Postanowienie KIO 3410/24 z 7 października 2024
Przedmiot postępowania: Opracowanie projektu wykonawczego, wykonanie, dostarczenie oraz montaż elementów wystawy w formule zaprojektuj i wykonaj w Hangarze nr 5
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- uwzględniono
- Zamawiający
- Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
- Powiązany przetarg
- TED-231776-2024
- Główna podstawa PZP
- art. 18 ust. 3 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Ejsak Group Sp. z o.o. w Raszynie
- Zamawiający
- Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3410/24
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 7 października 2024 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodniczący: Monika Szymanowska po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron i uczestników postępowania odwoławczego w dniu 7 października 2024 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 16 września 2024 r. przez odwołującego Ejsak Group Sp. z o.o. w Raszynie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przy udziale uczestników: -
New Amsterdam Sp. z o.o. w Krakowie po stronie zamawiającego,
-
Perfect Displays Sp. z o.o. w Warszawie i TDC Polska Sp. z o.o. w Poznaniu po
stronie odwołującego,
1.
umorzyć postępowanie odwoławcze,
- znieść wzajemnie między stronami koszty postępowania odwoławczego i nakazać Urzędowi Zamówień Publicznych zwrot na rzecz odwołującego Ejsak Group Sp. z o.o. w Raszynie kwoty 15 000,00 zł (piętnaście tysięcy złotych) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodniczący:
UZASADNIENIE
Zamawiający – Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie Al. Jana Pawła II 36, 31864 Kraków, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Opracowanie projektu wykonawczego, wykonanie, dostarczenie oraz montaż elementów wystawy w formule zaprojektuj i wykonaj w Hangarze nr 5”, o ogłoszeniu o zamówieniu publicznym opublikowanym w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 18 kwietnia 2024 r. pod nr 231776-2024, dalej zwane „postępowaniem”.
Postępowanie na usługę, o wartości poniżej kwoty określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320) dalej zwanej „p.z.p.”, jest prowadzone przez zamawiającego w trybie przetargu nieograniczonego.
W dniu 16 września 2024 r. odwołanie wobec czynności i zaniechań zamawiającego w postępowaniu wniósł wykonawca Ejsak Group Sp. z o.o. ul. Polna 7A, 05-090 Raszyn (dalej zwany „odwołującym”). We wniesionym środku zaskarżenia odwołujący postawił zamawiającemu zarzut naruszenia (pisownia oryginalna): art. 18 ust. 3 Pzp w zw. z art. 11 ust. 2 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji poprzez zaniechanie odtajnienia złożonych przez New Amsterdam wykazu osób, wykazu usług (stanowiących odpowiednio załączniki nr 7 i 8 do SWZ) wraz z załącznikami oraz wyjaśnieniami ceny z dnia 22.07.2024 r. wraz z załącznikami. Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie zamawiającemu: „unieważnienia czynności oceny i badania ofert wraz z wyborem najkorzystniejszej oferty, odtajnienia złożonych przez New Amsterdam wykazu osób, wykazu usług (stanowiących odpowiednio załączniki nr 7 i 8 do SWZ) wraz z załącznikami oraz wyjaśnieniami ceny z dnia 22.07.2024 r. wraz z załącznikami”.
Izba postanowiła dopuścić do udziału w postępowaniu odwoławczym wykonawców: New Amsterdam Sp. z o.o. ul.
Fabryczna 20A, 31-553 Kraków – zgłaszającego przystąpienie po stronie zamawiającego oraz Perfect Displays Sp. z o.o. ul. Ku Wiśle 7 lok. 60, 00-707 Warszawa i TDC Polska Sp. z o.o. ul. Warszawska 53, 61-028 Poznań – zgłaszających przystąpienie po stronie odwołującego.
W dniu 26 września 2024 r. zamawiający przekazał Izbie odpowiedź na odwołanie, w której wskazano, że zamawiający uwzględnia odwołanie w całości i wnosi o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 ust. 3 p.z.p.
Skład rozpoznający spór, działając w trybie § 13 ust. 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 2020 r. w sprawie regulaminu postępowania przy rozpoznawaniu odwołań (Dz. U. z 2020 r. poz. 2453), wezwał wykonawcę przystępującego po stronie zamawiającego New Amsterdam Sp. z o.o. w Krakowie do wniesienia sprzeciwu co do uwzględnienia odwołania w całości, w terminie 3 dni od dnia otrzymania wezwania, pod rygorem umorzenia postępowania odwoławczego (wezwanie z 01.10.2024 r. w aktach sprawy). W zawitym terminie, który skutecznie upłynął dnia 4
października 2024 r., przystępujący New Amsterdam Sp. z o.o. w Krakowie nie wniósł oświadczenia o zgłoszeniu sprzeciwu wobec uwzględnienia odwołania przez zamawiającego. Ponadto w dniu 7 października 2024 r. przekazano Izbie oświadczenie, że przystępujący nie będzie wnosił sprzeciwu.
W wywiedzionym stanie faktycznym i prawnym Izba stwierdziła spełnienie przesłanek opisanych w dyspozycji art. 522 ust. 2 p.z.p. i zobligowana była postępowanie odwoławcze umorzyć, w związku z czym orzeczono jak w sentencji.
Rozstrzygnięcie o kosztach postępowania odwoławczego wydano na podstawie § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437), zgodnie z którym koszty stron postępowania odwoławczego znosi się wzajemnie, a także Izba nakazuje dokonanie zwrotu odwołującemu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodniczący:
3
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2356/26uwzględniono9 lipca 2026Budowa nowych kolektorów z ZakładuWspólna podstawa: art. 18 ust. 3 Pzp
- KIO 2661/26uwzględniono8 lipca 2026Informacja z otwarcia ofertWspólna podstawa: art. 18 ust. 3 Pzp
- KIO 2773/26uwzględniono1 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 18 ust. 3 Pzp
- KIO 3017/26oddalono15 lipca 2026Dostawa, wdrożenie oraz utrzymanie Modeli Sztucznej Inteligencji (SI) analizujących dane obrazowe (DICOM) i dostarczających wyniki działania wraz z integracją z Platformą Usług Inteligentnych (PUI) oraz przeprowadzeniem instruktaży stanowiskowych i wsparciem użytkowników w zakresie możliwości wykorzystania dostarczanych Modeli SI w ramach projektu “e-Zdrowie KPOWspólna podstawa: art. 18 ust. 3 Pzp
- KIO 3022/26oddalono15 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 18 ust. 3 Pzp
- KIO 2739/26oddalono13 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 18 ust. 3 Pzp
- KIO 2940/26umorzono10 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 18 ust. 3 Pzp
- KIO 2727/26oddalono8 lipca 2026Świadczenie usług w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu Gminy Michałowice w okresie 01.07.2026-30.06.2027Wspólna podstawa: art. 18 ust. 3 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 3959/24oddalono18 listopada 2024ten sam zamawiający
- KIO 3379/24umorzono7 października 2024ten sam zamawiającyOpracowanie projektu wykonawczego, wykonanie, dostarczenie oraz montaż elementów wystawy w formule zaprojektuj i wykonaj w Hangarze nr 5
- KIO 3339/24umorzono3 października 2024ten sam zamawiającyOpracowanie projektu wykonawczego, wykonanie, dostarczenie oraz montaż elementów wystawy w formule zaprojektuj i wykonaj w Hangarze nr 5
- KIO 2078/24umorzono5 lipca 2024ten sam zamawiającyOpracowanie projektu wykonawczego, wykonanie, dostarczenie oraz montaż elementów wystawy w formule zaprojektuj i wykonaj w Hangarze nr 5 w ramach przedsięwzięcia
- KIO 4076/24umorzono12 listopada 2024ten sam składSp. z o.o. ul. Księdza Piotra Ściegiennego 268a, 25-116 Kielce (dalej zwany
- KIO 4117/24umorzono12 listopada 2024ten sam składDostawę urządzeń i oprogramowania dla sieci LAN do gmachu Ministerstwa Finansów