Postanowienie KIO 3149/26 z 13 lipca 2026
Przedmiot postępowania: Dostawa odczynników, kontroli, kalibratorów oraz płynów i akcesoriów wraz z dzierżawą aparatów do wykonywania badań z zakresu analityki ogólnej, biochemii z immunochemią, hematologii, koagulologii i równowagi kwasowozasadowej (RKZ) na potrzeby Powiatowego Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze Sp. z o.o..
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Powiatowe Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
- Powiązany przetarg
- orzeczenie nie wskazuje numeru postępowania
- Główna podstawa PZP
- art. 17 ust. 2 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- KSELMED spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
- Zamawiający
- Powiatowe Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3149/26
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 13 lipca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodnicząca:Natalia Kurek po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 13 lipca 2026 r. w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 29 czerwca 2026 r. przez Odwołującego – KSELMED spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Grudziądzu w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego – Powiatowe Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Kamiennej Górze
- umorzyć postępowanie odwoławcze;
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego – KSELMED spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Grudziądzu kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy), uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga z a pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………….……..….………….…….……
- Sygn. akt
- KIO 3149/26
UZASADNIENIE
Powiatowe Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Kamiennej Górze (dalej jako Zamawiający, PCZ) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. 2026, poz.
793 – dalej jako PZP), pod nazwą „Dostawa odczynników, kontroli, kalibratorów oraz płynów i akcesoriów wraz z dzierżawą aparatów do wykonywania badań z zakresu analityki ogólnej, biochemii z immunochemią, hematologii, koagulologii i równowagi kwasowozasadowej (RKZ) na potrzeby Powiatowego Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze Sp. z o.o..”, znak sprawy PN 2/26 (dalej jako Postępowanie, postępowanie).
Postępowanie prowadzone jest na podstawie przepisów PZP. Szacunkowa wartość zamówienia jest wyższa od kwot wskazanych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 PZP. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 01 kwietnia 2026 r., numer publikacji ogłoszenia: 222647 – 2026.
W dniu 29 czerwca 2026 r. wykonawca KSELMED spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Grudziądzu (dalej jako Odwołujący, Spółka), wniósł odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wobec dokonanej przez PC w dniu 17 czerwca 2026 r. zmiany dokumentów zamówienia w zakresie Części 4, w tym treści Załącznika nr 4A do Formularza oferty_ZMIANA_2 oraz kryteriów oceny ofert.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
- art. 16 pkt 1 – 3, art. 17 ust. 1 pkt 1 i 2, art. 239 ust. 1 i 2, art. 240 ust. 1 i 2, art. 241 ust. 1 i 2 oraz art. 242 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 PZP przez ustanowienie w poz. 28 zał. 4a do Formularza oferty kryterium nieoceniającego jakości ani funkcjonalności analizatora, a nadto przez nadanie temu kryterium nieproporcjonalnej wartości ekonomicznej i odtworzenie w formie punktacji ograniczenia wymiarowego zakwestionowanego w wyroku KIO;
- naruszenie art. 16 pkt 1-3, art. 17 ust. 1 pkt 1 i 2, art. 239 ust. 1 i 2, art. 240 ust. 1 i 2, art. 241 ust. 1 i 2 oraz art. 242 ust.
1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 PZP przez ustanowienie w poz. 29 kryterium niejednoznacznego i nieproporcjonalnego, które premiuje 28 – dniową stabilność odczynnika poza analizatorem oraz możliwość mrożenia, nie uwzględniając stabilności na pokładzie analizatora, liczby testów z fiolki, rzeczywistego wolumenu oznaczeń i ryzyka strat, a przez to przyznaje przewagę cechom określonego produktu, mimo braku wykazanej korzyści użytkowej dla Zamawiającego;
- naruszenie art. 16 pkt 1 – 3, art. 17 ust. 1 pkt 1 i 2, art. 106 ust. 1-3, art. 239 ust. 1 i 2, art. 240 ust. 1 i 2, art. 241 ust. 1 i 2 oraz art. 242 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 PZP przez ustanowienie w poz. 30 zał. 4a kryterium, w którym realna przydatność kliniczna testu została uzależniona od przedstawienia wyłącznie dokumentu określonego nieprecyzyjnie jako „certyfikat FDA”, bez dopuszczenia równoważnych dokumentów producenta, dokumentacji CE/IVD/IVDR, danych walidacyjnych lub klinicznych, co premiuje formalny status produktu na rynku amerykańskim, a nie jego wyższą jakość lub funkcjonalność w laboratorium działającym w Polsce;
- art. 16 pkt 1 – 3 oraz art. 17 ust. 1 pkt 1 i 2 PZP w zw. z art. 239 – 242 PZP przez ukształtowanie łącznie poz. 28 – 30 zał. 4a. w sposób prowadzący do dyskryminacji Odwołującego i pozbawienia jego oferty realnej zdolności konkurowania: wskazane cechy nie stanowią mierników rzeczywistej jakości, natomiast przy mechanizmie przeliczenia jakości Pi/Pmax × 40 nawet jedna cecha nominalnie warta 10 punktów może zapewnić wykonawcy maksymalne 40 punktów w kryterium jakościowym, co nie pozostaje w rozsądnej proporcji do korzyści uzyskiwanej przez Zamawiającego; a w konsekwencji
- art. 16 pkt 1 i 3 oraz art. 17 ust. 2 PZP przez prowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia w sposób naruszający zasadę uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, zasadę proporcjonalności określanych wymagań oraz uchybiający zasadzie legalizmu czynności podejmowanych w postępowaniu o udzielenie zamówienia.
W związku z powyższym, Spółka wniosła o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu dokonania zmiany Opisu przedmiotu zamówienia w zakresie Części 4 poprzez nadanie poszczególnym zapisów zał. 4A następującego brzmienia:
- unieważnienia czynności zmiany SWZ z dnia 17 czerwca 2026 r. w zaskarżonym zakresie;
- całkowitego usunięcia poz. 28 Załącznika nr 4A jako kryterium oceny ofert;
- całkowitego usunięcia poz. 29 Załącznika nr 4A jako kryterium oceny ofert;
- zmiany poz. 30 Załącznika nr 4A przez usunięcie wymogu „certyfikatu FDA” i nadanie jej brzmienia:
„Oznaczanie D – dimerów w jednostkach FEU z wartością odcinającą (cut-off) dla wykluczenia zatorowości płucnej i zakrzepicy żył głębokich na poziomie 0,5 mg/l FEU (odpowiednio 500 µg/l albo 500 ng/ml FEU). Przydatność testu do wskazanego zastosowania potwierdzona instrukcją używania producenta, dokumentacją CE/IVD/IVDR, dokumentacją walidacyjną lub kliniczną, decyzją FDA albo innym równoważnym dokumentem – TAK: 15 pkt; NIE: 0 pkt”.
A w konsekwencji:
- odpowiedniej zmiany opisu kryteriów, ich wag i sposobu obliczania punktów po usunięciu zaskarżonych parametrów, z zachowaniem sumy 100 punktów i bez wprowadzania kryteriów odtwarzających cechy konkretnego produktu;
- przedłużenia terminu składania ofert o czas nie krótszy niż 10 dni od dnia publikacji prawidłowo zmienionej SW Z i ogłoszenia o zmianie;
- obciążenia Zamawiającego kosztami postępowania odwoławczego, w tym zasądzenia na rzecz Odwołującego kosztu wpisu oraz kosztów wynagrodzenia pełnomocnika według norm przepisanych i przedłożonego rachunku;
- Ewentualnie, gdyby Izba nie uwzględniła żądania usunięcia poz. 29, Odwołujący wnosi o nakazanie nadania jej neutralnego technologicznie brzmienia:
„Stabilność odczynnika do D – dimerów po otwarciu lub rekonstytucji – TAK: 15 pkt, jeżeli zgodnie z instrukcją producenta odczynnik zachowuje stabilność przez co najmniej 14 dni na pokładzie analizatora albo przez co najmniej 28 dni w temperaturze 2 – 8°C lub po zamrożeniu; NIE: 0 pkt”.
Nadto, Odwołujący wniósł o:
- przeprowadzenie dowodu z Karty katalogowej analizatorów z rodziny Sysmex CA – 600, dołączonej do odwołania na wykazanie faktu, że wymagania Zamawiającego określone w OPZ w odniesieniu do analizatora są charakterystyczne dla produktu Sysmex CA – 660;
- Włączenie w poczet materiału dowodowego akt sprawy w sprawach połączonych KIO 1668/26 i KIO 1686/26;
- obciążenie Zamawiającego w całości kosztami postępowania odwoławczego, tj. zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującego kosztów wpisu od odwołania w wysokości 15 000,00 zł wraz z uzasadnionymi kosztami postępowania, w tym wynagrodzeniem pełnomocnika w wysokości 3600 zł na podstawie faktury, która zostanie przedłożona do akt sprawy na rozprawie.
Pismem z dnia 10 lipca 2026 r. Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie. Jak wynika z treści pisma: „(…) Zamawiający uznaje w całość treść odwołania złożonego przez Odwołującego się, w związku z czym warunki postępowania zostaną przez Zmawiającego zmienione.”.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:
Izba stwierdziła, iż do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca.
Mając powyższe na uwadze, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 1 PZP. W świetle przytoczonego przepisu: „W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem, że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o
udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.”. Taka sytuacja miała miejsce w tej sprawie, bowiem Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty odwołania, a do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca. Powyższe powoduje zakończenie postępowania odwoławczego bez merytorycznego rozpoznania zarzutów odwołania.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 568 pkt 3 PZP orzekając w formie postanowienia umorzyła postępowanie odwoławcze.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 PZP zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów w postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).
- Przewodnicząca
- ………………………….………….…….……
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Graf orzeczniczy
Powiązania z innymi wyrokami KIO — cytowane precedensy oraz orzeczenia, które się do tego wyroku odwołują.
Ten wyrok cytuje (2)
- KIO 1668/26uwzględniono25 maja 2026
- KIO 1686/26(nie ma w bazie)
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3204/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3242/26umorzono17 lipca 2026Świadczenie usług telefonii komórkowej w kraju i za granicą wraz z funkcją nagrywania dla Banku Gospodarstwa KrajowegoWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2977/26umorzono16 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 3 ust. 3 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3072/26umorzono16 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3110/26umorzono14 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 17 ust. 2 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3181/26umorzono14 lipca 2026Dostawa agregatu wody lodowej wraz z montażem na potrzeby funkcjonowania lodowiska o wymiarach 60m x 30mWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2990/26umorzono10 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 17 ust. 2 Pzp, art. 522 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3118/26oddalono16 lipca 2026Podlewanie młodych drzew na terenie miasta ŁodziWspólna podstawa: art. 17 ust. 2 Pzp, art. 3 ust. 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 3227/26umorzono16 lipca 2026ten sam składDostawa i wdrożenie oraz utrzymanie zintegrowanego systemu informatycznego klasy ERP wraz z niezbędną infrastrukturą informatyczną dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A.
- KIO 2487/26uwzględniono6 lipca 2026ten sam składKompleksowe usługi wykonywania czynności pomocniczych przy obsłudze pacjentów wraz z usługami sprzątania i dezynfekcji powierzchni budynków oraz usługi transportu wewnątrzszpitalnego
- KIO 3060/26umorzono6 lipca 2026ten sam składWykonanie 5 – letniej i 1 – rocznej okresowej 1 kontroli obiektów budowlanych znajdujących się w rejonie działania Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Krakowie w podziale na dwie części
- KIO 2780/26oddalono6 lipca 2026ten sam składRozbudowa drogi powiatowej Zubrzyca – Sidzina – Bystra Łętownia 1677K w km od 12+540,59 do km 12+744,98 w miejscowości Sidzina, Powiat Suski
- KIO 2920/26umorzono2 lipca 2026ten sam składModernizacja i rozbudowa oświetlenia ulicznego
- KIO 2887/26uwzględniono2 lipca 2026ten sam składWycinka i pielęgnacja drzew wraz z opracowaniem szacunku brakarskiego