Postanowienie KIO 333/22 z 21 lutego 2022
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Komendę Główną Straży Granicznej w Warszawie
- Powiązany przetarg
- orzeczenie nie wskazuje numeru postępowania
- Główna podstawa PZP
- art. 522 ust. 2 Pzp
Strony postępowania
- Zamawiający
- Komendę Główną Straży Granicznej w Warszawie
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 333/22
POSTANOWIENIE z dnia 21 lutego 2022 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Anna Chudzik Protokolant: Adam Skowroński po rozpoznaniu na posiedzeniu z udziałem stron i uczestników postępowania odwoławczego w dniu 21 lutego 2022 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 7 lutego 2022 r. przez wykonawców: M.K. i S.K., prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej RENPOL s.c. M.K., S.K., w postępowaniu prowadzonym przez Komendę Główną Straży Granicznej w Warszawie, przy udziale wykonawców:
- MBA System Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego,
- IMMITIS Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Odwołującego,
- Korporacja Wschód Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Odwołującego,
- umarza postępowanie odwoławcze;
- nakazuje zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2019 z późn. zm.) na niniejsze postanowienie w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
- Przewodniczący
- ..................
- Sygn. akt
- KIO 333/22
Zamawiający - Komenda Główna Straży Granicznej w Warszawie - prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia pn.
Doposażenie Straży Granicznej w sprzęt KRG na potrzeby zamówienia publicznego systemu
EES - Zakup terminali mobilnych wspierających rejestrację biometryczną w systemie EES wraz z czytnikami dokumentów oraz czytnikami umożliwiającymi rejestrację do 4-ech odcisków palców. Wartość zamówienia jest większa niż progi unijne. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 26 stycznia 2022 r. pod nr 2022/S 018-042848.
W dniu 7 lutego 2022 r. wykonawca RENPOL s.c. M.K., S.K. wniósł odwołanie wobec treści ogłoszenia o zamówieniu oraz specyfikacji warunków zamówienia, zarzucając Zamawiającemu naruszenie:
- art. 16 ust. 1 w zw. z art. 99 ust. 4 w zw. z art. 106 ust. 2 i 3 ustawy Pzp, poprzez wymaganie przedłożenia jako przedmiotowego środka dowodowego czytnika dokumentów z funkcją OCR-B i RFID, mimo że wymaganie takie jest nieproporcjonalne do przedmiotu zamówienia i ogranicza uczciwą konkurencję i równe traktowanie wykonawców;
- ewentualnie: art. 16 ust. 1 w zw. z art. 99 ust. 4 w zw. z art. 91 ust. 1 i 2 ustawy Pzp, poprzez zaniechanie dokonania podziału zamówienia na części i wydzielenie do osobnej części postępowaniu dostawy czytników dokumentów z funkcją OCR-B i RFID, mając na uwadze, że tylko jedno urządzenie dostępne na rynku spełnia wymagania Zamawiającego.
Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu zmiany pkt. VI ust. 1 lit. b SWZ, przez nadanie mu brzemienia:
Terminal mobilny wspierający rejestrację biometryczną w systemie EES wraz z czytnikiem umożliwiającymi rejestrację do 4-ech odcisków palców.
Urządzenia będą podlegać ocenie w zakresie: - Ukompletowania. Terminal ze zintegrowanym czytnikiem odcisków palców (...).
Na wypadek oddalenia przez Izbę zarzutu nr 1, Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu wydzielenia dostawy czytników dokumentów do odrębnej części postępowania.
Izba ustaliła i zważyła, co następuje:
W związku z tym, że postępowanie o udzielenie niniejszego zamówienia zostało wszczęte po 1 stycznia 2021 r., jest ono prowadzone na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1129), stosownie do art. 1 ustawy z 11 września 2019 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2020 z późn. zm.).
Izba ustaliła, że 15 lutego 2022 r. do Prezesa Izby wpłynęło oświadczenie Zamawiającego o uwzględnieniu odwołania w zakresie zarzutu nr 1. Ponieważ zarzut nr 2 miał charakter ewentualny - został podniesiony jedynie na wypadek nieuwzględnienia zarzutu nr 1, to oświadczenie Zamawiającego o uwzględnieniu zarzutu głównego należy uznać za mające skutek oświadczenia o uwzględnieniu odwołania w całości.
Do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego skutecznie przystąpił wykonawca MBA System Sp. z o.o., który 15 lutego 2022 r. został wezwany do złożenia oświadczenia w przedmiocie sprzeciwu wobec uwzględnienia odwołania przez Zamawiającego, pod rygorem umorzenia postępowania odwoławczego. Termin na złożenie tego oświadczenia upłynął 18 lutego 2022 r. W powyższym terminie do akt sprawy nie wpłynęło oświadczenie Przystępującego o wniesieniu sprzeciwu.
Wobec powyższego postępowanie odwoławcze należało umorzyć, stosownie do dyspozycji art. 522 ust. 2 ustawy Pzp.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do art. 557 ustawy Pzp i § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a 2020 r. poz. 2437), orzekając o dokonaniu zwrotu Odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
- Przewodniczący
- ..................
4
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3114/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 3188/26umorzono20 lipca 2026Odnowa oznakowania poziomego na drogach krajowych administrowanych przez GDDKiA Oddział w Bydgoszczy z podziałem na części: Część nr 1 – droga nr 5, 5b, 15, 15c, 25, 56, 91, 96, Część nr 2 – droga nr S10, 10, 16, 55,62, 67, 80, 95;Wspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 2670/26umorzono20 lipca 2026Budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z infrastrukturą techniczną oraz zagospodarowaniem terenu przy ul. Książąt Oleśnickich dz. nr 181, 30/4, 31/2, 42/9 obręb 10 os. Piastów Śląskich w Głogowie w ramach zadaniaWspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 3038/26umorzono17 lipca 2026Rewitalizacja Parku Miejskiego przy ul. Sobieskiego w GnieźnieWspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 3014/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 2592/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 3227/26umorzono16 lipca 2026Dostawa i wdrożenie oraz utrzymanie zintegrowanego systemu informatycznego klasy ERP wraz z niezbędną infrastrukturą informatyczną dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A.Wspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 3278/26umorzono16 lipca 2026Rozbudowa drogi krajowej nr 22 na odcinku Malbork - KrólewoWspólna podstawa: art. 557 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.