Postanowienie KIO 3342/26 z 20 lipca 2026
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Dzielnicowe Biuro Finansów Oświaty – Bielany m.st. Warszawy
- Powiązany przetarg
- orzeczenie nie wskazuje numeru postępowania
- Główna podstawa PZP
- art. 568 pkt 2 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe PIOMAR spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Zamawiający
- Dzielnicowe Biuro Finansów Oświaty – Bielany m.st. Warszawy
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3342/26
POSTANOWIENIE Warszawa, 20 lipca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Ernest Klauziński po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron 20 lipca 2026 r. w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 09 lipca 2026 r. przez odwołującego: Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe PIOMAR spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Brzegu w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego:
Dzielnicowe Biuro Finansów Oświaty – Bielany m.st. Warszawy z siedzibą Warszawie w przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego: Meran Point spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Otwocku
- umorzyć postępowanie odwoławcze;
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego kwoty 15 000 zł 00 gr (piętnaście tysięcy złotych zero groszy), uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga z a pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- ………….…….………….…….……
- Sygn. akt
- KIO 3342/26
UZASADNIENIE
Dzielnicowe Biuro Finansów Oświaty – Bielany m.st. Warszawy z siedzibą w Warszawie (dalej: Zamawiający) prowadzi na podstawie przepisów ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego pn.: „Dostawa sprzętu komputerowego na potrzeby szkół i placówek oświatowych Dzielnicy Bielany .st. Warszawy oraz Dzielnicowego Biura Finansów Oświaty – Bielany m.st. Warszawy w roku 2026 – znak m postępowania: ZP.260.2.2026, zwane dalej postępowaniem.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z 8 lipca 2026 r., numer ogłoszenia: Dz.U. S: 129/2026, 469923-2026.
09 lipca 2026 r. wykonawca Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe PIOMAR spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Brzegu (dalej: Odwołujący), wniósł odwołanie w zakresie części I postępowania i zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
- art. 16 pkt 1-3 Pzp w zw. z naruszeniem art. 99 ust. 1 i 4 Pzp oraz art. 17 ust.1 pkt 1 i 2 Pzp przez sporządzenie opisu przedmiotu zamówienia w sposób utrudniający uczciwą konkurencję, co prowadzi do nieuzasadnionego wyeliminowania większości potencjalnych wykonawców oraz produktów, nie zapewnia najlepszej jakości uzasadnionej charakterem zamówienia, ani nie prowadzi do uzyskania najlepszych efektów zamówienia w stosunku do poniesionych nakładów, a także uniemożliwia złożenie Odwołującemu oferty, która nie podlegałaby odrzuceniu, podczas gdy obowiązkiem Zamawiającego jest sporządzenie takiego opisu przedmiotu zamówienia, który będzie neutralny oraz będzie stanowił wyraz prawdziwych i uzasadnionych potrzeb Zamawiającego, jednocześnie zgodnych z przepisami Pzp, a dokładnie: - ustanowienie w OPZ (dla części I) wymogu funkcjonalności w postaci obrotu (pivotu), podczas gdy przedmiotowy parametr nie ma żadnego znaczenia dla spełnienia uzasadnionych potrzeb Zamawiającego, nie ma też żadnego wpływu na prawidłowość i zakres nauki realizowanej przez uczniów, pozostaje niespójne z pozostałymi wymaganiami OPZ i jedynie ogranicza konkurencję do wąskiej grupy produktów, co wskazuje na nieadekwatność i nadmiarowość warunku, który tym samym nie odzwierciedla rzeczywistej, uzasadnionej potrzeby lecz preferencje Zamawiającego, który w ten sposób stara się faworyzować wybrane przez siebie rozwiązanie, a także skutkuje nieuzasadnionym ograniczeniem uczciwej konkurencji i w konsekwencji niegospodarnym wydatkowaniem środków publicznych.
W odpowiedzi na odwołanie, 16 lipca 2026 r. Zamawiający złożył oświadczenie o uwzględnieniu odwołania w całości. Zamawiający ponadto oświadczył:
„Zamawiający uwzględnia zarzut Odwołującego w całości poprzez usunięcie wymogu posiadania funkcjonalności obrotu (pivot) z opisu przedmiotu zamówienia dla części I zamówienia. Zamawiający dokona zmiany zapisu w wierszu 11 (Ergonomia) pkt 3 Specyfikacji oferowanego sprzętu stanowiącej załącznik nr 2 do SW Z w ten sposób, że przyjmie on następujące w brzmienie: „Stabilna stopa z regulacją pochyłu i wysokości”.
Zamawiający dokona zmian w treści Specyfikacji oferowanego sprzętu stanowiącej załącznik nr 2 do SW Z uwzględniających żądanie Odwołującego Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe „PIOMAR” Sp. z o.o. oraz zamieści dokonane zmiany na stronie internetowej na której prowadzone jest przedmiotowe postępowanie (…)”.
Izba ustaliła przy tym, że zapowiadana przez Zamawiającego zmiana dokumentów zamówienia już została dokonana.
Zamawiający na stronie prowadzonego postępowania 1 6 lipca 2026 r. opublikował zaktualizowany załącznik nr 2 do SW Z – „Specyfikacja oferowanego sprzętu – część I – komputer typu all in one”, w którym dokonana została zmiana postulowana przez Odwołującego.
Do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego przystąpił wykonawca Meran Point spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Otwocku.
Biorąc pod uwagę przytoczone stanowisko Zamawiającego i przede wszystkim fakt, ż e zmiana do dokumentacji postępowania w części I postępowania już została wprowadzona, Izba uznała, że brak jest substratu zaskarżenia. Zamawiający w oczywisty sposób pogwałcił prawo Przystępującego do zgłoszenia sprzeciwu wobec uwzględnienia odwołania i obrony własnego stanowiska. Izba oceniając stan sprawy na moment wydania postanowienia uznała jednak, że dalsze prowadzenie postępowania odwoławczego jest w sposób oczywisty zbędne – unieważnienie przez Zamawiającego czynności, która była przedmiotem zaskarżenia wypełnia przesłanki do umorzenia postępowania na podstawie art. 568 pkt 2 Pzp (Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne).
Biorąc pod uwagę stan faktyczny sprawy Izba doszła do przekonania, że zaistniały przesłanki do umorzenia podstępowania na podstawie art. 568 pkt 2 Pzp, który stanowi, że Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.
Biorąc pod uwagę powyższe Izba orzekła jak w sentencji.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 Pzp zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania w odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).
- Przewodniczący
- ……………................................…………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3486/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3123/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3450/26umorzono28 lipca 2026Wsparcie rozwoju odnawialnych źródeł energii w Gminie Dobra – cz. 1Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3406/26umorzono27 lipca 2026Zabudowa paneli fotowoltaicznych, magazynu energii oraz systemu zarządzania energiąWspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3265/26umorzono27 lipca 2026Budowa nowego zaplecza technicznego w GliwicachWspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3303/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3332/26umorzono23 lipca 2026Utrzymanie zieleni i czystości na terenach miejskichWspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 2950/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 3086/26umorzono27 lipca 2026ten sam składZakup i wdrożenie platformy do zarządzania kompetencjami pracowników wraz z utrzymaniem (Kompetencje 2.0)
- KIO 3117/26oddalono27 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3433/26odrzucono27 lipca 2026ten sam składŚwiadczenie usług ratownictwa wodnego w krytej pływalni przy ul. Wrzosów 2 Krapkowicach
- KIO 3059/26oddalono22 lipca 2026ten sam składWykonanie usługi utrzymania czystości i obsługi pozamedycznej w publicznych zakładach opieki zdrowotnej dla których podmiotem tworzącym jest Województwo Śląskie w podziale n a 12 części – w zakresie części nr 4 Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach c z. 1
- KIO 2917/26uwzględniono22 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2715/26oddalono20 lipca 2026ten sam składCałoroczne utrzymanie dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA Oddział w Warszawie, w podziale na 2 zadania: Zadanie nr 1 — Rejon w Ożarowie Mazowieckim, drogi klasy S n a terenie miasta Warszawy. Zadanie nr 2 — Rejon w Ożarowie Mazowieckim, drogi poza granicami miasta Warszawy