całości tego zastrzeżenia Odwołującemu.
Pismem z dnia 09.10.2025 r. wykonawca FlexiPower Group sp. z o.o. sp. k., Kudrowice 12, 95-200 Pabianice (dalej: „Przystępujący FlexiPower”) zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego.
Pismem z dnia 10.10.2025 r. wykonawca Eco-Team sp. z o.o. sp.k. ul. Władysława Jagiełły 60, 42-202 Częstochowa, zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Odwołującego.
Izba stwierdziła, że oba przystąpienia zostały dokonane skutecznie.
W dniu 15.10.2025 r. Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie, w której poinformował, że uwzględnia odwołanie w całości.
W dniu 28.10.2025 r. Prezes Izby wezwał Przystępującego FlexiPower do złożenia oświadczenia w przedmiocie zgłoszenia sprzeciwu wobec uwzględnienia odwołania przez Zamawiającego. Do dnia 31.10.2025 r. Przystępujący FlexiPower nie zgłosił sprzeciwu.
Zgodnie z art. 522 ust. 2 ustawy Pzp, jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów
przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437):
W przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości, koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił: a) w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, - w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
W przedmiotowej sprawie Zamawiający przed otwarciem rozprawy uwzględnił odwołanie w całości, a Przystępujący po jego stronie nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia odwołania. Dlatego Izba umorzyła postępowanie odwoławcze i nakazała zwrócić Odwołującemu kwotę uiszczoną tytułem wpisu od odwołania.
- Przewodnicząca
- ……..…....……………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3008/26uwzględniono8 lipca 2026Kompleksowa realizacja czterech kampanii społecznych na terenie województwa lubelskiego w ramach projektuWspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
- KIO 3178/26umorzono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
- KIO 3026/26umorzono27 lipca 2026Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii na potrzeby budynków użyteczności publicznej w Gminie LipowaWspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
- KIO 3322/26umorzono23 lipca 2026usługi doradztwa w zakresie zamówień realizowanych zgodnie z ustawą PZP i z zasadą konkurencyjności oraz usługi kontroli zamówień w podziale na dwie części.Wspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
- KIO 2686/26oddalono20 lipca 2026Świadczenie na rzecz Zamawiającego usług gastronomicznych w zakresie przygotowania i dystrybucji całodziennych posiłków dla pacjentów z uwzględnieniem zaleceń dietetycznych na poszczególne całodobowe oddziały szpitalne oraz dzienneWspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
- KIO 3110/26umorzono14 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
- KIO 2081/26oddalono13 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
- KIO 2982/26umorzono9 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Gmina Widawa oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 4445/25umorzono12 listopada 2025ten sam zamawiającyZaprojektowanie, dostawa, montaż i uruchomienie 184 szt. instalacji fotowoltaicznych, 171 magazynów energii oraz 147 pomp ciepła – I część, Zaprojektowanie, dostawa, montaż i uruchomienie 2 szt. instalacji fotowoltaicznych, 2 magazynów energii oraz 1 pompy ciepła – II część; w systemie
- KIO 2575/26oddalono23 lipca 2026ten sam składPełnienie nadzoru autorskiego nad realizacją zadania: Realizacja robót budowlanych oraz wykonanie projektu wykonawczego i realizacja robót budowlanych na zabudowę urządzeń sterowania ruchem kolejowym, urządzeń kolejowych sieci telekomunikacyjnych, systemu dynamicznej informacji podróżnych na odcinku Będzin - Katowice Szopienice Południowe, w ramach projektu: Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E 30 i E 65) na obszarze Śląska, Etap I: linia E 65 na odcinku Będzin - Katowice Szopienice Płd. – Katowice – Katowice Piotrowice
- KIO 2853/26umorzono23 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3055/26umorzono21 lipca 2026ten sam składPrzebudowa mostu w ciągu DW 367 w km 14+465 w m. Kostrzyca
- KIO 2974/26umorzono2 lipca 2026ten sam składDostawa materiałów eksploatacyjnych do urządzeń drukujących
- KIO 3002/26umorzono2 lipca 2026ten sam składWykonanie robót budowlanych na odcinku Wejherowo – Choczewo w ramach projektu pn.: Zapewnienie dostępu kolejowego do elektrowni jądrowej Lubiatowo – Kopalino