Postanowienie KIO 3709/25 z 16 października 2025
Przedmiot postępowania: Świadczenie usług odbierania, transportu i zagospodarowania odpadów komunalnych
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Gmina Bojszowy ul. Gaikowa 35; 43-220 Bojszowy
- Powiązany przetarg
- TED-546513-2025
- Główna podstawa PZP
- art. 520 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Wrocławskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania ALBA S.A. ul. Szczecińska 5; 54-517 Wrocław
- Zamawiający
- Gmina Bojszowy ul. Gaikowa 35; 43-220 Bojszowy
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3709/25
POSTANOWIENIE Warszawa dnia 16 października 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Renata Tubisz po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 16 października 2025r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 1 września 2025 r. przez odwołującego: Wrocławskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania ALBA S.A. ul. Szczecińska 5; 54-517 Wrocław w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Gmina Bojszowy ul.
Gaikowa 35; 43-220 Bojszowy
- Umorzyć postępowanie odwoławcze
- Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 13.500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) uiszczonej przez odwołującego Wrocławskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania ALBA S.A. ul. Szczecińska 5; 54-517 Wrocław tytułem częściowego zwrotu wpisu od odwołania Na orzeczenie - w terminie - 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych
- Przewodniczący
- ………………………………..
- Sygn.akt
- KIO 3709/25
UZASADNIENIE
Postępowanie prowadzi Zamawiający o udzielenie zamówienia publicznego na „Świadczenie usług odbierania, transportu i zagospodarowania odpadów komunalnych” nr postępowania: RF.271.11.12.2.2025.
Ogłoszenie o zamówieniu opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 21 sierpnia 2025 r. pod numerem: 546513-2025; numer wydania Dz. U. S: 159/2025.
W dniu 10 października 2025r. odwołujący skutecznie cofnął w całości odwołanie z dnia 1 września 2025r. wraz z wnioskiem o umorzenie postępowania odwoławczego oraz o zwrot Odwołującemu 90% wpłaconego wpisu od odwołania.
Krajowa Izba Odwoławcza/Izba oceniając zgromadzony materiał procesowy w sprawie,postanowiła umorzyć postępowanie odwoławcze, w związku z cofnięciem odwołania. Zgodnie z art. 520 Pzp odwołujący może cofnąć odwołanie, aż do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa Pzp wiąże z wniesieniem odwołania. Stosownie do art. 568 pkt 1) Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania. Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3) lit. a) Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437) w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy odwołującemu zwraca się 90% uiszczonego wpisu od odwołania. W związku z powyższym odwołujący spełnił warunki do zwrotu części wpisu. Izba orzekła o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości i skoro odwołujący uiścił wpis w wysokości 15.000,00 zł., to do zwrotu pozostała kwota 13.500,00 zł. o czym orzeczono w pkt. 2 sentencji postanowienia.
- Przewodniczący
- ………………………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3305/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 Pzp
- KIO 2853/26umorzono23 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 Pzp
- KIO 3290/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 Pzp
- KIO 3174/26umorzono21 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 Pzp
- KIO 2977/26umorzono16 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 Pzp
- KIO 2744/26umorzono14 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 Pzp
- KIO 2488/26umorzono13 lipca 2026Dostawa rękawicWspólna podstawa: art. 520 Pzp
- KIO 2986/26oddalono28 lipca 2026Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych położonych na terenie Gminy PawłowiceWspólna podstawa: art. 520 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 3141/26umorzono28 lipca 2026ten sam składBudowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - zakres 2
- KIO 3026/26umorzono27 lipca 2026ten sam składBudowa instalacji odnawialnych źródeł energii na potrzeby budynków użyteczności publicznej w Gminie Lipowa
- KIO 3079/26umorzono27 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2943/26oddalono27 lipca 2026ten sam składZakup urządzeń drukujących
- KIO 2880/26uwzględniono20 lipca 2026ten sam składBudowa kwatery numer 13 na odpady inne niż niebezpieczne i obojętne wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na składowisku odpadów w m. Kozodrza Gmina Ostrów (2)
- KIO 2796/26uwzględniono20 lipca 2026ten sam skład