Postanowienie KIO 3982/25 z 27 października 2025
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy
- Powiązany przetarg
- orzeczenie nie wskazuje numeru postępowania
- Główna podstawa PZP
- art. 568 pkt 1 Pzp
Strony postępowania
- Zamawiający
- Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3982/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 27 października 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
- Przewodniczący
- Robert Siwik Mikołaj Kraska
Protokolant:
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziałem stron w dniu 27 października 2025 r.
Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 18 września 2025 r. przez w wykonawcę GALAXY Systemy Informatyczne sp. z o.o. z siedzibą w Zielonej Górze, w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego – Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie, przy udziale wykonawcy zgłaszającego przystąpienie po stronie Zamawiającego: BCODERS S.A. z siedzibą w Warszawie,
- Umarza postępowanie odwoławcze.
- Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzeczwykonawcy GALAXY Systemy Informatyczne sp. z o.o. z siedzibą w Zielonej Górze kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- .......................................................
- Sygn. akt
- KIO 3982/25
UZASADNIENIE
W dniu 18 września 2025 r. wykonawca GALAXY Systemy Informatyczne sp. z o.o. z siedzibą w Zielonej Górze („Odwołujący”) wniósł odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczejw postępowaniu o udzielenie zamówienia prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Dostawa, instalacja, konfiguracja oraz utrzymanie platformy badawczej do prac nad sztuczną inteligencją, w podziale na dwie części”, znak sprawy:
ZZOSE.2611.49.2025.424.MPU[GPULAB2025] na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.) – dalej także jako „Pzp”.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
- art. 16 Pzp w związku z prowadzeniem Postępowania z naruszeniem zasady równości wykonawców i zasady uczciwej konkurencji gdyż opisany przedmiot zamówienia charakteryzuje produkt dostarczany przez konkretnego wykonawcę. Zamawiający naruszył tym samym zasadę przejrzystości i proporcjonalności;
- art. 17 ust 1 Pzp poprzez opisanie przedmiotu zamówienia w sposób uniemożliwiający uzyskanie najlepszych efektów w stosunku do poniesionych nakładów;
- art. 99 ust. 4 poprzez opisanie przedmiotu zamówienia w sposób, który utrudnia uczciwą konkurencję szczególnie poprzez wskazanie źródła, pochodzenia, szczególnego procesu.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu zmianę opisu przedmiotu zamówienia w zakresie części 3 i 4 w sposób wskazany w odwołaniu oraz zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującego zwrotu kosztów postępowania odwoławczego, w tym zwrotu poniesionych kosztów wynagrodzenia pełnomocnika.
Do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego zgłosił przystąpienie wykonawca: BCODERS S.A. z siedzibą w Warszawie.
Pismem z dnia 23 października 2025 r. Zamawiający wniósł odpowiedź na odwołanie, wnosząc o jego oddalenie w całości.
Odwołujący w piśmie procesowym z dnia 24 października 2025 r. oświadczył, że cofa w całości swoje odwołanie.
Izba ustaliła i zważyła, co następuje:
Zgodnie z art. 520 ust. 1 Pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Art. 520 ust. 2 Pzp stanowi, że cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.
W niniejszej sprawie Odwołujący w piśmie z dnia 24 października 2025 r. jednoznacznie oświadczył, że cofa odwołanie wniesione w przedmiotowym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.
Jak podkreśla się w doktrynie, odwołujący jest dysponentem wniesionego przez siebie odwołania, co przejawia się również w uprawnieniu do jego wycofania. Krajowa Izba Odwoławcza nie bada i nie ocenia przyczyn cofnięcia odwołania.
Weryfikacji podlega wyłącznie formalna skuteczność złożenia oświadczenia o jego cofnięciu. Skuteczne cofnięcie odwołania jest wiążące dla Krajowej Izby Odwoławczej. Ponadto cofnięcie odwołania nie wymaga zgody pozostałych stron i uczestników postępowania.
Zgodnie z art. 568 pkt 1 Pzp Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
W niniejszej sprawie ziściły się przesłanki do zastosowania tego przepisu. Odwołujący skutecznie wycofał odwołanie, co rodzi konieczność umorzenia postępowania odwoławczego. Tym samym Izba na podstawie art. 568 pkt 1 Pzp w zw. z art. 520 Pzp postanowiła o umorzeniu postępowania odwoławczego.
Zgodnie z art. 557 Pzp w wyroku oraz w postanowieniu kończącym postępowanie odwoławcze Izba rozstrzyga o kosztach postępowania odwoławczego.
W niniejszej sprawie postępowanie odwoławcze zostało umorzone w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy nie później niż w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego. W konsekwencji zastosowanie znalazł § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437).
Mając na względzie powyższe, Izba nakazała zwrócić na rzecz Odwołującego 90 % kwoty wpisu uiszczonego od odwołania. Odwołujący uiścił wpis w wysokości 15 000 zł, a zatem do zwrotu pozostaje kwota 13 500 zł.
Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji.
Przewodniczący:
………………………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3188/26umorzono20 lipca 2026Odnowa oznakowania poziomego na drogach krajowych administrowanych przez GDDKiA Oddział w Bydgoszczy z podziałem na części: Część nr 1 – droga nr 5, 5b, 15, 15c, 25, 56, 91, 96, Część nr 2 – droga nr S10, 10, 16, 55,62, 67, 80, 95;Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 520 ust. 2 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3224/26umorzono17 lipca 2026Poprawa bezpieczeństwa powodziowego poprzez modernizację obwałowań rzeki Wisły, Gostynki i Mlecznej na terenie powiatu bieruńsko-lędzińskiego oraz miasta TychyWspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 520 ust. 2 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2744/26umorzono14 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 Pzp, art. 520 ust. 1 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3202/26oddalono20 lipca 2026Przebudowa i rozbudowa drogi powiatowej nr 1098F w m. Nabłoto od km 7+500 do km 8+514Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 520 ust. 1 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3007/26oddalono20 lipca 2026Dostawa naczyń i sztućców biodegradowalnych jednorazowych z podziałem na 4 zadaniaWspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 520 ust. 1 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3166/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3291/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 2 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3274/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 3308/26umorzono20 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3252/26umorzono20 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2936/26uwzględniono20 lipca 2026ten sam składBudowa ciągu pieszo rowerowego Rzgów -Dąbrowica spójnego z siecią dróg rowerowych OF AK
- KIO 3110/26umorzono14 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2541/26oddalono13 lipca 2026ten sam składzadanie 9 w ramach Projektu pn.:
- KIO 3046/26inne13 lipca 2026ten sam skład